موج
کدخبر : ۳۷۵۸۲۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-375824

علی محمدی:

رییس اداره گردشگری شهرستان تربت‌حیدریه بیان کرد: از مهترین مزایای توجه به حوزه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی تربت حیدریه، علاوه بر احیای هنر و پیشه قدیمی گذشتگان، هزینه‌های پایین و اشتغال‌زایی بالا در این بخش است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، علی محمدی رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان تربت‌حیدریه در بازدید معاون استاندار و فرماندار این شهرستان اعلام کرد: راه‌اندازی ۱۲۰ کارگاه تولیدی و خانگی صنایع‌دستی با مشارکت میراث‌فرهنگی و کمیته امداد در این شهرستان

علی محمدی در بازدید از کارگاه‌های صنایع‎ دستی که با مشارکت میراث‌فرهنگی و کمیته امداد احیا شده، افزود: از مهترین مزایای  توجه به حوزه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی شهرستان، علاوه بر احیای هنر و پیشه قدیمی گذشتگان، هزینه‌های پایین و اشتغالزایی بالا در این بخش است.

رئیس اداره میراث ‌فرهنگی شهرستان تربت‌حیدریه در ادامه گفت: با این هدف و پیرو تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین این دو نهاد، اداره میراث‌فرهنگی، مشاغل سنتی و صنایع‌دستی بومی شهرستان را شناسایی کرد.

وی اظهار کرد: با توجه به تولید بیش از ۷۰ درصد نخ ابریشم ایران در بخش بایگ این شهرستان از سالیان دور و تولید بیش از ۹۰ درصد در سال‌های اخیر، میراث‌فرهنگی با مشارکت کمیته امداد از کارگاه‌های سنتی ابریشم‌کشی در قالب اعطای تسهیلات برای بهسازی کارگاه‌ها و ایجاد کارگاه‌های جدید فرآوری و تولیدات ابریشم حمایت کردند.

محمدی افزود: هم‌چنین با توجه به وجود معادن غنی عقیق در منطقه یکی دیگر از رشته‌های مورد توجه اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و کمیته امداد تربت حیدریه گوهرتراشی عقیق و ساخت زیورآلات‌سنتی بود که در سال‌های اخیر سهم عمده‌ای از اشتغال در تربت حیدریه در رشته‌های صنایع‌دستی را به خود اختصاص داده است.

محمدی همچنین اظهار کرد: از دیگر رشته‌های راه‌اندازی شده و مورد حمایت این دو اداره می توان به نمدمالی، رودوزی‌های‌سنتی، فرت‌بافی و چرم‌دوزی اشاره کرد و با همکاری کمیته امداد تاکنون بیش از ۱۲۰ کارگاه تولیدی و خانگی صنایع‌دستی تربت حیدریه در رشته‌های تولیدات نمدی، ابریشم‌کشی، رودوزی‌های‌سنتی، فرت‌بافی و ابریشم‌بافی، تراش‌سنگ، چرم‌دوزی، سفال و ساخت سازسنتی و ... راه‌اندازی شده است.

محمدی در خاتمه تصریح کرد: برای حمایت از این کارگاه‌ها مبلغ ۱۵ میلیارد و ۲۹۰ میلیون ریال تهسیلات پرداخت شده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها