موج
کدخبر : ۳۴۱۰۹۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-341093

موسوی:

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: حادثه لبنان بسیار غم انگیز بود، ریشه های این حادثه در دست بررسی است اما ایران از ساعات اولیه در کنار دولت و ملت لبنان حاضر شد.

به گزارش خبرگزاری موج، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با تبریک اعیاد قربان و غدیر و ولادت امام موسی کاظم و همچنین روز خبرنگار به اصحاب رسانه گفت: باید از زحمات و تلاش های خبرنگاران در زمینه روشنگری در کشور تشکر کنم و امیدوارم همچنان در سنگر اطلاع رسانی بدرخشند.

موسوی ادامه داد: در روزهای آتی سالروز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی را خواهیم داشت که باید قدردان این افراد باشیم که برای اسلام و ایران متحمل رنج و شکنجه شدند.

وی گفت: همچنین سالروز کودتای ۲۸ مرداد را در پیش داریم که این رویه آمریکایی‌ ها بوده که همواره دخالت در امور کشور ما و جهان را داشتند و جالب است امروز مقام های این کشور، ایران را متهم به دخالت در انتخابات کشور خود می‌کنند.

موسوی با اشاره به حادثه لبنان و انفجار بندر بیروت گفت: حادثه لبنان بسیار غم انگیز بود، ریشه های این حادثه در دست بررسی است اما ایران از ساعات اولیه در کنار دولت و ملت لبنان حاضر شد و وزیر امور خارجه و رئیس جمهور با همتایان لبنانی خودشان تماس گرفتند و رئیس جمهور نیز دستور تشکیل یک تیمی متشکل از چند تن از وزرا را دادند.

موسوی عنوان کرد: حادثه بیروت بزرگ بود و طبیعی است مردم ناراحت باشند و تبعاتی هم داشته‌است. اگر برخی کشورهای خارجی برای اهداف سیاسی بخواهند این موضوع را دستاویز کنند، قابل قبول نیست. ملت لبنان رنج دیده است و جا دارد با حفظ آرامش اجازه دهند تا مسئولان به امور رسیدگی کنند و به آمال صدمه دیدگان رسیدگی شود.

وی تصریح کرد: به این حادثه باید عمیق‌تر نگاه شود و بعد از آن قضاوت شود. برخی کشورها با ریاکاری تلاش کردند با مردم لبنان همدردی کنند. من پیشتر گفتم که اگر برخی کشورها صداقت دارند، تحریم ها علیه مردم لبنان را بردارند. مردم لبنان سرد و گرم چشیده ‌لبنان این موضوع را نیز پشت سر خواهد گذاشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: طبیعی است که مردم ناراحت باشند اما به نظر می ‌رسد برخی افراد با تحریکات خارجی به دنبال اغراض خاصی هستند که پسندیده نیست. ملت لبنان ملت رنج کشیده ای است.

موسوی تاکید کرد: در هفته های اخیر گفتگوی تلفنی آقای ظریف با همتایان لبنانی، اوکراینی و اماراتی به صورت ویدئو کنفرانس را داشتیم و همین‌طور رئیس کمیته بین الملل دومای روسیه به تهران آمد و درخصوص روابط دوجانبه تبادل نظر شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد کناره گیری برایان هوک از مقام خود اظهار داشت: در خصوص جابجایی افراد باید بگویم که این موضوع اهمیت چندانی برای ما ندارد. طبیعی است که وقتی آنها شکست می‌خورند، نیروهای خود را جابجا می‌کنند. مانند بازی فوتبال وقتی تیمی شکست می خورد، بازیکنان خود را تعویض می‌کند و در مورد اخیر هم در موضوع استعفای هوک به دلیل شکست های آنها و گل هایی که از ملت ما خورده اند، این اتفاق افتاده است.

* اعضای شورای امنیت باید احتیاط کرده و در دام آمریکا نیافتند

موسوی ادامه داد: در مورد تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران باید بگویم این موضوع بیشتر تهدیدی برای شورای امنیت است و آمریکا تلاش دارد این نهاد را تضعیف کند و تحت انقیاد خود درآورد. اعضای شورای امنیت باید احتیاط کرده و در دام آمریکا نیافتند. با درایتی که در رهبری کشورهای مستقل وجود دارد و رایزنی هایی که ما داشته ایم، امیدواریم شکستی دوباره برای آمریکا باشد.

* برای ما فرقی ندارد کدام گروه و فرد در آمریکا به قدرت برسد

وی در مورد ادعای آمریکا در مورد دخالت ایران در انتخابات این کشور گفت: این از آن ادعاهای مضحکی است که اخیرا این کشور و مسئولان آن با چشم انداز تیره و تاری که دارد، مطرح می‌کنند. ما به رفتار و تعاملی که با ایران می ‌شود توجه داریم. ما دولت های مختلف با رویکردهای مختلف را آزموده ایم و همه در این آزمون رد شده اند. برای ما فرقی ندارد کدام گروه و فرد در آمریکا به قدرت برسد. اگر این حس در آمریکا وجود دارد، نشانه آن است که ایران کشوری بزرگ است و آنها بازتاب شکست خود را می‌بینند. ما این ادعاها را رد می‌کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد ارسال برخی پیامک ها از سوی آمریکا به مردم ایران افزود: هرچند محتوای این پیامک ها درست نیست؛ ولی تجاوز به حقوق مردم است. این موضوع نشان می دهد سطح تعامل آمریکا با مردم ما پایین است.

* بزودی یک مقام بلندپایه ایرانی به لبنان سفر می‌کند

موسوی در مورد برنامه احتمالی سفر مسئولان ایرانی و به خصوص شخص محمدجواد ظریف به لبنان اظهار داشت: سفر یکی از مقامات بلندپایه کشور به لبنان در حال برنامه ریزی است و طی روزهای آتی اطلاع رسانی می‌شود. ما چه به لبنان سفر بکنیم چه نکنیم در کنار مردم لبنان خواهیم بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اخباری در مورد توقیف کشتی ایرانی در پاکستان اظهار داشت: هنوز موضوع رسمی از سوی پاکستان اعلام نشده و مقامات و مسئولان شرکت کشتیرانی این موضوع را تایید نکرده اند. ما پیگیر این موضوع هستیم.

موسوی در مورد گردهمایی برخی اعضای طالبان در پارک ملت همزمان با عید قربان ادامه داد: ایران میزبان میلیون‌ها شهروند افغان است که آنها گرایشات مختلفی دارند و هرکدام طرفدار گروه های مختلفی در افغانستان هستند. نهادهای ذیربط باید جواب دهند که آیا این افراد وابستگی داشته و یا گردهمایی معمولی بوده‌ است. آنچه رخ داد یک گردهمایی پیش پا افتاد است.

وی گفت: ایران از هر روندی که به بازگشت صلح و ثبات به افغانستان کمک کند و گفتگوهای بین الافغانی با محوریت دولت افغانستان، حمایت می‌کند. هر تصمیمی که آنها در راستای بهتر شدن روند صلح اتخاذ کند، ایران حمایت خواهد کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها