موج
کدخبر : ۳۱۲۶۹۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-312699

ربیعی در حاشیه جلسه هیات دولت؛

سخنگوی دولت گفت: آمریکا از دست کشورهای منطقه هم در امان نخواهد بود، البته ما هیچ مداخله‌ای نداریم و آنها خودشان تصمیم می‌گیرند که نتیجه عملکرد خودشان است. آمریکا نمی‌ تواند آزادانه در منطقه به چپاول بپردازد.

به گزارش خبرگزاری موج، علی ربیعی سخنگوی دولت پیش از ظهر امروز در حاشیه جلسه هیات دولت با بیان اینکه خون شهید سلیمانی دستاوردهایی برای ما داشت که اولین آن این بود که چنددستگی عراق به وحدت تبدیل شد، گفت: محوریت مرجعیت در عراق دستاورد دیگری بود که در همین زمان به دست آمد.

وی افزود: ضربه ما آنقدر مستحکم بود که ده‌ها موشک بالستیک بدون رهیابی آنجا را هدف قرار دادند. قطعا ترامپ جای امنی در منطقه نخواهد داشت.

سخنگوی دولت با بیان اینکه آمریکا از دست کشورهای منطقه هم در امان نخواهد بود، گفت: البته ما هیچ مداخله‌ای نداریم و آنها خودشان تصمیم می‌گیرند که نتیجه عملکرد خودشان است. آمریکا نمی‌ تواند آزادانه در منطقه به چپاول بپردازد.

* اگر ترامپ حرکت نابخردانه دیگری انجام ندهد صلح در منطقه حاکم خواهد شد

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر آمریکایی‌ها منطقه را ترک کنند پاسخگویی تمام می‌شود؟ بیان کرد: بله، قطعا ترک منطقه به امنیت منطقه کمک خواهد کرد و اگر ترامپ حرکت نابخردانه دیگری انجام ندهد صلح در منطقه حاکم خواهد شد.

وی افزود: ما هیچ عملیاتی با هیچ کشوری نداشته ایم و با کشورهای مسلمان منطقه تعارضی نخواهیم داشت. این پایگاه محل استقرار تروریسم بود و علیه سردار سلیمانی اقدام تروریستی انجام داده بود.

سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه برخی جریانات صحبت های تندی در مورد عملکرد و نقش دولت در منطقه داشته اند، پاسخ دولت چیست؟ گفت: حرکت خون شهید وحدت و انسجام ملی در کشور ایجاد کرده است. خوشبختانه جریان استخوان بندی اصولگرای کشور از آنها تبری جستند. امیدواریم مدعی العموم در جهت حفظ آرامش کشور در این مورد تصمیم گیری کنند.

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پیام پاسخ نظامی ایران برای آمریکا و متحدانش چیست و دولت چه اقدام بین‌المللی را در کنار این پاسخ نظامی دنبال می‌کند؟ تصریح کرد: این بحث در دولت مطرح شد و ما تمام پیگیری های سیاسی، حقوقی و بین‌المللی را دنبال می‌کنیم.  

وی افزود: اولین واکنش به تروریسم دولتی آمریکا این بود که متحدان منطقه‌ای این کشور هم کنارش نماندند و حتی اسرائیل خود را کنار کشید. با خصلت زالو صفتانه این رژیم برای بهره برداری از آمریکا آشنا بودیم و آنها برای حفظ منافع خود، کنار کشیدند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما یقین داریم رژیم صهیونیستی در تشویق این جنایت سهیم بوده است، افزود: تصور ما این است که «ترامپ» و دولت آمریکا به عملیات احمقانه دیگری دست نمی‌زند.

ربیعی در ادامه در رابطه با اینکه گام نهایی کاهش تعهدات برجامی ایران برداشته شد، منظور از این اقدام چه بوده است؟ تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حکیمانه مسائل مربوط به برجام را رصد و تصمیمات را اتخاذ کرده است.

وی با بیان اینکه اقدامات ما در چارچوب برجام صورت گرفته و نظارت آژانس کماکان محفوظ است، گفت: امروز هر مقدار بخواهیم غنی سازی می کنیم و سانتریفیوژ تولید خواهد شد و انبارسازی هم هر اندازه که نیاز باشد انجام می دهیم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: همه چیز منوط به اقدام طرف مقابل است. این اقدام نهایی ما بود و ما از این پس آزاد هستیم در مواردی که بیان شد اقدامات خود را سامان دهیم.  

ربیعی همچنین درباره سقوط  یک فروند هواپیمای «بوئینگ ۷۳۷» اوکراینی، گفت: این هواپیما پس از پرواز سقوط کرد. ساعاتی پیش جعبه سیاه آن پیدا شد و بررسی آن می تواند دلیل را به ما بگوید.

وی با اشاره به اینکه این هواپیما ۳ دقیقه پس از پرواز سقوط می کند، اظهار داشت: براساس آنچه اعلام شد ۱۴۴ نفر ایرانی و مابقی غیرایرانی بودند و تعدادی از ایرانیان پاسپورت ایرانی- کانادایی داشتند.  

سخنگوی دولت با اشاره به حادثه جانباختگان مراسم وداع سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در کرمان نیز، افزود: در کرمان هم متاسفانه آمار جانباختگان به ۵۹ نفر رسید که به علت خفگی و شکستگی قفسه سینه جان باخته اند. ۶۵ نفر در «آی سیو» هستند و از یک خانواده نیز ۳ نفر جان باختند که بسیار ناراحت کننده است. در جلسه امروز وزیر کشور موظف به رسیدگی به خانواده های جانباختگان شد.  

ربیعی همچنین به تشریح مصوبات امروز هیئت دولت پرداخت و با بیان اینکه آیین نامه اجرایی حمایت از توسعه صنایع میعانی_ نفتی در جلسه امروز هیئت دولت تصویب شد، افزود: این آیین نامه صادرات ما را در میان مدت تقویت خواهد کرد و خام فروشی در حوزه نفت را کاهش خواهد داد ضمن آنکه اشتغال مستقیم و غیر مستقیم به همراه خواهد داشت.

وی گفت: از موارد مهم این آیین نامه سهامداری خُرد مردم است که هم بخش خصوصی و هم مردم از طریق خرید اوراق می توانند در آن مشارکت کنند.  صندوق، اقدام به انتشار اوراق بهادار خواهد کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها