جناح ها و شخصیت های سیاسی مختلف عراق، نسبت به اظهار نظر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر رصد ایران از طریق نظامیان آمریکایی مستقر در عراق واکنش نشان داده اند. در جدید ترین واکنش، آیت الله سیستانی با رد این حرکت آمریکا، خواهان روابط خوب با ایران شده است.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از عرب نیوز، آیت الله سیستانی نیز به جمع منتقدان طرح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر حفظ نیروهای آمریکایی در عراق برای مقابله و رصد به اصطلاح تهدید ایران پیوست. 

آیت الله سیستانی گفته است: عراق خواهان روابط خوب با تمامی همسایگان خود بر پایه منافع متقابل و بدون دخالت در امور داخلی است. عراق قویا این امر که تبدیل به پایگاهی برای آسیب رسیدن به همسایگانش شود را رد می کند. 

رئیس جمهور آمریکا هفته پیش اعلام کرده بود که نیروهای آمریکایی باید در پایگاه هوایی الاسد که در غرب عراق واقع شده بمانند. این پایگاه متعلق به ارتش عراق است. ترامپ گفته است: ما در ساخت پایگاه هوایی الاسد که پایگاهی بی نظیر است هزینه کرده ایم. ما باید این پایگاه را حفظ کنیم. یکی از دلایلی که من بر حفظ این پایگاه تاکید دارم این است که ما باید از این پایگاه برای رصد ایران استفاده کنیم زیرا ایران یک مشکل واقعی برای ماست.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق و برهم صالح رئیس جمهور عراق نیز پیش از این ادعاهای ترامپ را رد کرده و از آن انتقاد کرده بودند.