موج

وزیر کشور:

وزیر کشور گفت: وزارت کشور و استانداری ها باید برای حل مشکلات بر زمین مانده اعلام آمادگی کنند، تمام این مشکلات را باید از سر راه برداریم.

به گزارش خبرگزاری موج، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در همایش استانداران سراسر کشور ضمن تشکر از زحمات استانداران به ویژه در ماه های محرم و صفر، اظهار کرد: در این مدت مجموعه مسائل استان‌ها از جمله در عرصه‌های امنیتی و انتظامی و احیانا موارد خاصی که در برخی از استان‌ها داشتیم، به لطف خدا و تلاش‌های استانداران به خوبی مدیریت شد. همچنین برنامه راهپیمایی اربعین نیز با مدیریت خوب ستاد مرکزی اربعین و مدیریت میدانی دستگاه‌های مسؤول و استانداران، در مجموع به صورت مطلوب و بهتر از سال‌های قبل به فرجام رسید.

وزیر کشور افزود: در حوزه سیاسی در کشور فضایی آرام و در عین حال فعال و پویا داریم. احزاب، رسانه‌ها و مطبوعات فعالیت خود را ادامه می دهند و وزارت کشور نیز جلسات متعددی در این زمینه داشته است. همچنین برخی از استان‌ها در زمینه منشور گفت و گوهای سیاسی بسیار فعال بودند و به خوبی پای کار آمدند. در حوزه سیاسی، در همان حال که احزاب و گروه‌های سیاسی فعال هستند، درعین حال کمترین هزینه را داده‌ایم. شاهد مثال اینکه، در تجربه های جهانی، در شرایط خاص امنیتی و سیاسی همواره گروه‌های سیاسی به دنبال کسب منافع خود هستند و لذا مستعد انحراف از منافع ملی هستند، اما در کشور ما در جریان تحولات ماه‌های اخیر، گروه‌ها و احزاب با پختگی، درایت، شعور و فهم بالا عمل کردند و نگرانی و مشکلی در این زمینه نداشته و نداریم. البته ما هم باید همچنان و مستمرا مدیریت و تعامل معقول، منطقی و قانونی را در ارتباط با فضای سیاسی کشور دنبال کنیم.

وی درخصوص حوزه اجتماعی گفت: در جلسات شورای اجتماعی کشور اولویت‌های اعلام شده از سوی مقام معظم رهبری را پیگیری کرده و به صورت ایجابی شرایط اجتماعی را در جامعه دنبال می‌کنیم. با این وجود باید در حوزه اجتماعی جدی‌تر از گذشته عمل کنیم. در مجموع، بهبود فضای اجتماعی بسیار مهم است و در این زمینه باید اقدامات مؤثرتر و وسیع‌تری انجام شود.

در حوزه اقتصادی با شرایط خاصی مواجه هستیم

رحمانی فضلی در بخش دیگری از سخنان خود به عرصه اقتصادی پرداخت و گفت: در حوزه اقتصادی با شرایط خاصی مواجه هستیم. در ماه‌های اخیر با نوساناتی در بازار روبرو شدیم که بر قیمت‌ها و فضای عمومی بازار تاثیر گذاشت که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و اقداماتی که صورت پذیرفت، هم اکنون با شرایط نسبتا آرامی مواجه هستیم، اما باید مستمرا در جهت حفظ این ثبات نسبی و بلکه اصلاح آن به نفع مردم حرکت کنیم.

وی افزود: شرایط خاصی است، اما در توفیق ملت تردیدی وجود ندارد و ما حتما می‌توانیم براین شرایط تحمیلی غلبه کنیم چون در طول 40 سال گذشته با شرایطی سخت‌تر از این مواجه بوده‌ایم. کشور ما از تحریم‌هایی که از پشتوانه شورای امنیت سازمان ملل متحد و حمایت کشورهای هم پیمان آمریکا برخوردار بود، با پیروزی و سربلندی عبور کرد. خوشبختانه پشتوانه تحریم‌ها و حمایت‌ها از آن با روی کار آمدن رئیس جمهور روحانی و دولت تدبیر و امید، رفع شد. درنتیجه وضعیت کنونی با شرایط آن زمان بسیار متفاوت است؛ اکنون موضوع اجماع جهانی علیه ایران را نداریم و این مزیت بسیار مهمی است. بعلاوه در داخل آمریکا هم فضای حمایت از رئیس جمهور آن کشور پیش نمی رود و بروز اختلاف و تفاوت رای و نظر در حاکمیت آنها بسیار جدی است.

نگاه دولت، نگاه واگذاری مسئولیت‌ها از مرکز کشور به استان‌هاست

وزیر کشور  در بخش دیگری از اظهارات خود خاطرنشان کرد: نگاه دولت، نگاه واگذاری مسئولیت‌ها از مرکز کشور به استان‌هاست. مقام معظم رهبری هم از ابتدا بر این موضوع تاکید داشتند و اخیراً موارد روشن، امید بخش و دقیقی در این عرصه و مشخصاً تقویت استان‌ها ابلاغ کرده‌اند که باید بر اجرای آن نظارت داشته باشیم.

وی با بیان اینکه اکنون زمان انجام اقدامات بزرگ است، گفت: وزارت کشور و استانداری ها باید  برای حل مشکلات بر زمین مانده اعلام آمادگی کنند، تمام این مشکلات را باید از سر راه برداریم.

رحمانی فضلی همچنین با اشاره به محول شدن وظیفه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور به وزارت کشور گفت: تاثیر این ستاد را در یک ماه اخیر در جامعه می بینید. ستاد تلاش می‌کند، مانع از این باشد که فضای تبلیغاتی و رسانه‌ای دشمنان و رسانه‌های معاند، شرایط جامعه را تحت الشعاع قرار دهد و آثار روانی و تبلیغاتی تحریم‌ها را بیش از خود موضوع القاء کند.

ظرفیت وزارت کشور بیش از این هاست

وزیر کشور تاکید کرد: ظرفیت وزارت کشور بیش از این هاست، اما با نگاه‌های بخشی و بدون هماهنگی با مجموعه دستگاه‌ها و نهادهای مسؤول نمی‌توان مسائل را پیش برد. همچنین بخل و تنگ نظری، پرداختن به مسائل سطحی و حاشیه ای و مسائل حزبی و جناحی را نباید در هیچ یک از سطوح وزارت کشور و همچنین سایر دستگاه ها و بخش‌ها از مرکز تا عمق استان‌ها دخالت داد، فقط منافع ملی و حمایت از مردم باید مدنظر باشد.

باید کاستی‌ها و کمبودها را جبران کنیم

وی ادامه داد: مردم با عزت و هوشیار ایران اسلامی، اثبات کردند که همواره، پشتیبان کشور هستند و در شرایط حساس، بموقع و بلکه جلوتر از نظام حرکت می‌کنند و سیزده آبان امسال هم ثابت کردند که هماهنگی و حمایت ویژه ای از مواضع نظام و دولت دارند. این مردم اربعین را به عنوان پدیده بسیار بزرگ دینی و مذهبی به جهان معرفی می‌کنند و سیزده آبان را به حادثه مهم ایرانی و ضد استکباری تبدیل می‌کنند. این مردم به وظیفه خود عمل می‌کنند پس ما با پشتیبانی این ملت غیور، نباید نگرانی داشته باشیم و با تلاش و کوشش پیوسته، باید کاستی‌ها و کمبودها را جبران کنیم. البته من به استانداران ایمان و اعتقاد دارم و می دانم که می توانند کارها را انجام دهند.

رحمانی فضلی در ادامه همین بحث خاطر نشان کرد: مردم و رضایتمندی مردم برای ما بسیار مهم است و برخورد مسؤولانه مدیران با مردم نیز همواره مورد تأکید است. هرگز در مقابل مردم تکبر نکنید و در انجام وظایف کم نگذارید. به مردم خدمت کنید و مسیر کار قانونی مردم را هموار کنید. تکریم ارباب رجوع یک اصل مهم برای وزارت کشور است. مردم شرایط کشور را به خاطر اسلام و ایران، انقلاب اسلامی، شهدا، امام راحل و رهبری معظم، تحمل می‌کنند و این امر تکلیف همه ما را در زمینه خدمت‌رسانی بیش از پیش، افزون‌تر می‌نماید.

منافع مردم را به مصالح فرد و جناح خاص ترجیح دهید

وزیر کشور ضمن تاکید بر حفظ وحدت و انسجام در کشور خطاب به استانداران گفت: باید تلاش کنید میان مسئولان و بخش‌های مختلف استان‌ها هماهنگی و تعامل خوب برقرار کنید. تعصب‌های  نابجا را کنار بگذارید اما از اصول و قوانین عدول نکنید. منافع مردم را به مصالح فرد و جناح خاص ترجیح دهید. از حواشی پرهیز کنید و محور همه کارها، خدمت به مردم باشد.  آمار و ارقام را درست، صحیح و شفاف اعلام کنید چراکه آمار غلط موجب تصمیم گیری غلط در سطح کلان می شود. آمارها را به روز کنید. ما زمانی می‌توانیم به خوبی عمل کنیم که استان‌ها به روز و دقیق عمل کنند.

وی در پایان سخنان خود در جمع استانداران با اشاره به ابلاغ و لازم الاجرا بودن قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان و اتمام دوران مسئولیت برخی استانداران گفت: استانداران همکاری خوبی داشتند و روزهای سخت را به خوبی پشت سر گذاشتیم. از روند، فرآیند و جمع بندی کار رضایت دارم و برای همه شما آرزوی عاقبت بخیری و توفیق دارم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها