موج
کدخبر : ۳۳۰۶۶۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-330664

تخت روانچی:

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: تاکید می‌کنیم که اشغال جولان سوریه توسط اسرائیل غیرقانونی است و به رسمیت شناختن ایالات متحده از الحاق آن به اسرائیل باطل است.

به گزارش خبرگزاری موج، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد روز دوشنبه در نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع سوریه برگزار شد، اظهار کرد: نیرو‌های خارجی که دولت سوریه حضور آن‌ها را غیرقانونی می‌داند باید این کشور را ترک کنند و آمریکا هم باید به اشغال سوریه با نقاب مبارزه با تروریسم پایان دهد.

وی افزود: من موضع دیرینه ایران را بار دیگر تکرار می‌ کنم که بحران سوریه باید با ابزار‌های سیاسی حل شود.

تخت روانچی ادامه داد: در این زمینه، ما همچنان به کار کمیته قانون اساسی، همانطور که در جلسات متعدد چارچوب آستانه بیان شده است، ادامه می‌ دهیم. در حالیکه از کمیته برای انجام کار خود باید حمایت شود، به عنوان یک اصل، از همه اشکال فشار‌های خارجی باید جلوگیری شود، همانطور که در آیین نامه آن تصریح شده است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: در عین حال، هرگونه کمک احتمالی به کمیته حتی توسط سازمان ملل متحد، فقط باید به درخواست خود کمیته باشد.

او با تاکید بر اینکه با هرگونه برنامه جدایی طلبان و همچنین همه تلاش‌ها برای ایجاد واقعیت‌های جدید بر روی زمین مخالف هستیم، تصریح کرد: حاکمیت، استقلال سیاسی، وحدت و تمامیت ارضی سوریه باید کاملا مورد احترام باشد و بر این اساس، تمام نیرو‌های خارجی که حضور آن‌ها توسط دولت سوریه مجاز نیست باید از خاک سوریه خارج شوند.

تخت روانچی خاطرنشان کرد: در این راستا، مثال زنده اشغال بخش‌های خاصی از سوریه توسط نیرو‌های آمریکایی است که به حمایت از آن‌ها و محافظت از گروه‌های تروریستی در زیر نقاب مبارزه با تروریسم ادامه می‌دهند.

* تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه سوریه نقض فاحش قوانین بین‌المللی است

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه سوریه را نقض فاحش قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل خواند و تاکید کرد: در مقابل، دولت سوریه حق حاکمیتی دارد که تصمیم بگیرد چگونه و چه موقع از حق ذاتی خود در دفاع به صورت انفرادی یا جمعی استفاده کند.

او با تاکید بر اینکه چنین تجاوزاتی باید پایان یابد، اظهار کرد: ما همچنین تاکید می‌کنیم که اشغال جولان سوریه توسط اسرائیل غیرقانونی است و به رسمیت شناختن ایالات متحده از الحاق آن به اسرائیل باطل است. با محکوم کردن چنین اقدام غیرقانونی تاکید می‌کنیم که جولان بخشی از قلمرو سوریه است و خواهد ماند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: حق تعیین آینده سوریه منحصرا به سوری‌ها تعلق دارد و جامعه جهانی باید به آن‌ها در تحقق این حق کمک کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها