موج
کدخبر : ۳۴۷۰۶۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-347061

قناد باشی در گفتگو با خبرگزاری موج:

کارشناس مسائل غرب آسیا به سخنرانی پادشاه عربستان در مجمع عمومی سازمان ملل واکنش نشان داد.

جعفر قناد باشی کارشناس مسائل  غرب آسیا در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، با اشاره به صحبت های « سلمان بن عبدالعزیز »، پادشاه عربستان سعودی در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اظهار داشت: آنچه که از زبان پادشاه عربستان در نطق سازمان ملل صادر شد در واقع تکرار همه سخنان نادرست و مخدوشی است که بارها در زمان پادشاهی او به گوش رسیده است.

وی با اشاره به اتهام حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی(آرامکوی) توسط ایران، ادامه داد: هیچکدام از این اتهامات صحیح نیستند اما اصرار بر این مسئله بسیار موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد چرا که بیشتر این سخنان از زبان نتانیاهو و یا ترامپ خارج شده است.

وی تصریح کرد: این ادعای ملک سلمان که  ایران سپتامبر 2019 به تأسیسات نفتی عربستان حمله کرد و همچنان به هدف قرار دادن عربستان سعودی از طریق موشک‌های بالستیک و پهپادها ادامه می‌دهد، بیش از همه تایید کننده پذیرش شکست ریاض در جنگ علیه یمن است. 

کارشناس مسائل غرب آسیا افزود: سخنان پادشاه عربستان در مجمع عمومی سازمان ملل بسیار همسو با سیاست های کاخ سفید است.

وی با بیان اینکه ملک سلمان در این سخنرانی ثابت کرد آنچه که ترامپ می گوید صحت دارد،  تصریح کرد:  همه این سخنرانی ها نشان می دهد که عربستان نه تنها در عرصه نفتی و اقتصادی گاو شیرده است بلکه در عرصه سیاسی هم به آمریکا و اسراییل کمک می کنند و در راستای منافع آنها قدم بر میدارد.

قناد باشی با بیان اینکه سیاست خارجی یک کشور باید مبتنی بر منافع ملی  و خواسته های عمومی یک ملت باشد، اظهار کرد:  متاسفانه عربستان در عرصه سیاست خارجی، مواضعش را از خارج دریافت می کند.

کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه پادشاه سعودی در سخنرانی خود هیچ اشاره‌ای به توافق امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی بر سر عادی‌سازی روابط اشاره نکرد و صرفاً به این بسنده کرد که عربستان سعودی از تلاش‌های آمریکا برای ایجاد گفت‌وگو فلسطینی و اسرائیلی به منظور دست‌یابی به راه حل عادلانه و فراگیر در فلسطین اشغالی حمایت می‌کند، افزود: سخنان ملک سلمان مبتنی بر خواست تل آویو است چرا که  اگر  بر اساس منافع ملی خود صحبت می کرد قطعا باید علیه عادی سازی روابط سخن می گفت.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها