ژیروسکوپِ فضایی هابل با اختلال روبه رو شده است که موجب خروج از فعالیت شده و تنها می تواند فعالیت های اولیه را انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از بی بی سی، اختلال ژیروسکوپِ فضایی هابل موجب  شده آن تلسکوپ فضایی از فعالیت خارج شود. به طوریکه تنها می تواند فعالیت های اولیه را انجام دهد. تلسکوپ هابل یکی از مهمترین ابزارهای علمی ساخت بشر است. اما این دستگاه در روزهای گذشته در وضعیت «ایمن» (safe mode) قرار گرفته تا دانشمندان مشکل ژیروسکوپ ها را حل کنند.

این ابزار فضایی مجهز به ۶ ژیروسکوپ است و روز جمعه در حال استفاده از چهار مورد آنها بود. اما کارشناسان متوجه شدند یکی از چهار ژیروسکوپ از کار افتاده است.

پس از بروز این مشکل کارشناسان سعی کردند از یک ژیروسکوپ دیگر تلسکوپ استفاده کنند. اما متوجه  شدند در حقیقت دو ژیروسکوپ تلسکوپ از کار افتاده اند. به همین دلیل هابل اکنون فقط دو ژیروسکوپ فعال دارد.

هابل برای آنکه بتواند به طور معمول به فعالیت خود ادامه دهد باید حداقل سه ژیروسکوپ داشته باشد.

دکتر ریچل اوستن مدیر ماموریت تلسکوپ فضایی هابل در یک پیام توئیتری نوشت: آخر هفته پر اضطرابی بود. درحال حاضر تلسکوپ فضایی هابل در وضعیت ایمن است تا ما راه چاره ای بیابیم. یک ژیروسکوپ دیگر هم خراب شده است. نخستین گام تعمیر ژیروسکوپی است که از کار افتاده است.

تلسکوپ فضایی هابل (Hubble Space Telescope) به اختصار "HST" تلسکوپی است که در سال ۱۹۹۰ از سوی شاتل دیسکاوری در مدار گردش قرار گرفت. نام این تلسکوپ از نام کیهانشناسی به نام ادوین هابل گرفته شد. اگر چه هابل اولین تلسکوپ فضایی نبود ولی یکی از بزرگترین و پرکاربرد ترین‌ها به‌شمار می‌آید. "HST" یک برنامه مشترک بین ناسا و سازمان فضایی اروپا است.