موج

عمر چلیک :

حزب عدالت و توسعه ترکیه اعلام کرد : مشارکت رهبران اروپا در نشست شرم الشیخ برای اتحادیه اروپا مایه شرم‌ساری است.

به گزارش خبرگزاری موج، عمر چلیک گفت: امروز ما شاهد رخدادی هستیم که برای اتحادیه اروپا شرم‌آور است، در حالی که مردم مصر بدون هیچ حقی اعدام می‌شوند و جوانان این کشور با کیفرخواست‌های ساختگی و محاکمه‌های ناعادلانه بالای چوبه دار می‌روند، اتحادیه اروپا در نشست سران این اتحادیه و اتحادیه عرب آن هم در سطح رهبران در قاهره شرکت می‌کند.

وی ادامه داد، آنچه جالب توجه است، سکوت اتحادیه اروپا در قبال اعدام‌ها در مصر است؛ در حالی که این اتحادیه در کوچک‌ترین حادثه‌ در هر جایی از جهان که اتفاق بیفتد وارد شده و درباره دقیق‌ترین جزئیات آن بیانیه‌ها صادر می‌کند. سکوت اتحادیه اروپا در برابر این اعدام‌های جوانان مصری در بهار عمرشان نشانه روشنی دارد. رهبران اروپایی که بیشترین دفاع را از مقوله حقوق بشر داشتند، در این نشست مشارکت کردند اما نسبت به اعدام‌ها چیزی نگفتند.

چلیک در سخنانش به موضع اتحادیه اروپا پرداخت که به دنبال وقوع کودتا در سوم ژوئیه ۲۰۱۳ در مصر به سرعت دعوت به خویشن‌داری کرد. وی گفت، درخواست‌ها مانند ما طرف‌ها را به خویشتن‌داری دعوت می‌کنیم در چنین حالاتی یک موضع‌گیری ضعیف و غیر اصولی بوده و میان ظالم و مظلوم و دموکراسی و کودتا تفاوتی قائل نمی‌شود.

سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه گفت، بدون شک مشارکت شخصیت‌هایی مانند رئیس کمیسیون اروپا و رئیس شورای اتحادیه اروپا در این نشست خجالت‌آور است. امروز این صحنه یعنی مشارکت عالی اروپا در نشست مصر قلب همگان را جریحه‌دار کرده و از این پس اظهاراتی که اتحادیه اروپا درباره حقوق بشر و دولت قانون‌مدار ابراز کند، ارزش و مفهوم خود را از دست خواهد داد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها