موج
کدخبر : ۳۲۸۷۴۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-328741

جزئیات لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور در جلسه علنی امروز توسط نمایندگان تصویب شد.

به گزارش خبرگزاری موج، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز جزئیات لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور را تصویب کردند.

براین اساس ماده یک قانون پولی و بانکی کشور مصوبه ۱۸ /۴/ ۱۳۵۱ و بند‌های آن با اصلاحات بعدی به شرح زیر اصلاح می‌شود:

ماده یک- واحد پول ایران تومان است وهر تومان برابر ۱۰ هزار ریال جاری و معادل یکصد قران است.

تبصره ۱- برابری پول‌های خارجی نسبت به تومان و نرخ خرید و فروش ارز توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب نظام ارزی حاکم و با رعایت ذخایر ارزی و تعهدات کشور در مقابل صندوق بین المللی پول محاسبه و تعیین می‌شود.

تبصره ۲ - دوره گردش موازی و اعتبار هم زمان تومان و قران که در این قانون دوره گذار نامیده می‌شود حداکثر سه سال با رعایت تبصره چهار این ماده می‌باشد. طریقه جمع آوری و شرایط خروج اسکناس‌ها و سکه‌های ریال بر طبق مفاد بنده ب ماده ۳ و بند ج ماده ۴ این قانون حسب مورد تعیین و اجرا می‌شود.

تبصره ۳ - پس از پایان دوره گذار تعهداتی که بیش از این براساس واحد پول ریال ایجاد شده است تنها با واحد پول تومان و یا اجزای آن قابل ایفا است.

تبصره ۴ - بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است ظرف مدت دو سال از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ترتیبات اجرای لازم را جهت آغاز دوره گذار فراهم کند.

تبصره ۵ - آیین نامه اجرایی این ماده ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه می‌شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
 • پاسخ

  کم کردن تعداد صفر باید انجام گیرد ولی استفاده از واژه تومان کاملا اشتباه و نادرست است:
  1. هر ده ریال معادل یک تومان است و تغییر این موضوع گیج کننده و درسر ساز است (حالا از این به بعد باید بگیم توامن جدید یا قدیم؛ مگه کلمه قحطیه)
  2.تومان یک واژه مغولی (و نه ترکی) است و هیچ ارتباطی به ایران ندارد مانند ریال که اسپانیایست. مگر ما خودمان زبان تاریخ و فرهنگ نداریم؟
  بنا بر دلیل اول در صورت حذف بیش از یک صفر باید از هر واژه ای بجز تومان استفاده نمود
  و همچنین ایران خود صاحب اولین واحد های پولی است که میتوان از آن ها استفاده کرد. مانند دریک یا حتی دینار

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها