موج
کدخبر : ۳۴۴۹۶۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-344962

رضایی در گفتگو با خبرگزاری موج مطرح کرد:

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت موظف است تا با ایجاد پل ارتباطی بین مجموعه های موفق دفاعی و دیگر قطعه‌سازان، زمینه را برای بومی سازی قطعه های مورد نیاز فراهم کند.

ابراهیم رضایی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت عظیم نهضت قطعه‌سازی صنایع دفاعی در صنایع بومی، اظهار داشت: پیشرفت صنایع دفاعی در حوزه قطعه‌سازی و بومی سازی صنایع را حاصل  سه علت می دانم؛ اولین علت نوع گفتمانی است که در مراکز نظامی و دفاعی ما وجود دارد که دال اصلی این گفتمان  "ما می توانیم" است، در صورتی که چنین گفتمانی در دیگر ساختار های ما به صورت جدی رسوخ نیافته و شاید نایاب باشد.

وی ادامه داد: علت دیگری که حاصل همین نوع گفتمان در مراکز نظامی و دفاعی ما است سبک مدیریتی سیستم دفاعی و نظامی ماست که به علت منظم و منسجم بودن از بروکراسی های موجود در سایر ساختارها مبری است. در این مراکز از اراده تا تصمیم و کنش تقریباً زمان زیادی صورت نمی پذیرد.

*وجود رانت و فساد مانع از تقویت قطعه سازی بومی می شود

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی افزود: علت آخر در موفقیت مجموعه دفاعی ما وجود سلامت سیستم در آنها نسبت به دیگر سیستم های موجود است. باید قبول کنیم که بخشی از عقب‌ماندگی ما در حوزه قطعه‌سازی در دیگر صنایع به علت رانت ها و فساد های موجود است که مانع از تقویت قطعه سازی بومی می شود.

*دولت زمینه بومی سازی قطعات را فراهم کند

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز دولت موظف است تا با ایجاد پل ارتباطی بین مجموعه های موفق دفاعی و دیگر قطعه‌سازان، زمینه را برای بومی سازی قطعه های مورد نیاز فراهم کند.

وی افزود: قطعاً ما وقتی گیربکس شناور که بسیار پیچیده تر از قطعات اتومبیل است می‌سازیم می توانیم با ایجاد این پل ارتباطی، قطعات مورد نیاز صنایع خودروسازی و دیگر صنایع کشور را بومی سازی کنیم.

*کاهش ارزبری از کشور با بومی سازی قطعات

رضایی اظهار کرد:  امروز باید اولین گام برای قطعه سازی که همان صرف فعل توانستن است صورت پذیرد. اما در ادامه دولت با رفع بروکراسی های موجود، پرداخت مطالبات معوق دولتی‌ها به قطعه سازان و ... باید به رشد آن کمک کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان خاطر نشان کرد: قطعاً کمک ‌به قطعه‌سازان موجب کاهش ارزبری صنایع و در نهایت باعث منطقی شدن قیمت‌ها خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها