موج
کدخبر : ۲۷۶۳۸۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-276383

شایعه افزایش قیمت بنزین در حالی از شب گذشته در رسانه ها مطرح شده که تا این لحظه هیچ مسوول و نهادی این خبر را به صورت رسمی اعلام نکرده و معلوم نیست قیمت این کالای استراتژیک با تصمیم کدام نهاد افزایش یافته است. برخی معتقدند که دولت با سکوت در این زمینه، به نوعی در حال ارزیابی فضای روانی جامعه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، پس از حدود دو ماه شایعه و انتشار اخبار ضد و نقیض، بالاخره برخی رسانه ها اعلام کردند که قیمت بنزین از فردا شب افزایش یافته و بار دیگر این محصول به صورت سهمیه بندی در اختیار مردم قرار می گیرد.

این خبر در اکثر رسانه ها منتشر شده و در آن آمده است: "از فردا شب ساعت 24 سهمیه‌بندی بنزین آغاز می‌شود.

بنزین با نرخ 1000 تومان با سهمیه 60 لیتر در ماه و بنزین آزاد با قیمت 2500 تومان در هر لیتر عرضه می‌شود.

همچنین دولت برای تاکسی‌های اینترنتی با هماهنگی مجموعه وزارت کشور سهمیه‌ای مجزا در نظر می‌گیرد.

قیمت هر لیتر بنزین سوپر آزاد نیز 3000 تومان در هر لیتر خواهد بود.

همچنین از دومین ماه اجرای سهمیه‌بندی، یعنی در تیرماه، سازوکاری تشویقی برای صرفه‌جویی سوخت با خرید سهمیه مصرف‌ نشده بنزین مردم در نظر گرفته شده است."

با انتشار این خبر چند پرسش مطرح می شود. نخست اینکه تاریخ دقیق اجرای طرح افزایش قیمت بنزین و طرح سهمیه بندی بنزین به طور دقیق اعلام نشده است.

اما مهمترین سوال این است که اساسا کدام نهاد این تصمیم را گرفته است؟ مگر می شود قیمت بنزین که به گفته یکی از نمایندگان یک موضوع اقتصادی، سیاسی و امنیتی است، افزایش یابد، اما هیچ مسوول دولتی و هیچ نهاد دولتی به ویژه وزارت نفت، تا این لحظه هیچ گونه خبری در این رابطه اعلام نکند؟

این در حالی است که در ادوار گذشته، قیمت برخی از کالاهای استراتژیک مانند بنزین و نان، به صورت رسمی از سوی نهاد مسوول افزایش یافته و این افزایش به صورت رسمی به مردم اعلام می شد، نه اینکه چند خبرگزاری بدون نام بردن از فرد و یا نهادی، این خبر را اعلام کنند!

خبرنگاران از شب گذشته تلاش کرده اند تا با مسوولان مربوطه تماس گرفته و نظر آنها را جویا شوند.

تا این لحظه هیچ مقام دولتی حاضر به گفتگو با رسانه ها در این زمینه نشده است. البته از دولتی که سخنگو ندارد نیز نمی توان انتظار داشت که در لحظات حساس به مردم پاسخگویی مناسبی داشته باشد.

از سوی دیگر در ساعت 12 و 59 دقیقه امروز یازدهم اردیبهشت، یعنی حدود 19 ساعت پس از انتشار نخستین خبر درباره افزایش قیمت بنزین، خبرگزاری رسمی دولت (ایرنا) به نقل از زیبا اسماعیلی سخنگوی شرکت ملی پالایش ‌و پخش فراورده های نفتی ایران، نوشت: "مردم به شایعه ها و فضاسازی ها، به ویژه در فضای مجازی توجه نکنند.

وی با تاکید بر اینکه نرخ بنزین و جزییات مربوط به سهمیه بندی منتشر شده در رسانه ها صحت ندارد، گفت: اخبار منتشر شده درباره نرخ بنزین و جزییات سهمیه بندی آن در رسانه ها صحت ندارد و صرفا گمانه زنی رسانه هاست."

با انتشار این اظهارات، ابهامات افزایش یافت. مهمترین ابهام این است که چرا تاکنون مسوولان ارشد دولت حاضر به اظهار نظر نشده اند و تنها یک روابط عمومی در حد یک خط و نیم در این ارتباط سخن گفته است؟ از سوی دیگر در این خبر نیز خبر افزایش قیمت بنزین تکذیب نشده، بلکه تنها اعلام شده که بنزین از پنجشنبه گران نمی شود!

بی اطلاعی مجلس از افزایش قیمت بنزین

بی اثرترین مجلس تاریخ

همانطور که پیش تر نیز گفته شد، تا این لحظه هیچ یک از مسوولان دولت حاضر به اظهار نظر در خصوص افزایش قیمت بنزین نشده اند، اما اکثر نمایندگان مجلس شورای اسلامی به موضوع واکنش نشان داده اند. آنها یا با رسانه ها گفتگو کرده و یا در فضای مجازی مطالبی را در این زمینه منتشر کرده اند. 

به عنوان نمونه امیر خجسته رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس در توییتر به سخنرانی رییس جمهور در جمع کارگران طعنه زده و نوشته است: " اجالتا شما غیر قانونی بنزین را گران نکن، لازم نیست کارگرانی که زیر بار همین افزایش قیمت له‌ خواهند شد را در ورزشگاه جمع کنی و سخنرانی کنی! افزایش غیرقانونی قیمت بنزین خلاف مصوبه مجلس در قانون بودجه است!"

نمایندگانی چون بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رییسه مجلس، علاءالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، حشمت الله فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس، هدایت الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس، اکبر رنجبرزاده عضو هیأت رئیسه مجلس، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه، جلال میرزایی عضو فراکسیون امید مجلس، محسن کوهکن ریزی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس و ... نیز در گفتگو با رسانه ضمن بی اطلاعی از این تصمیم، به شدت نسبت به افزایش قیمت بنزین اعتراض کرده اند.

حتی محسن کوهکن در گفتگو با سایت رسمی مجلس شورای اسلامی خواستار برخورد قضایی با منتشر کنندگان خبر افزایش قیمت بنزین شده و گفته است: "در روزهای اخیر صحبت‌هایی درباره افزایش قیمت بنزین از سوی مسئولان اجرایی شنیده می‌شود این در حالی است که تصمیمی در این باره گرفته نشده است به همین دلیل دستگاه‌های قضایی باید با این افراد به اتهام تشویش اذهان عمومی برخورد کنند چراکه شائبه گرانی بنزین می‌تواند باعث افزایش قیمت سایر کالاها و ایجاد التهاب در بازار شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در کمیسیون تلفیق بودجه 98، صحبتی درباره بنزین 2 هزار و 500 تومان نشد و مجوزی به دولت برای افزایش قیمت بنزین داده نشده است."

از سوی دیگر بهروز نعمتی سخنگوی هیات رییسه مجلس در توییتر نوشته است: " با هرکسی درمورد افزایش قیمت بنزین صحبت کردم گفت تصمیم سران نظامه، آقای روحانی اگر شما هم به سران نظام ارجاع نمی‌دهید، جلوی این تصمیم را بگیرید. با توجه به اینکه کمیسیون تخصصی مجلس را هم در جریان نگذاشتید، از این تصمیم اشتباه بر گردید، مردم طاقت افزایش قیمت‌ها را ندارند.

بی اطلاعی نمایندگان مجلس از چنین تصمیم مهمی، به طور قطع نشان دهنده تاثیرگذاری مجلس در تصمیمات کلان و مهم است. نمایندگان مجلس باید پاسخ دهند که چگونه تا این اندازه از موضوعات مهم بی اطلاع هستند؟! نکته جالب توجه این بود که مجلس این هفته تعطیل بوده است!

و بالاخره اینکه، دولت که ماه ها است سخنگو نداشته و اجازه نمی دهد خبرنگاران رسانه هایی که کوچک ترین انتقادی را مطرح می کنند، در جلسات خبری دولت حضور داشته باشند، بهتر است حداقل در این زمینه برای مردم شفاف سازی کرده و اعلام کنند که کدام نهاد و با چه منطق و استدلالی اقدام به افزایش قیمت بنزین کرده است.

ضمن اینکه در این شرایط اساسا نمی توان انتظاری از وزارت نفت داشت!

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    اینها شایعات خود دولت برای سنجش عکس العمل مردم وزمینه سازی برای افزایش قیمت است

  • پاسخ

    150% افزایش بنزین یعنی تورم 150 درصدی. ملت دیگه جرات ندارند هیچی بفروشند.

  • پاسخ

    خدا لعنت کندشیخ بی تدبیروامیدرا۰جناب رعیس جمهوری بایک خداحافظی ملت مظلوم را خوشحال میکنی؟!شرت راازسرمردم کم کن بی کفایت

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها