موج
کدخبر : ۳۱۶۳۴۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-316343

لاریجانی در یکصدمین سالگرد ولادت شهید مطهری:

رییس مجلس گفت: احیای تفکر اسلامی حلقه گمشده انقلاب است که باید برای آن دغدغه داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در آیین گرامیداشت یکصدمین سالگرد ولادت استاد شهید مطهری که در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد، اظهار داشت: شهید مطهری ویژگی دیگری که داشتند این بود که نوه های ایشان هم علاقه‌مند و متعهد به نظام هستند و این توفیقی است که برای هر کسی حاصل نمی‌شود.

وی با بیان اینکه آثار وی ماندگار است، ادامه داد: در یک جلسه ای که خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم ایشان فرمودند که مطهری نقش ایدئولوگ نظام را داشت.

لاریجانی افزود: شهید مطهری انقلاب اسلامی را عنصر تعیین‌کننده سعادت جامعه می دانست و انقلاب اسلامی را با صدر اسلام مقایسه کردند. به نظر ایشان می‌رسید که این انقلاب یک حرکت سعادت بخش برای جامعه است و باید برای تداوم آن دغدغه داشته باشیم.

رییس مجلس اظهار کرد: حلقه گمشده انقلاب اسلامی از نظر ایشان احیای تفکر اسلامی است و تجلی آن در زندگی فردی و اجتماعی است.

وی با بیان اینکه شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی از جهاتی شبیه شهادت شهید مطهری بود، گفت: شهید مطهری با شهادتش فکرش را به کلی متفاوت از گذشته در صحنه اجتماع روان کرد و از زمان تشییع ایشان انسان می‌دید که فضا متفاوت شده است. در مورد شهادت حاج قاسم سلیمانی هم دشمنان فکر می‌کردند حرکت انقلاب با ترور ایشان ضربه می خورد و متوقف می شود ولی خون او همه را متحول کرد و عراق و خیلی از کشورها نگاه متفاوتی به رفتار آمریکا پیدا کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با ذکر خاطره‌ای از شهید سلیمانی گفت: سال‌ها پیش سردار سلیمانی به من گفت  سید حسن نصرالله و عماد مغنیه تهران هستند و می‌خواهند به منزل شما بیایند. آنها شام منزل ما آمدند. در آن جا سردار سلیمانی به من گفت خاطرات شهید مطهری را برایم بگویید.   حاج قاسم علقه خاصی به منش و فکر شهید مطهری داشت.

وی با بیان این که شهید مطهری شخصیتی بی نظیر یا کم نظیر در تاریخ معاصر ایران بوده یادآور شد: ۴۰ سال از شهادت ایشان می‌گذرد  واگر نگاه کلی به افکار ایشان داشته باشیم سه وجه از حیات فکری او جلوه گری می‌کند. اول انتشار آثار متنوع و آموزنده ایشان که هم نیازهای جوانان را مورد توجه داشت و هم بحثهای تطبیقی در مباحث فلسفی داشت که هنوز هم جذاب و ماندگار است. ایشان ۶۰ ساله بود که شهید شد و این حجم از کار علمی در این مدت توفیق بزرگی بود که ایشان داشت و البته همسر محترم ایشان در این توفیق خیلی نقش داشت. آثار ایشان با گذشت ۴۰ سال هنوز هم جذاب و مفید است و حالت کهنگی ندارد و البته فرزندان ایشان وقت زیادی برای احیای آثارش گذاشتند. یکی از توفیقات شهید مطهری این بود که فرزندان ونوه‌های ایشان متدین و علاقه مند به نظام هستند.

رئیس قوه مقننه با اشاره به نقش شهید مطهری به عنوان ایدئولوگ نظام، گفت: از ابتد ا برخی گروه‌ها و نحله‌ها با این فکر مخالف بودند. عده‌ای هم چپ زدگان اسلامی بودند که چارچوب فکری مارکسیسم را قبول داشتند و می‌خواستند مسائل اسلامی را در آن جانمایی کنند.

لاریجانی ادامه داد: شهید مطهری معتقد بودند انقلاب اسلامی به معنای انقلاب و مبارزه برای برقراری ارزش‌های اسلامی است و مبارزه در آن وسیله است ولی عده‌ای دنبال اسلام انقلابی بودند و مبارزه برایشان هدف بود. گروه فرقان سمبل همین تفکر بودند.

وی اضافه کرد: شهید مطهری اوایل سال ۵۸ به شهادت رسید در حالی که ساختار جمهوری اسلامی  هنوز شکل نگرفته بود اما ایشان بحث‌های در رابطه ساختار دموکراتیک، مردم سالاری، ‌تفکیک قوا و آزادی‌ها داشتند. از نظر ایشان نظام جمهوری اسلامی یک فرمول و شکل است و محتوای آن موجب تداوم انقلاب می‌شود.  در بحث تداوم انقلاب ایشان بر چند محور تاکید داشت که یکی از آنها معنویت بود معنویت در آثار ایشان یک اصل زیربنای برای تداوم انقلاب است و فقط مربوط به حوزه فرهنگی نیست بلکه در حوزه اقتصادی هم همینطور است.  

لاریجانی با بیان این که معنویت رکن اصلی تحقق عدالت اجتماعی است، افزود: یکی از موضوعات مورد تاکید شهید مطهری استقلال فرهنگی بود. ما چرا در کشور در این زمینه راه طی نشده داریم؟ متاسفانه در نظام برنامه ریزی ما جایگاهی برای این امر وجود ندارد. یکی از تاکیدات شهید مطهری عدم دخالت روحانیت در امور اجرایی بود که فکری بلند مدت و درست است. البته بعد از شهادت شهیدان بهشتی و باهنر و حوادث سال ۶۰ ما ناچار بودیم به این امر روی بیاوریم اما به طور کلی روحانیت باید با مردم باشد تا نفوذ کلام داشته باشد. در کشور ما در این زمینه غفلت‌هایی شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با ابراز تاسف از عجین شدن تخریب و توهین با رفتار سیاسی گفت:  در بین مراجع اگر کسی از نظر فکری یا سیاسی با مرجع دیگری زوایه داشته باشد خیلی پوشیده حرف می‌زند و پرده دری در این  جا امر رایجی نیست. متاسفانه این رفتار را چپ‌های مارکسیست و منافقین شروع کردند و بعد این امر وارد رفتار سیاسی شد اما اگر روبه علمای سلف را ببیند اینطور نیست.

وی با اشاره به  تاکید شهید مطهری بر ضرورت وجود آزادی در کشور گفت: ایشان معتقد بودند که رشد اجتماعی زمانی رخ می‌دهد که آزادی برای افراد وجود داشته باشد. اگر بستر رشد فکری فراگیر شود تکثر ایجاد می‌شود.   امروز و با شرایط رسانه‌ها باید آرایش فراگیر برای مسائل فکری و فرهنگی ایجاد شود. نظر شهید مطهری این است که در این موارد قانون حداقل مداخله را داشته باشد.

وی با اشاره به  تاکید شهید مطهری بر شفافیت و روراست بودن با مردم افزود: اگر در کشور می‌خواهیم کاری انجام دهیم پوشیده نگاه داشتن آن از مردم ما را از مسیر حقیقت دور می‌کند اگر رشد می‌خواهیم باید روراست باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که در صورت عدم وجود حساسیت نسبت به عدالت اجتماعی انقلاب اسلامی به خطر می افتد، خاطر نشان کرد: عدالت اسلامی از نظر شهید مطهری تنها در حوزه اقتصاد نیست بلکه حوزه علم و فرهنگ را هم شامل می‌شود ما در این زمینه راه طی نشده و کاستی داریم.

لاریجانی با بیان این که نظام جمهوری اسلامی  در زمینه استقلال سیاسی و توجه به وضع مسلمانان خصوصا فلسطین کار دقیق انجام داده، تاکید کرد: ما در این باره به غایت خوب عمل کردیم و کمبودی نداریم. این جمهوری اسلامی است که در مورد فلسطین می‌تواند شرایط را عوض کند وگرنه کشورهای دیگر برای طرح  معامله قرن خم شدند و حاضرند پولش را هم بدهند. در طول سال‌ها طرح‌های زیادی در این باره داده شده که این بدترینش بوده است.

لاریجانی با اشاره به تاکید شهید مطهری بر استقلال اقتصادی و استقلال مکتبی و فرهنگی گفت: ما نیازمند این هستیم که در حوزه فرهنگ مکتب داشته باشیم. در حال حاضر هنرمندان ارزشمند و آثار فاخری داریم ولی باید کار فیلسوفانه انجام شود.

وی با اشاره به هشدار شهید مطهری نسبت به آینده و رخنه فرصت طلبان تصریح کرد: ایشان معتقد است این نفوذ نهضت را  از درون پوچ می‌کند. ایشان برای حکومت دغدغه داشت و معتقد بود ما باید در حوزه اقتصاد نظریه داشته باشیم. در این زمینه کم کاری شده و ما نیازمند این هستیم که براساس یک تئوری به سمت توسعه حرکت کنیم. این امر نیازمند کار پخته علمی و نظریه پردازی است. دشمن در اوایل انقلاب افرادی مثل شهید مطهری را درست نشانه گرفت و حالا ما در این زمینه نقص، کاستی و راه طی نشده داریم.

علی لاریجانی در این مراسم با اشاره به اجرای اثر گلریز برای شهید مطهری نیز گفت: این کار ماندگاری بود. مرحوم والد ما از مراجع بود و مراجع هم غالبا در مورد موسیقی احتیاط می‌کنند اما ایشان به من گفته بود موسیقی شهید مطهری را بگذارید که مرتب گوش کنم و همین کار را هم می کرد. این موسیقی متفاوتی است و یک بار هم خدمت امام اجرا شده بود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها