موج

همزمان با آغاز ثبت نام نامزدها برای انتخابات پارلمانی پیش روی فلسطین، نمایندگان جنبش حماس و فتح از تصمیم خود برای ایجاد یک فهرست مشترک عریض و نه دو جانبه سخن به میان آوردند و بهبود روابط فلسطینی‌ها را تهدیدی برای این رژیم صهیونیستی عنوان کردند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرگزاری فلسطین الیوم، حسام بدران، عضو دفتر سیاسی جنبش حماس گفت، این جنبش تمایل دارد یک لیست ملی گسترده متشکل از  برخی گروهها و افراد مستقل تهیه کند.

وی افزود: هنگامیکه ما در مورد یک لیست مشترک ملی صحبت می‌کنیم، منظور یک لیست دو جانبه بین حماس و فتح نیست، بلکه ما در مورد یک لیست ملی صحبت می‌کنیم که بیشتر گروه‌های فلسطینی را شامل می‌شود تا برای شرکت در انتخابات در هر زمانی آماده باشیم.

بدران اظهار کرد که لیست حماس در شرف تکمیل شدن است و آماده ارائه آن در زمان مناسب خواهد بود.

وی در مورد موضع رژیم صهیونیستی در قبال انتخابات فلسطین تاکید کرد: "اشغالگر" اولین و بزرگترین ذینفع از وضعیت دو دستگی است و هرگونه تلاشی برای بهبود اختلافات فلسطینی‌ها تهدیدی واقعی برای آن است و این رژیم نمی‌خواهد ما به عنوان یک ملت متمدن در برابر جهان ظاهر شویم.

همزمان، جبریل الرجوب، دبیر کمیته مرکزی جنبش آزادی‌بخش فلسطین " فتح " گفت که هیچ لیست مشترکی میان جنبش و حماس برای شرکت در انتخابات آتی وجود نخواهد داشت و هیچ رایزنی میان آنها در این خصوص انجام نشده است.

وی افزود: تصمیم کمیته مرکزی فتح ایجاد یک جبهه ملی یکپارچه است و ما با هیچ گروهی موضوع لیست مشترک را مطرح نکردیم.

همچنین کمیسیون انتخابات مرکزی فلسطین روز شنبه از آغاز ثبت نام نامزدها برای اولین انتخابات پارلمانی فلسطین از سال ۲۰۰۶ خبر داد و اعلام کرد، این روند تا عصر روز چهارشنبه (۳۱ مارس) و حتی در ایام تعطیل ادامه خواهد یافت. تعداد نامزدهای این لیست باید حداقل ۱۶ و حداکثر ۱۳۲ تن باشد.

کمیسیون انتخابات اعلام کرد که به منظور تصمیم‌گیری درباره پذیرش یا رد درخواست‌ها و ابلاغ آن به هماهنگ کننده لیست، ظرف پنج روز از اتمام مهلت ارائه درخواست‌ها، آنها را بررسی می‌کند تا از واجدیت شرایط قانونی کاندیداتورها اطمینان حاصل نماید.

قرار است، انتخابات پارلمانی فلسطین در تاریخ ۲۲ مه برگزار شود و پس از آن در ۳۱ ژوئیه انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین برگزار خواهد شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها