موج
کدخبر : ۳۳۲۲۲۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-332224

کنعانی مقدم در گفتگو با موج مطرح کرد:

کارشناس سیاست خارجی گفت: افکار عمومی آمریکا "نه" بزرگی به ترامپ خواهد گفت.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، ایالات متحده آمریکا به عنوان کشوری که منشاء بحران‌های اقتصادی و سیاسی در بسیاری از کشورهای جهان است امروز به موجب مرگ جورج فلوید سیاه پوست درگیر بحران داخلی شده است. بحرانی که تبعات بسیاری را برای دولتمردان آمریکایی به همراه داشته است.

اعتراض‌های مدنی به قتل این سیاه پوست آمریکایی که به واسطه فشار زانوی مامور افسر سفیدپوست بر گردنش، جان داد هنوز ادامه دارد. به نقل از رسانه‌های داخلی آمریکا نیروهای امنیتی بیش از ۴۱۰۰ معترض در شهرهای مختلف سراسر ایالات متحده را بازداشت کرده اند. دامنه این بحران بسیار گسترده شده و به تعبیر برخی کارشناسان به یکی از بزرگترین بحران‌های داخلی آمریکا درماه‌های نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری تبدیل شده است.

شیوه مرگ جرج فلوید، بسیار شبیه به مرگ اریک گارنر در سال ۲۰۱۴ در نیویورک تعبیر شد؛ حادثه‌ای که باعث شد بسیاری از فعالان حقوق رنگین‌پوستان آمریکا توجه همگان را به «خشونت پلیس علیه اقلیت‌های نژادی» جلب کنند.

دونالد ترامپ در پی این حادثه به پلیس و دادگستری ماموریت داد که به سرعت درباره مرگ جورج فلوید شهروند سیاه پوست تحقیق کنند و در پیام توییتری نوشت که عدالت به اندازه کافی اجرا خواهد شد، مایک پنس معاون دونالد ترامپ نیز گفت که ما نژادپرستی در آمریکا را تحمل نمی‌کنیم اما این تبلیغات و شوهای رسانه‌ای وقتی مشخص و روشن شد که رئیس جمهور آمریکا در واکنش به تظاهرات مقابل کاخ سفید از آمادگی سگ‌های وحشی و اسلحه شوم سرویس مخفی این کشور برای مقابله با معترضان سخن گفت.

دولتمردان آمریکایی پیش از این در موارد گسترده کشورهای دیگر از جمله ایران را به خشونت علیه ملت خود و نقض حقوق بشر متهم کرده‌اند، اما بحرانی که این روزها آمریکایی‌ها را درگیر خود کرده، نشان داد که آنها بزرگترین ناقضان حقوق بشر هستند و تنها منافع خودشان را دنبال می‌کنند و حقوق شهروندان آمریکایی هم برای آنها اهمیتی ندارد.

*تضعیف حقوق سیاه پوستان به روش یانکی ها

حسین کنعانی مقدم کارشناس سیاست خارجی در گفتگو با خبرنگار سیاسی موج، در این باره گفت: اگر به ساختارها و زیر ساختارهای لیبرال دموکراسی و تفکر امپریالیستی در آمریکا نگاه کنیم شاهد این هستیم که نظام آمریکا براساس عدالت نیست بلکه براساس ثروت، قدرت و نادیده گرفتن حقوق افراد ضعیف است.

وی ادامه داد: این ساختار از زمانی که آمریکا به تصرف یانکی ها درآمد وجود داشته است و اکنون شاهد این هستیم که بر اساس این نوع تفکر حقوق سیاه پوستان تحت تاثیر قرار گرفته است.

کارشناس سیاست خارجی با بیان اینکه در حال حاضر ترامپ بi عنوان نماینده نژاد پرستان معرفی می شود، گفت:  این آتش زیرخاکستر هراز چندگاهی مثل جنبش اشغال وال استریت خود را نمایش می دهد.

کنعانی مقدم در پایان با بیان اینکه لیبرال دموکراسی در آمریکا به بن بستی رسیده که برای خروج از این بن بست چاره ای به جز قربانی کردن ترامپ در انتخابات نخواهد داشت، خاطرنشان کرد:  در حالیکه ترامپ به دنبال جمع آوری رای صهیونیست ها و نژادپرستان در آمریکاست اما افکارعمومی ایالات متحده مخالف این نوع روش است و یک نه بزرگی به ترامپ گفته خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها