موج
کدخبر : ۳۰۹۵۲۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-309524

شمخانی:

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: در منطقه ما، تروریسم و افراط گرایی بلایی است که هنوز ادامه دارد و صلح، امنیت و رفاه همه ما را در کنار عوامل دیگر، تحت تاثیر قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری موج، دومین نشست گفتگوی امنیت منطقه‌ای، صبح امروز (چهارشنبه) با حضور دبیران و مشاوران امنیت ملی و مقامات بلندپایه امنیتی کشورهای ایران، روسیه، چین، هند، افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان در تهران برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه این نشست دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در سخنانی با بیان اهداف برگزاری این نشست، مواضع کشورمان در قبال تروریسم و افراطی گری را تشریح کرد.

مشروح سخنان دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

بسیار خوشوقتم که بار دیگر و در تهران، در قالب «گفتگوهای امنیت منطقه‌ای» میزبان دبیران و مشاوران امنیت ملی و مقام های عالی امنیتی هستم. امیدوارم این تعاملات و تداوم آنها برای منطقه و ملت های ما، امنیت و رفاه را به ارمغان آورد.

در فاصله ی یک سالی که از نشست قبلی تاکنون گذشته است، منطقه ما شاهد اتفاقات و تحولات زیادی بوده که برخی از آنها در جهت اهداف و منافع کشورهای منطقه قرار داشته و برخی متاسفانه بر غم و اندوه و رنج های مردم این منطقه افزوده است.

در منطقه ما، تروریسم و افراط گرایی بلایی است که هنوز ادامه دارد و صلح، امنیت و رفاه همه ما را در کنار عوامل دیگر، تحت تاثیر قرار داده و ما نیز چاره ای نداریم که با همکاری و همراهی و شناخت درست از ریشه های پیدایش و ترویج این تهدید، در مقابل آن بایستیم.

در کنار تروریسم، شاهد تداوم حضور زیان بار برخی طرف های فرامنطقه ای هستیم که هم بخش مهم از دلایل ایجاد تروریسم و افراطی گری در این منطقه است و هم بر شدت آن افزوده است.

اجلاس امسال ما، روی موضوع افغانستان تمرکز دارد. بیش از ۴۰ سال است که افغانستان درگیر اشغال خارجی، جنگ داخلی و جنگ با تروریسم است. بعد از شکست داعش در عراق و افغانستان، یکی از دغدغه های امنیتی، انتقال عناصر شکست خورده داعش از عراق و سوریه به افغانستان است تا از این سرزمین، برای طراحی، سازماندهی و اجرای اقدامات تروریستی خود در داخل افغانستان و همسایگان این کشور استفاده کنند. غلبه بر این چالش های مهم امنیتی، وظیفه اصلی ما است.

ما تلاش می کنیم در این نشست ضمن تبادل نظر و تبیین و تحلیل ابعاد مختلف بحران در افغانستان، به راهکارهای عملی برای تقویت همکاری های امنیتی دسته جمعی و مقابله با این چالش ها که تاثیر مستقیمی بر تقویت ثبات و امنیت در داخل افغانستان و همچنین امنیت تمامی همسایگان آن و کشورهای منطقه دارد، برسیم.

من از حضور مقامات عالی رتبه امنیتی کشورهای همسایه افغانستان که دعوت اینجانب را پذیرفتند و به ایران سفر کردند و امروز ما در نشست در خدمتشان هستیم صمیمانه تشکر می کنم.

از آقایان نیکلای پاتروشف دبیر محترم شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه، حمدالله محبّ مشاور محترم امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان،‌جین ون چینگ وزیر محترم امنیت ملی جمهوری خلق چین، محمد علی وطن زاده دبیر محترم شورای امنیت ملی جمهوری تاجیکستان، راجیندر خانا معاون محترم مشاور امنیت ملی جمهوری هند و بابر شاه یعقوب اف معاون محترم دبیر شورای امنیت ریاست جمهوری ازبکستان برای حضور در این نشست سپاسگزارم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها