موج
کدخبر : ۲۷۷۵۰۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-277506

نماینده ایران در سازمان ملل:

تخت روانچی گفت : اگر اروپایی ها در ۶۰ روز آینده به تعهدات خود عمل نکنند یعنی اراده سیاسی وجود ندارد .

به گزارش خبرگزاری موج، مجید تخت روانچی در گفت وگو با شبکه پی بی اس آمریکا، زورگویی های آمریکا به متحدان نزدیکش را مانع دستیابی ایران به منافع اقتصادی برجام دانست و گفت: اگر اروپایی ها در ۶۰ روز آینده به تعهدات خود عمل نکنند یعنی اراده سیاسی وجود ندارد و ما بر اساس منافع ملی تصمیم می گیریم.

وی ادامه داد: در یک‌سال گذشته، جمهوری اسلامی ایران شکیبایی زیادی به خرج داد تا نشان دهد که در اجرای توافق هسته‌ای صادق است اما متاسفانه به دلیل زورگویی ایالات متحده به نزدیک‌ترین متحدانش، ما به منافع اقتصادی وعده داده شده در برجام دست نیافتیم.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تصریح کرد: برای ما گزینه‌ای جز این نماند که اعلام کنیم که ظرف ۶۰ روز اجرای بخش‌هایی از برجام را متوقف می‌کنیم. البته معتقدیم که پنجره دیپلماسی بسته نشده و ما آماده گفت وگو با شرکای خود در برجام هستیم و باید دید که نتیجه این مذاکرات چه خواهد شد.

پی بی اس: چرا ایران زمان حاضر را برای پاسخ به خروج یک سال پیش آمریکا از برجام انتخاب کرده است؟

تخت روانچی: در طول یک سال گذشته، ما صبوری فوق‌العاده‌ای در پیش گرفتیم تا نشان دهیم ایران آماده است بیش از حد انتظار همکاری کند و در اجرای توافق هسته‌ای صادق است. اما متاسفانه به دلیل زورگویی آمریکا حتی به نزدیک‌ترین متحدانش، ما به عواید اقتصادی وعده داده شده بر اساس توافق هسته ای دست نیافتیم، بنابراین گزینه‌ای جز این برای ما باقی نماند که اعلام کنیم قصد داریم طی ۶۰ روز اجرای بخش‌هایی از برجام و برخی از تعهدات داوطلبانه خود در توافق هسته ای را متوقف کنیم. باید ببینیم در طی ۶۰ روز آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. پنجره دیپلماسی بسته نشده و ما معتقدیم که ایران با طرف های مشارکت کننده باقی مانده در برجام مذاکره خواهد کرد و باید دید که نتیجه این مذاکرات چه خواهد شد.

پی بی اس: شما گفتید گزینه دیگری برای ایران باقی نمانده بود بفرمائید به چه علت ایران نیاز به غنی سازی بالای ۳.۶۷ درصد دارد و انگیزه شما برای انجام چنین کاری چیست ؟

تخت روانچی: در حال حاضر ما در زمینه سطح غنی سازی به برجام وفادار هستیم چیزی که ما گفتیم این است که برای ۶۰ روز آینده میزان ذخیره سازی خود را محدود نخواهیم کرد. ما از افزایش سطح غنی سازی بیش از ۳.۷۶ درصد سخن نمی گوئیم. البته ما این کار را خواهیم کرد علت آن هم این است که طرف های ما در یک سال گذشته به اندازه کافی وقت داشتند تا آنچه را که آمریکایی ها در قبال برجام انجام دادند جبران کنند. بنابراین اگر آنها در دو ماه آینده هم این کار را نکنند، معنای آن این است که اراده سیاسی وجود ندارد و در آن صورت ما مطابق با منافع ملی خود عمل خواهیم کرد.

پی بی اس: امروز ترامپ گفت هنور امیدوار است که با مقامات ایران دیدار کند آیا در ایران علاقه ای برای ملاقات با ترامپ وجود دارد؟

تخت روانچی: ملاقات با کسی که بی‌ملاحظه یک توافق بین‌المللی را پاره می کند هیچ فایده‌ای ندارد. این توافق فقط بین ایران و آمریکا نبود بلکه دیگر کشورهای اتحادیه اروپا هم بخشی از این توافقنامه بودند. اما دیدیم که ناگهان ترامپ آمد و اعلام کرد که به دلایل مختلف و به این دلیل که رئیس جمهور سابق ابتکار عمل برای امضای این توافق با ایران به خرج داده است، آن را دوست ندارد. چطور می‌توان به فردی که این چنین بی‌ملاحظه و بی مبالات عمل می‌کند، اعتماد کرد؟

پی بی اس: برخی تحلیلگران می گویند این تصمیم ایران به تندروها در آمریکا و اسرائیل این بهانه را می دهد که بگویند ایران قابل اعتماد نیست. نظر شما در این باره چیست؟

تخت روانچی: من فکر می کنم تندروها، که وزیر خارجه ما آنها را گروه «چهار ب» شامل بنیامین نتانیاهو، بولتون ، بن زاید و بن سلمان، خوانده است فارغ از اینکه ایران چه می‌کند، آنچه بتوانند را انجام می‌دهند، بنابراین اهمیتی ندارد که ما در قبال برجام چه می‌کنیم، ماموریت آنها اقدامات تحریک آمیز، به هم ریختن اوضاع و آماده کردن زمینه جنگ با ایران است. ما در راستای راه انداختن جنگ علیه کسی تلاش نمی کنیم، اما قطعا به هر قیمتی از خود دفاع خواهیم کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها