موج
کدخبر : ۲۸۰۰۲۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-280029

ظریف در بغداد:

وزیر امور خارجه ایران تأکید کرد: تهران تمایل دارد روابط متعادل و متوازنی با تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس برقرار کند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از شبکه السومریه، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران امروز در بغداد تأکید کرد تهران تمایل دارد روابط متعادل و متوازنی با تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس برقرار کند.

ظریف همچینن گفت: ما کار متصل کردن خط‌آهن عراق و ایران به یکدیگر را آغاز کردیم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود مذاکرات خوبی با مقامات عراقی درباره تحولات منطقه انجام شد.

ظریف اظهار داشت: توافقاتی که قبلا با نخست وزیر و رئیس جمهوری عراق منعقد شد، امروز وارد فاز اجرایی شده است. تهران توافقنامه برنامه هسته‌ای را نقض نکرده است.

وی تاکید کرد: کشورش با قدرت با هر طرفی که برای تجاوز به آن تلاش کند، مقابله خواهد کرد. تهران عملا چندین پیشنهاد برای امضای پیمان عدم تجاوز با تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس ارائه کرده که همچنان بر روی میز است.

وی افزود: ایران خواهان بهترین روابط با کشورهای عربی خلیج فارس است و از تمام پیشنهادها برای گفت‌وگو و کاهش تنش استقبال می کند.

ظریف در عین حال گفت: جمهوری اسلامی ایران با هر جنگ نظامی یا اقتصادی علیه ملت ایران مقابله می کند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود: آمریکا با نقض قواعد و قوانین و قطعنامه های بین المللی تلاش می کند از طریق قلدرمآبی و زورگویی کشورهای دیگر را به تبعیت از  اقدامات یکجانبه خود وادار کند.

ظریف خاطر نشان کرد: اقدامات اخیر ایران درباره موضوع هسته ای به معنای عقب نشینی از توافق هسته ای نیست بلکه با هدف دفاع از حقوق خود در چارچوب این توافق بین المللی انجام شده است.

ظریف از کشورهای اروپایی به سبب شکست در پایبندی به تعهداتشان انتقاد کرد و گفت: ما از کشورهای اروپایی و دیگر اعضای توافق می‌خواهیم به تعهداتشان در چارچوب توافق هسته‌ای پایبند باشند.

وی از طفره رفتن کشورهای اروپایی از عادی سازی روابط اقتصادی با ایران در طول سه سال گذشته خبر داد و  افزود این تخلفات در سال گذشته بیشتر شد.

حکیم هم گفت: در دیدار با محمد جواد ظریف، موضوع روادید و متصل شدن راه آهن دو کشور به یکدیگر را بررسی کرده است.

وی افزود: در دیدار با طرف ایرانی مسائل دوجانبه مشترک و توافقات به دست آمده در جریان سفر اخیر رئیس جمهور برهم صالح به تهران و سفر رئیس جمهور ایران به بغداد را بررسی کردیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها