موج

پاسخ عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه؛

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه مبنی بر اینکه ایران هیچ مذاکره ای با فرانسه در خصوص توانمندی موشکی نداشته است، اطلاعاتی را منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری موج، روز گذشته در نشست خبری بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه، خبرنگار موج از این دیپلمات ارشد سوال کرد که بر اساس اطلاعات موجود، ایران و فرانسه در خصوص توانمندی موشکی کشورمان تاکنون حداقل سه بار گفتگو کرده اند.

در واکنش به این پرسش، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه اظهار داشت: "شما یک فرضی را ثابت قرار داده و بر اساس آن یک سناریویی را تنظیم کرده و بعد نتیجه گیری می کنید و در نهایت می خواهید من پاسخ بدهم. از اسنادی صحبت می کنید که در اختیار شما است. اسناد پنهان و سری که من ندارم و آنها را ندیدم، ولی مثل اینکه شما این اسناد را دارید. مدعی می شوید که سه دور مذاکرات مخفیانه و سری درباره مسائل موشکی با فرانسه داشته ایم. من چنین چیزی نشنیده ام و چنین چیزی هم وجود ندارد."

در این ارتباط جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به خبرنگار موج گفت: لودریان وزیر امور خارجه فرانسه سال قبل به دیدار آقای روحانی رییس جمهور ایران می آید و می گوید تا در حوزه موشکی و مسائل منطقه ای با ما وارد مذاکره نشوید، مشکلات شما حل نمی شود.

وی افزود: در جلسه کمیسیون امنیت ملی به ظریف وزیر امور خارجه گفتم که چرا لودریان در دیدار با آقای روحانی چنین مطالبی را از ما خواسته است؟ به ظریف گفتم چرا آقای روحانی پس از این جلسه به شما گفته است که من پیشنهادهای فرانسوی ها را پذیرفتم و حتی گفته است که شما به فرانسوی ها قولی ندهید، ولی مذاکرات موشکی را آغاز کنید؟

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: بعد از مدتی وزارت خارجه آقای عراقچی را به پاریس فرستاد و اولین دور مذاکره موشکی در پاریس انجام شد. این مذاکرات برای سال قبل است. در سال جاری تیم فرانسوی این بار به تهران می آید و مذاکره دوم در تهران انجام شد.

حضور یک ژنرال ارتش فرانسه در تیم مذاکره با ایران!

کریمی قدوسی افزود: مسوول تیم مذاکره فرانسه یک ژنرال ارتش این کشور بود که امروز به عنوان معاون راهبردی وزارت خارجه فرانسه فعالیت می کند. این ژنرال فرانسوی در جلسه تهران به آقای عراقچی می گوید که ما برد 700 کیلومتری برای موشک های ایران را قبول نداریم و باید برد موشک های شما 300 کیلومتر باشد! حالا سوال این است که این 700 کیلومتر از کجا آمده است؟ مگر مسوولان ایرانی و اروپایی نمی دانند که برد موشک های ایران تا 2000 کیلومتر نیز می رسد؟

وی در پاسخ به این پرسش که به چه دلیل مسوول فرانسوی از برد 700 کیلومتری سخن گفته است؟ گفت: ظاهرا مسوولان ایرانی در مذاکره اول قبول کرده اند که برد موشک های ایران 700 کیلومتر باشد و سر این موضوع با فرانسوی ها توافق می کنند و جالب است که همین توافق را هم فرانسوی ها در مذاکره تهران رد می کنند!

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: روند این دو جلسه و همچنین دیدار رییس جمهور با لودریان را در کمیسیون امنیت ملی به آقای ظریف گفتم و تاکید کردم که ما چنین اخباری داریم و اسناد و مدارک آن هم موجود است، نکند که فردا دوباره شما تکذیب کنید. آقای ظریف گفت همه آنچه که گفتی درست است و مذاکراه با فرانسوی ها و حتی نقل قول از رییس جمهور را هم تایید کرد. منتهی گفت که ما با فرانسوی ها مذاکره نمی کنیم، بلکه گفتگو می کنیم!

کریمی قدوسی افزود: متاسفانه به این تذکرات از سوی وزارت خارجه توجهی نکردند و نتیجه این شد که لودریان وزیر امور خارجه فرانسه به صراحت ما را تهدید می کند و می گوید اگر فعالیت های موشکی و فعالیت های منطقه ای ایران محدود نشود، تحریم های شدیدی علیه ایران در نظر گرفته می شود.

لازم به توضیح است، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در تازه ترین اظهارات خود گفته است: ایران در صورتی که مسائل مربوط به برنامه موشکی خود را حل نکند با تحریم روبه‌رو خواهد شد.

لودریان در مصاحبه با روزنامه ژورنال دو دیمانش گفت: برنامه موشک‌های بالستیک ایران که چند هزار کیلومتر برد دارند، با قطعنامه‌های شورای امنیت سازگار نیست و بیش از نیاز ایران برای دفاع از مرزهای خود است!

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها