موج
کدخبر : ۳۳۱۴۵۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-331450

قالیباف در نشست هم افزایی مجلس قوی، کارآمد و انقلابی:

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم گفت: در مجلس یازدهم باید اعتماد را به مردم برگردانیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج،  محمد باقر قالیباف در  نشست هم افزایی مجلس قوی که صبح امروز در محل مجموعه سرچشمه تهران برگزار شد، اظهار داشت: تحول کشور باید از درون مجلس اتفاق بیافتد.

وی ادامه داد: ضرورت یک طرح تحول در مجلس این است که برآیندی از مشکلات گذشته داشته باشیم و گذشته را مورد تحلیل روند قرار دهیم.

منتخب مجلس یازدهم با بیان اینکه باید اعتماد را در مجلس یازدهم به مردم برگردانیم، افزود: مردم به خون شهدا و رهبرشان ایمان و اعتقاد دارند و ما دیدیم که در تشییع پیکر سلیمانی بیش از پنج میلیون نفر به خیابان ها آمدند اما حضور مردم در مجلس نوعی دیگر بود.

قالیباف گفت: ما برای تحول مجلس نیازمند این هستیم تا منابع اصلی و سند بالادستی خودمان را نگاه بندازیم این سندها یکی قانون اساسی و دوم سیاست های کلان قانون گذاری است که مقام معظم رهبری آن را ابلاغ کردند.

قالیباف تاکید کرد : برای تحول نیازمند چهار رویکرد هستیم. یک رویکرد مردم سازی و این بدین معناست که هرکاری در کشور انجام می شود حضور مردم در آن معنی دار باشد.

منتخب مجلس یازدهم تاکید کرد: دوم شفاف سازی است. ممکن است برخی بگویند شفاف سازی را در برخی امور باید رعایت کنیم بله. در برخی امور باید رعایت شود . اما در  موضوعاتی شفاف سازی نباید معنی داشته باشد و یکی از این موارد آنجایی  است که می خواهیم برای مردم تصمیم بگیریم.

وی افزود:  فرایندهای سیستمی و کارآمدی سازی و هوشمندی سازی باید در همه تصمیمات نمایان شود. طبق تجربه بنده این موارد در آغاز مجلس یازدهم باید بررسی شود.

قالیباف درباره سرفصل های تحول در مجلس گفت: امور مرتبط با نمایندگان، احیای مجلس، ارتقای کیفیت قانون گذاری، ارتقای کیفیت نظارت و فهرست اولویت های محتوایی در زمینه قانون گذاری و نظارت از جمله سرفصل هلی تحول در مجلس است.

وی بیان داشت: در حوزه امور مرتبط با نمایندگان سه بخش حائز اهمیت است. یک  مشکلات حوزه انتخابیه نمایندگان، دوم ارتباط مردم با نماینده و نماینده با دستگاه های اجرایی و سوم  رفع نیاز های ضروری نماینده برای رفع مشکلات.

 قالیباف با بیان اینکه حقوق و منافع مردم تحت هیچ شرایطی قابل معامله نیست، گفت: ما در بخش پیاده سازی قانون باید کمک کنیم تا دو قوای دیگر کار را انجام دهند البته به شرط اینکه از منافع کشور گذشت نکنیم.

وی بیان داشت: یکی از شئونات قوه مقننه که باید رعایت شود این است که قوه قضاییه موارد مورد رسیدگی مجلس را تعین تکلیف کند و نباید این موارد مورد مرور زمان قرار گیرد.

قالیباف تاکید کرد: همچنین ما باید کرسی متخصصان را در مجلس از جمله اینکه این کرسی‌ها در مرکز پژوهش‌ها ایجاد شود، فراهم کنیم.

وی اظهار داشت: در طول بیست سال گذشته از عمر مجلس یعنی از مجلس ششم به طور کل طرح‌ها و لوایحی که تبدیل به قانون شدند ۳۸ درصد بوده و ۶۲ در صد آن تصویب نشدند و این مسئله وقت و انرژی مجلس را گرفته است.

*باید لایحه محوری را مد نظر قرار دهیم

منتخب مردم «تهران، ریف شمیرانات و اسلامشهر» تاکید کرد:  باید لایحه محوری را مد نظر قرار دهیم نه طرح محوری. شاید پرسیده شود که اگر دولت لایحه نداد چه کنیم. قطعا ما انقدر ابزار داریم که دولت را وادار به ارائه لایحه کنیم.

 

وی در ادامه با اشاره به عملکرد دیوان محسبات گفت: در بحث خزانه باید برخط باشیم بگذریم اگر وقتی به خزانه نگاه می‌کنیم می‌بینیم که ما به جای یک خزانه پنج الی شش خزانه داربم و نتیجه این است که گزارش‌های یک سال بعد می‌آید و با مشکلات روبه رو می‌شویم.

*قوانین باید زنجیره‌ای باشند، نه جزیره‌ای

وی در بحث اولویت‌های تقنینی و نظارتی مجلس نیز گفت: ابتدا منبع قانون باید شرع باشد قوانین باید زنجیره‌ای باشند و نه جزیره‌ای. ما وقتی اقتصاد را می‌بینیم باید آن را یکپارچه ببینیم و نه جزیره‌ای.

 

قالیباف تصریح کرد: ما نیازمند فهم مشترک در زمینه تحقق اولویت‌ها در کشور هستیم، در این زمینه باید با خرد جمعی و اقناع امور را انجام دهیم. اقناع مسیر اول و آخر یک تحول است.

وی در پایان گفت: واقعیت این است که مسولیتی بر دوش ماست. مردم برای حل مسائل خود دچار مشکل هستندلذا همه چشم خود را به مجلس یازدهم دوخته اند. ما باید یک مجلس کم حاشیه و پر کار و کارامد داشته باشیم تا بتوانیم مسایل مروم را حل و فصل کنیم. ما باید در این چهار سال منسجم و جهادی عمل کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها