موج
کدخبر : ۳۱۶۳۹۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-316395

موسوی در نشست خبری خبر داد:

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: وزیر امور خارجه کشورمان در اجلاس مونیخ شرکت خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری اظهار داشت: آقای جوزپ بورل در این سفر  با آقای ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ‌، روحانی، رییس‌جمهور و لاریجانی، رییس مجلس دیدار و رایزنی می‌کند.

وی افزود: بررسی آخرین تحولات برجام، روابط ایران و اتحادیه اروپا و مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از  محورهای رایزنی  مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با مقامات ایران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهارکرد: اتحادیه اروپا هنوز مکانیسم ماشه در مورد برجام  را فعال نکرده است.

وی با بیان اینکه ایران در این زمینه استدلال‌های محکم و قوی به آنها ارائه کرده است، گفت:  اخیراً دکتر ظریف  نامه‌ ۱۴ صفحه‌ای حقوقی و مستدل در مورد این موضوع به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا  نوشته و  نقطه نظرات آنها را زیر سوال برده و به چالش کشیده است.

موسوی اعلام کرد : وزیر امور خارجه کشورمان در اجلاس امنیتی مونیخ شرکت می‌کند البته اگر مانند اجلاس داووس کارشکنی در این زمینه صورت نگیرد .

وی ادامه داد: در هفته گذشته یکی از ننگین‌ترین پیشنهادها با نادیده گرفتن حقوق فلسطین ارائه شد که فراموشی آرمان جهان اسلام است و ایران تا تحقق آزادسازی قدس شریف در کنار ملت فلسطین خواهد بود. جا دارد از مواضع برخی کشورها در این رابطه اظهار تأسف کنم که آبروی اسلام و جهان اسلام را به بازی گرفتند و دشمن را جای دوست نشانده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اهداف سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا هنوز مکانیسم ماشه را فعال نکرده است و تصمیم آنها فعلا با استدلال‌‌های ایران متوقف شده است. اخیرا آقای ظریف نامه‌ای ١۴صفحه‌ای به آقای بورل نوشته‌اند و استدلال‌های اروپا را زیر سوال بردند. البته رفت و آمدهای دیپلماتیک ارتباطی با مواضع سیاسی آنها ندارد و امیدواریم در این سفر مجدد مواضع ایران شنیده شده و با حسن نیت اقداماتی برای کاهش تنش صورت بگیرد.

*وضعیت ما و ایالات متحده در وضعیت میانجیگری نیست

وی در خصوص اعلام آمادگی هند برای میانجی‌گری میان تهران و واشنگتن گفت: وضعیت ما و ایالات متحده در وضعیت میانجیگری نیست. آمریکا رویکردی خصمانه در قبال ایران دارد و آن را بروز می‌دهد که با موجودیتی به نام ایران مشکل دارند. ما همه کشورها را به مقام‌های آمریکایی و مواضع آنها ارجاع می‌دهیم. آمریکا باید تغییر رفتاری بنیادین را از خود بروز دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص مطالبات ایران از مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: پیش‌بینی می کنم امروز گفت‌و‌گوهای صریحی صورت بگیرد. ما گلایه‌های زیادی از اروپا داریم که با بی عملی که خود نشان دادند پس از بدعهدی آمریکا کاری را نمی‌توانند از پیش ببرند.

وی در خصوص روابط ایران و انگلیس پس از برگزیت گفت: این تصمیم داخلی مردم بریتانیا است که خواستند از اتحادیه اروپا خارج شوند و برای ما رابطه مبتنی بر احترام متقابل مهم است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در خصوص اظهارنظر مقام‌های ترکیه مبنی بر حضور در منطقه ادلب سوریه گفت: ارتش سوریه حق دارد در سرزمین خود که اشغال شده و تروریسم لانه دارد دست به عملیات بزند و کشورهای دیگر نیز لازم است به خواست سوریه و تمامیت ارضی این کشور احترام بگذارند. البته برخی کشورها دغدغه‌هایی دارند که با توجه به روند آستانه باید مورد توجه قرار بگیرد.

موسوی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه با توجه به راه‌اندازی کانال مالی سوئیس شنیده شده اینستکس هم راه‌اندازی شده و به صورت پایلوت قرار است ۵٠ معامله طی روزهای آینده در این قالب انجام شود، در خصوص آخرین تحولات مربوط به این سازوکار گفت:  ما موظف هستیم به عنوان وزارت خارجه از هر روزنه‌ای که به ملت ما کمک کند حمایت کنیم اما نکاتی نیز مدنظر ما است.

وی افزود:‌ اینستکس مقدمه‌ای بر اجرای تعهدات ١١گانه اروپا بود و البته مدت‌ها این روند طول کشید که ناشی از عدم استقلال اروپا است که باعث شده به تعهدات خود پایبند نباشند ما هم در ایران نهاد مرتبط را راه‌اندازی کرده‌ایم اما آنها همچنان به دنبال چراغ سبز کاخ سفید هستند.

 * کانال سوییس را به عنوان کانال بشردوستانه نمی شناسیم 

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: در خصوص کانال سوئیس البته باید بگویم ما سازوکاری را به عنوان کانال بشردوستانه به رسمیت نمی‌شناسیم و تاکید داریم که غذا و دارو هیچگاه نباید جزو تحریم‌ها قرار می‌گرفت که حالا کشوری بخواهد با سرو صدا این اقلام را در اختیار ایران قرار دهد که واکنش‌هایی را در فضای رسانه‌ای کشور نیز به دنبال داشته باشد. این اقدامات نمی‌تواند جنایات جنگی ایالات متحده را بپوشاند و این داروها با پول ملت ایران وارد کشور شده است و می‌خواهیم بیش از آنچه شایسته این کانال است به آن پرداخته نشود و این اقدام منتی بر سر ایران ندارد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص خواست برخی کشورهای منطقه مبنی بر تغییر در رفتار منطقه‌ای ایران گفت: سیاست ایران در منطقه سیاست ثبات‌ساز و سازنده است و همیشه از نفوذ خود برای حفظ امنیت استفاده کرده‌ایم. ما اگر در جایی حضور مستشاری داریم با درخواست رسمی دولت قانونی آن کشور بوده است.

موسوی در رابطه با اظهارنظرهایی مبنی بر ایرانی بودن سلاح‌های انصارالله گفت: هر گردی گردو نیست و نباید سلاح‌های این گروه با ایران اشتباه گرفته شود و این اظهارات ناشی از این است که نمی‌خواهند بپذیرند کشوری تحت شدیدترین تحریم‌ها توانسته به سلاح‌هایی دست پیدا کند که آنها را هدف قرار دهد. ملت یمن تحت شدیدترین محاصره هستند که غذا و دارو هم به آنها نمی‌رسد.

وی در خصوص زمان برگزاری کمیسیون مشترک برجام در چهارچوب «مکانیسم حل اختلاف» گفت: چندی پیش کارشناسان دو طرف گفت‌وگوهایی داشتند و در جلسه امروز با آقای بورل هم در خصوص این موضوع صحبت خواهد شد و تا الان زمان و مکان کمیسیون مشترک برجام تعیین نشده است.

* دولت چین بحران کرونا را پشت سر خواهد گذاشت 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص روند بازگشت دانشجوهای حاضر در ووهان چین و آخرین وضعیت ایرانی‌های مقیم چین گفت: جا دارد عملکرد مسئولانه دولت چین در قبال این بیماری را تحسین کنم و مجددا اعلام کنم که با مدیریت قوی، دولت چین این بحران را پشت سر خواهد گذاشت و البته جا دارد فرصت‌طلبی زشت مقام‌های ایالات متحده را در این شرایط تقبیح کنم. سفارت ما در پکن و کنسولگری ‌های ما از روز اول شیوع این بیماری در حالت آماده‌باش هستند و ارتباط خود را با ایرانی‌های مقیم برقرار کردند تا نیازهای آنها اجابت شود. می‌دانید که شهر ووهان تحت شدیدترین تدابیر است و ما دغدغه دولت چین را درک می‌کنیم و البته نگران حال اتباع خود هستیم که خوشبختانه هنوز هیچکدام به این بیماری مبتلا نشده‌اند. کمیته ویژه در این رابطه در دولت تشکیل شده و وزارت راه متولی شده تا با رایزنی کار انتقال اتباع کشورمان را انجام دهد.

وی همچنین در خصوص حضور ناو ژاپنی در منطقه خلیج فارس گفت: ما واکنش لازم را در این خصوص نشان داده‌ایم که با وجود اینکه آنها هم خواهان پیوستن به ائتلاف آمریکایی نیستند ولی این اقدامی سازنده نیست و کشورهای منطقه قادر به حفظ امنیت خلیج فارس هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای و قرار دادن آنها در فهرست گروه‌های تروریستی گفت: قرار گرفتن در گروه‌های تروریستی روندی دارد که در حال طی شدن است و علاوه بر این گروه، افرادی هم قرار است در این لیست قرار بگیرند.

موسوی در واکنش به درخواست وزیر امورخارجه فرانسه برای آزادی دو شهروند زندانی این کشور در ایران گفت:  این موضوع را نهادهای قضایی بهتر می‌توانند توضیح دهند که البته یکی ایرانی و دیگری فرانسوی هستند و جرم آنها هم مشخص شده است. ما نگرانی طرف فرانسوی را درک می‌کنیم و البته آنها هم می‌دانند این دو زندانی از شرایط کامل یک زندانی برخوردار هستند. شهروند فرانسوی به کلیه امکانات کنسولی دسترسی دارد و شهروند ایرانی نیز چندین بار با خانواده خود دیدار داشته. تاکید داریم با اظهارنظرهایی غلط در این موضوع مسأله حل نخواهد شد.

وی در واکنش به اظهار نظر برایان هوک مبنی براینکه چیزی از برجام باقی نمانده است، گفت: من آقای هوک و مقام‌های آمریکایی را در جایگاهی نمی‌دانم که در خصوص برجام صحبت کنند و این به کشورهای باقیمانده در برجام مربوط است که رایزنی‌های خود را همچنان ادامه دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که با گذشت نزدیک به یکماه از ترور سردار قاسم سلیمانی چه اقداماتی در حوزه حقوقی و پیگیری این اقدام تروریستی صورت گرفته است، گفت: ما اقدامات گسترده‌ای را انجام داده‌ایم و خون سردار سلیمانی قابل گذشت نیست و در اولین فرصت در این رابطه اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

وی در خصوص اظهارات نخست‌وزیر پیشین عراق در خصوص اینکه سردار سلیمانی در سفر خود به عراق حامل پیامی برای این کشور بودند، گفت: سردار سلیمانی شخصیتی چندوجهی و آگاه به مسائل منطقه بودند و مشورت‌های وزیر امورخارجه با ایشان بر این مسأله صحه می‌گذارد. البته من از جزئیات اطلاعی ندارم اما تائید می‌کنم ایشان حامل پیامی دیپلماتیک برای طرف عراقی بودند.

موسوی در پاسخ به سوالی درباره معامله قرن و سکوت برخی از کشورهای عربی نسبت به آن بیان کرد: من نمی‌دانم چرا شرکت‌های عربی سکوت کرده یا مخالفت جدی نکردند اما هشدار می‌دهیم معامله قرن توطئه عظیمی است که در پس آن شکل می‌گیرد و حیثیت اعراب و مسلمانان را اگر اجرا شود – که فکر می‌کنیم نمی‌شود – می‌برد.

وی افزود: این یک پروژه صهیونیستی است که می‌خواهد نشان دهد ایران با اعراب مشکل دارد که با بی‌تدبیری برخی از کشورهای عربی از زبان‌شان بیان می‌شود. آنها باید آگاه باشند ایران خیرخواه همه کشورهای منطقه است که براساس اصول، اهداف و تعالیم اسلامی، اخلاقی و قانون اساسی است.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با بیان اینکه ایران همواره به دنبال تقویت امت اسلامی است، گفت: تنها موجودیتی که بر سر آن است، اسرائیل است که امیدواریم کشورهای منطقه در دام آن نیفتند. البته ملت‌های منطقه بیدار هستند و بسیاری از کشورهای منطقه هم بیدار هستند اما امیدواریم مابقی کشورهای اسلامی متوجه این تهدید باشند.

وی درباره اظهارات اردوغان مبنی بر پایان یافتن روند آستانه عنوان کرد: از دیدگاه ایران تنها روندی که به دستیابی به یک راه حل سیاسی در سوریه کمک می‌کند، همین روند آستانه است که ایران، ترکیه و روسیه مبتکر آن بوده و برایش زحمت کشیده‌اند. در تماس با مقامات ترکیه، بر این روند به عنوان تنها روند موجود که می‌تواند به یک راه حل سیاسی پایدار کمک کند، تاکید شده است.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه افزود: ما آن را دستاوردی برای سه کشور و مردم منطقه به ویژه ملت سوریه می‌دانیم که ناخواسته سال‌ها درگیر بحرانی شده‌اند که دیگران تحمیل کرده‌اند.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره سفرهای پی در پی یوسف بن علوی به تهران تصریح کرد: اگر قرار بود اتفاق ویژه‌ای در پس این سفرها انجام شود، علنی نمی‌شد. این سفرها، روتین است. با چند کشور توافق کرده‌ایم هر گاه احساس کردیم درخصوص موضوعی دوجانبه یا منطقه‌ای نیازمند رایزنی هستیم در زمان کوتاهی به کشورهای یکدیگر سفر کنیم.

موسوی افزود: سفرهای بن علوی هم در این چارچوب است. در سفر اخیر هم درخصوص مکانیزم دوجانبه که امنیت تنگه هرمز را بیشتر تامین کند و دو کشور برای تامین این آبراهه همکاری کنند، گفت‌وگو شد. دوستان ما درخصوص تحولات منطقه نگرانی‌هایی دارند که درخصوص این مسئله گفت‌وگو می‌شود.

وی درباره انتقادات بی‌سابقه به ظریف پس از گفت‌وگو با اشپیگل از سوی برخی از جریان‌ها و نهادها خاطرنشان کرد: نگرانی ما این است که این هجمه‌های عجیب و غریب به ظریف و وزارت امور خارجه که احساس می‌کنیم بخشی از روی کم‌اطلاعی است موجب ایجاد این تصور شود که در ایران یک دوگانه‌ای وجود دارد در حالی این گونه نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: ایران یک کل واحد است که در سیاست خارجی خود را نشان می‌دهد. وزارت امور خارجه به عنوان دستگاه مجری سیاست خارجی، مجری سیاست‌ها و تصمیماتی است که در سلسله مراتب گرفته می‌شود.

موسوی با تاکید بر اینکه من ضمن آنکه اختلاف سلیقه و دیدگاه را در مسائل مختلف درک می‌کنم اما این دوگانه‌ای که برخی به دنبال القای آن هستند را قبول ندارم، ابراز داشت: ما این مسئله را مضر به منافع ملی و امنیت کشور می‌دانیم. سوابق، کارنامه و اقدامات ظریف در عرصه سیاست خارجی روشن است. ایشان مجری تصمیماتی است که مقامات عالی کشور ابلاغ می‌کنند.

وی با بیان اینکه من از جریان‌های رسانه‌ای و جوانان انقلابی می‌خواهم دقیق‌تر موضع‌گیری کرده و اقدام کنند، عنوان کرد: صحبت‌های ظریف در گفت‌وگو با رسانه‌ها، سخنرانی‌ها و نشست‌ها، صحبت از نظام جمهوری اسلامی است و چیزی خارج از آن نیست.

این دیپلمات با تاکید بر اینکه صحبت ظریف در اشپیگل موضعی است که همه مقامات عالی از بالاترین سطح تا بنده بیان شده است، یادآور شد: همیشه حرف ما این است که هیچ گونه مذاکره دوجانبه با آمریکا ندارد و نخواهد داشت و همیشه بر این تاکید کردیم که آمریکایی‌ها به شرایط قبل از ۲۰۱۷ بازگردند و تحریم‌هایی که با خروجشان از برجام اعمال کردند، برگردانند و به میز ۵+۱ برگردند. این حرف جدیدی نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات اخیر رئیس‌جمهور اوکراین درباره غرامت گفت: کمیته‌ای درباره این حادثه ایجاد شده است. این اتفاق در ایران رخ داده است. دو طرف گفت‌وگوهای خوبی با یکدیگر داشته‌اند. حرف‌هایی که در این باره زده می‌شود، زیاد دقیق نیست.

موسوی با بیان اینکه ما به دنبال حل و فصل این مسئله از طریق مکانیزم‌های حقوقی هستیم، اظهار داشت: کمیته تشکیل شده که وزارت امور خارجه هم عضو آن است، پیگیر همه مسائل است که یکی از مسائل آن، موضوع غرامت است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها