موج
وزارت تحصیلات عالی طالبان؛

طالبان روی طرح بازگشایی دانشگاه‌ها برای دختران کار می‌کند

طالبان روی طرح بازگشایی دانشگاه‌ها برای دختران کار می‌کند

معاون وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفت: این وزارت برای بازگشایی دانشگاه‌ها به‌روی دختران، کار روی طرح خاصی را آغاز کرده و این طرح به‌زودی نهایی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج، پس از اجماع جهانی بر ضد طالبان به خاطر طرح غیرشرعی و غیرفرهنگی بستن دانشگاه‌ها به روی دانشجویان دختر افغانستانی، این گروه اکنون اعلام کرد روی طرح بازگشایی دانشگاه‌ها به روی دختران کار می‌کند.

لطف‌الله خیرخواه، معاون وزارت تحصیلات عالی افغانستان می‌گوید که این وزارت برای بازگشایی دانشگاه‌ها به‌روی دختران، کار روی طرح خاصی را آغاز کرده و این طرح به‌زودی نهایی خواهد شد او روز یک‌شنبه، ۱۶ بهمن در نشستی در ولایت ننگرهار گفت که به‌زودی دختران اجازه تحصیل در «چارچوب شریعت اسلامی» خواهند داشت، اما وی در این نشست نگفت که کجای دانشگاه‌های افغانستان در حکومت قبلی غیراسلامی بوده است و اگر به کل شرح درس‌ها و ساختار آکادمی در حکومت قبل غیراسلامی بوده چطور در این مدت کوتاه توانسته‌اند به ساختار جدید برسند و شرح درس‌ها را تغییر دهند و اگر این تغییر صورت گرفته توسط چه کسانی بوده است؟

معاون علمی وزارت تحصیلات عالی که پیش از آن نشست از دانشگاه ننگرهار و دانشکده تربیت معلم آن بازدید کرده بود، گفت: دانشکده تربیت معلم جایگاه خاص و بلند در نهاد تحصیلی افغانستان دارد، زیرا اکثر معلمان مدارس و اساتید دانشگاه از همین دانشکده فارغ التحصیل می‌شوند. وی تاکید کرد که امارت اسلامی افغانستان در کنار سایر رشته‌ها، روی معیاری سازی آن بر اساس استانداردهای جهانی بویژه تربیت معلم کار می‌کند و در آینده نزدیک در رابطه به بهبود نظام آموزش و پرورش کشور کمیسیونی به ریاست شورای وزیران از سوی وزارت تحصیلات عالی پیشنهاد خواهد شد.

وی همچنان از استادان دانشکده تربیت معلم دانشگاه ننگرهار تقاضا کرد که دانشجویان را با روحیه اسلامی و ملی تربیت کرده و استادان نظریات و پیشنهادات شأن را در مورد موضوعات مهم کشور با مسئولان شریک سازند.

این مقام امارت اسلامی اضافه کرده حکومت در حال کار بر روی یک طرح جامع است که کارهای زیادی روی این طرح انجام شده است. بر اساس این طرح، دختران اجازه تحصیل خواهند داشت. او البته به این نکته هم اشاره نکرد که وقتی حکومت طالبان به دختران تنها اجازه تحصیل تا مقطع ششم را اجازه داده، دیگر چه دانشجوی دختری برای تحصیل در مقطع دانشگاه باقی می‌ماند؟

وزارت تحصیلات عالی امارت اسلامی افغانستان چندی قبل تحصیل دختران را تا اطلاع ثانوی تعلیق کرده. و وزارت آموزش پرورش بعد از پیروزی امارت اسلامی افغانستان نیز آموزش دختران بالاتر از کلاس ششم را تعلیق کرده بود و گفته بود که روی طرحی کار می‌کند؛ اما با گذشت یک‌ونیم سال نه طرح نهایی شد و نه هم از امر ثانی خبری است.

مقامات طالبان در این مدت بارها وعده‌ی بازگشایی به‌زودی دانشگاه‌ها و مدارس به‌روی دختران را داده‌اند؛ وعده‌هایی که تا کنون عملی نشده‌اند.

 

بیشتر بخوانید:

طالبان شرکت زنان در کنکور ورود به دانشگاه‌ها را ممنوع کرد

منع تحصیل زنان در افغانستان غیر قابل قبول است

ممنوعیت تحصیل زنان در افغانستان دائمی نیست

مهاجران افغانستانی در پاکستان بر ضد طالبان تظاهرات کردند

ممنوعیت‌های تحصیلی علیه زنان تاثیر بر اقتصاد دارد

طالبان برای پوشاندن سر مانکن‌های مغازه‌های لباس زنانه دستور داد

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه