موج

بررسی فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با اعضای هیات دولت

یک کارشناس روابط بین الملل در تحلیل بخشی از فرمایشات رهبری معظم انقلاب اسلامی در دیدار با اعضای هیات دولت گفت: بعید است که اروپا بر خلاف نظر آمریکا عمل کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، رهبر معظم انقلاب اسلامی طی هفته دولت در دیدار با رییس جمهور و اعضای کابینه با تأکید بر منتفی بودن هر گونه مذاکره با آمریکایی ها فرمودند: نتیجه مذاکره با مسئولان قبلی آمریکا که حداقل ظاهرساز بودند اینگونه شد، حالا با مسئولان وقیح و هتاک فعلی که شمشیر را برای ایرانی ها از رو بسته‌اند چه مذاکره ای داریم بنابراین مذاکره ای در هیچ سطحی با آمریکایی ها صورت نخواهد گرفت.

رهبر انقلاب مذاکره با ایران را نیاز همه دولت‌های آمریکایی خواندند و خاطرنشان کردند: آنها می‌خواهند مانور دهند که ما حتی جمهوری اسلامی ایران را به پای میز مذاکره آوردیم، پس همانگونه که قبلاً به‌طور مشروح و مستدل بیان کرده‌ام، هیچ مذاکره‌ای با آنها انجام نخواهد شد.

رهبر انقلاب درباره کشورهای اروپایی نیز گفتند: ارتباط و ادامه مذاکره با اروپا ایراد ندارد اما باید ضمن ادامه این کار از آنها درباره مسائلی نظیر برجام و یا اقتصاد قطع امید کنید.

ایشان با انتقاد از رفتار نامناسب اروپا در مسائلی نظیر برجام و تحریم ها خاطرنشان کردند: باید با نگاه شک آلود به وعده های آنها، از روند مسائل مراقبت جدی کرد.

بررسی فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با اعضای هیات دولت

حضرت آیت الله خامنه ای برجام را وسیله ای برای حفظ منافع ملی خواندند و افزودند: برجام هدف نیست بلکه وسیله است و طبعاً اگر به نتیجه برسیم که با این وسیله، حفظ منافع ملی امکان پذیر نیست آن را کنار می گذاریم.

ایشان گفتند: اروپایی ها باید از بیان و عمل مسئولان دولتی ایران بفهمند که اقدامات آنها تدابیر و واکنش متناسب جمهوری اسلامی ایران را به دنبال خواهد داشت.

در همین رابطه هادی شوشتری تحلیلگر مسائل سیاست خارجی به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج گفت: اروپایی ها طی ادوار گذشته بارها ثابت کرده اند که پیرو نظرات آمریکایی ها هستند و بر خلاف دیدگاه های کاخ سفید اقدامی نمی کنند.

وی افزود: آنها ابتدا به شیوه و رفتار و ادبیات کاخ سفید انتقاد می کنند، اما در نهایت همان راهی را می روند که آمریکایی ها به آنها دیکته کرده اند.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در خصوص برجام نیز دیدگاه های رهبری عظیم الشان انقلاب اسلامی به طور کامل مبتنی بر واقعیت است و بعید می دانم که اروپایی ها بر خلاف نظر آمریکا عمل کنند و نشانه های آن را می توان در خروج شرکت های بزرگ اروپایی از ایران پس از اعمال تحریم های دوباره آمریکا علیه ایران دید.

شوشتری گفت: به همین دلیل است که رهبری معظم انقلاب اسلامی می فرمایند باید با نگاه شک آلود به وعده های اروپایی ها نگاه کرد.

وی با اشاره به اینکه رهبری معظم انقلاب اسلامی هرگونه مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرده اند، گفت: این ممنوعیت در مورد مذاکره با اروپا در حال حاضر وجود ندارد و ما منتظر رویکرد اتحادیه اروپا به ویژه کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه هستیم و به طور قطع اگر آنها بخواهند دنباله رو آمریکا باشند، هرگونه مذاکره و رابطه با آنها را هم قطع خواهیم کرد.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها