وزیر امور خارجه آلمان گفت: ما به روشنی اعلام کرده‌ایم که سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران را تایید نمی‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج، پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آلمان اعلام کرد؛ هایکو ماس ، وزیر امور خارجه آلمان در گفت‌وگو با یک روزنامه اظهار کرد: با اینکه همه می‌گویند جنگ را نمی‌خواهند در نهایت اروپایی‌ها هستند که فعالانه در بازنگه داشتن مسیر دیپلماسی کمک می‌کنند(!). این تلاش‌ها تنها درصورتی به موفقیت می‌رسد که ما به عنوان سه کشور اروپایی بصورت متحد عمل کنیم. ما به روشنی اعلام کرده‌ایم که سیاست فشار حداکثری آمریکا (علیه ایران) را تایید نمی‌کنیم.

وی افزود: «تلاش‌های ما در منطقه باید به شکلی قابل تشخیص اروپایی باشد. اروپا منفعت زیادی در کمک به ترویج امنیت در خلیج‌فارس دارد. یکی از موارد مورد بحث بین سه کشور اروپایی این است که ما چطور می‌توانیم همه کشور‌های منطقه را برای بحث درباره مسئله امنیت دریانوردی به پای میز مذاکره بیاوریم. انجام این کار نیازمند حجم وسیعی از فعالیت‌های دیپلماتیک خواهد بود. با این حال به منظور جلوگیری از تنش‌های ناخواسته، باید کانال‌های واقعی از ارتباطات و گفت‌وگو درباره مقررات مشترک وجود داشته باشد».

ماس تاکید کرد: همچنین حفظ تماس با شرکای اروپایی درباره درک آن‌ها از ماموریت دریانوردی احتمالی کاملا در جهت منافع ماست. ما بصورت ویژه با دولت جدید انگلیس نیز درتماسیم تا از موضع آن‌ها در این باره مطلع باشیم. ما زمانی درباره مشارکت در این ماموریت تصمیم‌گیری می‌کند که ایده روشنی از این ماموریت داشته باشیم. قبل از تصمیم گیری درباره این ماموریت باید به پرسش‌های سیاسی و حقوقی مرتبط با آن پاسخ داده شود.