با توجه به شرایط اقتصادی موجود، دولت دیگر توان پرداخت بسته حمایتی را ندارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، با اوج گیری مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، در تاریخ 17 مهر ماه سال جاری جلسه ای در مجلس شورای اسلامی به صورت غیر علنی برگزار و در آن مدیران اقتصادی دولت از جمله محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، معاون وزیر سمت، مدیران سازمان تعزیزات حکومتی و سازمان بازرسی و ... حضور یافته و به ارائه گزارش هایی درباره برنامه های دولت برای مقابله با مشکلات معیشتی مردم پرداختند.

در پایان این جلسه غیر علنی بهروز نعمتی سخنگوی هیات رییسه مجلس در جمع خبرنگاران حضور یافت و به تشریح برنامه های دولت پرداخت.

وی اعلام کرد که یکی از مصوبات جلسه فوق این بود که به 20 میلیون نفر از اقشار آسیب پذیر و کسانی که درآمد کمتر از 3 میلیون تومان در ماه دارند و همچنین افراد تحت پوشش کمیته امداد و نهادهای حمایتی تا پایان سال در دو مرحله 300 هزار تومان کمک حمایتی صورت گیرد.

بهروز نعمتی افزود: مجموع این کمک که در نیمه دوم سال جاری انجام می شود، 12 هزار و 500 میلیارد تومان خواهد بود.

بر اساس اظهارات نعمتی، دولت وعده داد که تا پایان سال 97 به هر سرپرست خانوار که دارای درآمد کمتر از 3 میلیون تومان در ماه است، 600 هزار تومان کمک نقدی در قالب پرداخت بسته حمایتی انجام دهد.

از مهر ماه سال جاری تاکنون تنها یک مرحله از بسته حمایتی دولت پرداخت شده است. از این مرحله نیز بر اساس اطلاعات دستگاه های دولتی حداقل بیش از یک میلیون نفر بسته حمایتی دریافت نکردند.

در تاریخ سیزدهم بهمن ماه سال جاری و در پی انتقادهای متعدد و گسترده مردم در خصوص نحوه پرداخت بسته حمایتی، خبرنگار موج از بهروز نعمتی سخنگوی هیات رییسه مجلس سوال کرد که دولت چه تصمیمی برای پرداخت مابقی بسته حمایتی دارد.

نعمتی در پاسخ گفت: دولت وعده داده است که بسته حمایتی را تا پایان سال در میان همه اقشار هدف توزیع کند.

وی افزود: خانوارهای هدف عبارتند از افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد، مستمری بگیران، بازنشستگان، افراد تحت پوشش تامین اجتماعی، کارگران و کارمندان و دولت وعده داده است که تا پایان سال به این خانوارها بسته حمایتی پرداخت کند.

عضو هیات رییسه مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا ارزش بسته حمایتی 200 هزار تومان است؟ گفت: بر اساس آنچه که دولت به نمایندگان مجلس وعده داد، بسته حمایتی تا سقف 12 هزار و 500 میلیارد تومان پرداخت می شود.

نعمتی گفت: بر این اساس به هر خانوار واجد شرایط، بسته حمایتی با ارزش 600 هزار تومان تا پایان سال تعلق می گیرد که بخش نخست آن طی هفته های اخیر پرداخت شده است.

وی اعلام کرد: دولت وعده داده است تا در بهمن ماه ضمن پرداخت بخش نخست بسته حمایتی به افراد جا مانده، بخش دوم را نیز پرداخت کند.

عضو هیات رییسه مجلس در پایان گفت: دولت تا پایان اسفند ماه فرصت  دارد تا بسته حمایتی 600 هزار تومانی را به حساب خانوارها واریز کند.

با وجود وعده های دولت و مجلس، خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج در راهروهای مجلس شنید که دولت دیگر توان پرداخت بسته حمایتی را ندارد.

یک منبع آگاه در این زمینه به موج گفت: بودجه مورد نیاز برای بسته حمایتی قرار بود از طریق فروش محصولات پتروشیمی تامین شود که به دلیل تحریم ها و عدم فروش محصولات پتروشیمی دولت دیگر توان پرداخت بسته حمایتی را ندارد.

وی تاکید کرد: مگر اینکه منبع دیگری برای تامین بودجه مورد نیاز پیش بینی شود که این امر نیازمند طی مراحل قانونی است.