English

۱۲ مورد از بهترین مواد غذایی برای افراد مبتلا به دیابت

در این مقاله، بهترین مواد غذایی برای افراد مبتلا به دیابت، روش‌های کنترل دیابت مورد بررسی قرار گرفته است.

12 مورد از بهترین مواد غذایی برای افراد مبتلا به دیابت

به گزارش خبرگزاری موج، دیابت یکی از بیماری‌های مزمن و پرخطر در جامعه ماست که با توجه به روزافزونی موارد دیابتی، همواره مورد بررسی قرار گرفته است. برای کنترل دیابت و جلوگیری از بروز عوارض بیشتر، لازم است که روش‌های صحیحی را برای تغذیه، ورزش و مراقبت از سلامتی دنبال کنید. در این مقاله، بهترین مواد غذایی برای افراد مبتلا به دیابت، روش‌های کنترل دیابت مورد بررسی قرار گرفته است.

مصرف فیبر و غذاهای بدون چربی اشباع

تغذیه سالم و به موقع برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مهم است. برای کنترل دیابت، باید از مصرف مواد غذایی پر قند و چربی خودداری کنید و به مصرف مواد غذایی پر فیبر و کم قند و چربی توجه کنید. مواد غذایی که حاوی فیبر هستند، می‌توانند کمک کننده‌ی خوبی برای کنترل دیابت باشند. برای مثال، سبزیجات، میوه‌ها، حبوبات و غلات با فیبر بالا هستند. همچنین، باید به مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی دیگر که برای کنترل دیابت مفید هستند، توجه کنید. این شامل مواد غذاییی مثل ماهی،کدو، کنجد، گردو، تخمه، کاهو، اسفناج و بامیه است. ماست یک تغذیه عالی برای افراد دیابتی است. ورزشکاران از ماست برای دریافت پروتئین و لاغری استفاده می‌کنند. انواع ماست چکیده، سنتی و معمولی می‌تواند برای مصرف روزانه افراد دیابتی مناسب باشد.

همچنین، می‌توانید از روش‌های زیر برای کنترل دیابت با تغذیه سالم استفاده کنید:

توجه به ساعات غذایی: باید مصرف غذا را در طول روز به صورت متعادل تقسیم کنید. می‌توانید در ۵-۶ وعده غذایی کوچک به جای سه وعده غذایی بزرگ استفاده کنید.

خوردن غذاهای پرفیبر: می‌توانید از میوه‌ها و سبزیجات با فیبر بالا استفاده کنید. مصرف غلات کامل نیز به کنترل قند خون کمک می‌کند.

رعایت حد مصرف قند: باید حداقل مقدار مصرف قند را رعایت کنید. می‌توانید به جای شیرینی، میوه‌ها و مواد غذایی با شکلات تلخ استفاده کنید.

مصرف مواد غذایی با چربی کم: باید از مصرف مواد غذایی با چربی اشباع و بالا خودداری کنید. مصرف چربی‌های سالم مثل گردو و ماهی نیز به کنترل دیابت کمک می‌کند.

مصرف مواد غذایی با شیرین کننده‌های مصنوعی: باید از مصرف مواد غذایی با شیرین کننده‌های مصنوعی خودداری کنید و از شیرین کننده‌های طبیعی مثل عسل و فراورده‌های میوه استفاده کنید.

مصرف نشاسته

 

مواد غذایی1

 

انواع نشاسته گندم یا ذرت یک کربوهیدرات لازم برای بدن همه ماست. افراد دیابتی بهتر است در مصرف انواع نشاسته احتیاط کنند. نشاسته ذرت یک نشاسته با کربوهیدارت متوسط است که قیمت مناسبی جهت خرید دارد و افراد دیابتی می‌توانند به میزان محدود از آن استفاده کنند.

بهترین مواد غذایی برای افراد مبتلا به دیابت

افراد مبتلا به دیابت باید به مواد غذایی مصرفی خود در طول روز دقت کنند. مواد غذایی زیر برای افراد مبتلا به دیابت مناسب هستند:

 1. سبزیجات و میوه ها: سبزیجات و میوه‌های تازه و بدون پوست بهترین منابعی هستند که برای افراد دیابتی توصیه می‌شود.
 2. مواد غذایی پروتئینی: انواع ماهی، گوشت سفید، نخود، لوبیا، نان سرشار از فیبر و پروتئین مناسب هستند.
 3. مواد غذایی با اندک مقدار کربوهیدرات: برنج قهوه‌ای، نان، نان‌های نان سنگک، نان‌های فرنی و کیک کاملاً محدود شده و بدون شکر برای افراد دیابتی مناسب هستند.

روش‌های کنترل دیابت با نوشیدنی

نوشیدن آب زیاد: نوشیدن حداقل ۸-۱۰ لیوان آب در روز به شما کمک می‌کند تا بدن پاک شود و از بروز عوارض دیابت جلوگیری کنید.

مصرف چای سبز: چای سبز به عنوان یک محصول غیر شیرین و با اندک مقدار کافئین می‌تواند به کنترل قند خون کمک کند.

مصرف نوشیدنی‌های ترش: مصرف نوشیدنی‌های ترش مانند عصاره لیمو می‌تواند به کنترل قند خون کمک کند.

روش‌های کنترل دیابت با ورزش

ورزش کردن به عنوان یکی از بهترین راه‌ها برای کنترل دیابت شناخته شده است. با ورزش کردن، می‌توانید به بهبود مقاومت به انسولین، کنترل قند خون و بهبود عملکرد قلب کمک کنید. تمرینات ورزشی مانند پیاده‌روی، شنا، دوچرخه سواری و تمرینات هوازی به کنترل دیابت کمک می‌کنند. با ورزش و فعالیت بدنی، انسولین در بدن بیشتر مصرف می‌شود و قند خون کاهش می‌یابد. ورزش و فعالیت بدنی می‌تواند به عنوان یک راه کاربردی برای کنترل دیابت در بین افراد مبتلا به این بیماری است. در واقع، با ورزش منظم و فعالیت بدنی، شما می‌توانید به ارتقای سطح سلامت و کنترل دیابت خود کمک کنید.

روش‌های کنترل دیابت با تغذیه سالم

 

مواد غذایی2

 

تغذیه سالم می‌تواند به کنترل دیابت کمک کند. رعایت رژیم غذایی مناسب که شامل مواد غذایی با اندک مقدار کربوهیدرات، پروتئین‌های سالم و سبزیجات و میوه‌های تازه می‌شود، می‌تواند به کنترل قند خون و بهبود سلامتی کمک کند.

تمامی ویتامین‌های مورد نیاز برای کنترل دیابت

ویتامین‌های مختلفی برای کنترل دیابت ضروری هستند. برخی از ویتامین‌های مهم برای کنترل دیابت عبارتند از:

 • ویتامین D می‌تواند به کنترل قند خون کمک کند و در جلوگیری از عوارض دیابتی مهم است.
 • ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در جلوگیری از تشدید دیابت تاثیر دارد.
 • ویتامین C نیز به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی شناخته می‌شود و می‌تواند به کنترل دیابت و جلوگیری از عوارض آن کمک کند.
 • ویتامین B6 می‌تواند به کنترل قند خون کمک کند و بهبود عملکرد انسولین را افزایش دهد.
 • ویتامین B12 به کنترل قند خون و بهبود اعصاب و روان کمک می‌کند.
 • ویتامین K می‌تواند به کنترل قند خون کمک کند و بهبود سلامتی استخوان‌ها را افزایش دهد.
 • ویتامین A به کنترل قند خون کمک کند و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد.
 • ویتامین D3 می‌تواند به کنترل قند خون کمک کند و در جلوگیری از عوارض دیابتی مهم است.
 • ویتامین B1 به کنترل قند خون کمک کرده و بهبود عملکرد اعصاب را افزایش می‌دهد.
 • ویتامین B3 به کنترل قند خون کمک کرده و بهبود عملکرد قلب و عروق را افزایش می‌دهد.

بهترین راه برای کنترل دیابت، رعایت رژیم غذایی مناسب، ورزش منظم و مصرف داروهایی که پزشکان تجویز می‌کنند، است. با رعایت این روش‌ها، می‌توانید به بهبود و کنترل دیابت کمک کنید و از عوارض آن جلوگیری کنید.

نوشیدنی‌های مفید برای کنترل دیابت

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شده، مصرف نوشیدنی‌ها نیز می‌تواند به کنترل دیابت کمک کند. در ادامه به چند نوشیدنی که می‌تواند برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد، اشاره خواهیم کرد:

 1. آب: مصرف آب به مقدار کافی می‌تواند به کنترل قند خون کمک کند و عوارض دیابتی را کاهش دهد. بنابراین، می‌توانید آب را به عنوان نوشیدنی اصلی خود در نظر بگیرید.
 2. چای سبز: چای سبز یک نوشیدنی غیر قندی است که می‌تواند به کنترل دیابت کمک کند. مصرف چای سبز به عنوان یک جایگزین برای نوشیدنی‌های قندی، می‌تواند مفید باشد.
 3. آب لیمو: آب لیمو با وجود اینکه دارای قند است، اما می‌تواند به کنترل دیابت کمک کند. برای تهیه آب لیمو می‌توانید یک لیوان آب معمولی را با یک عدد لیمو تازه و یک قاشق چایخوری عسل مخلوط کرده و نوشیدنی خود را تهیه کنید.
 4. نوشیدنی‌های بدون قند: در صورتی که می‌خواهید نوشیدنی قندی مصرف کنید، بهتر است نوشیدنی‌هایی که کمترین مقدار قند را دارند را انتخاب کنید. به عنوان مثال، می‌توانید به جای نوشابه‌های قندی، نوشیدنی‌های بدون قند را مثل نوشابه‌های دایت به عنوان جایگزین استفاده کنید.

از جمله راه‌های دیگر کنترل دیابت، ورزش منظم و تغذیه سالم است. با ورزش منظم، بهبود عملکرد انسولین و کنترل قند خون می‌توانید دیابت را مدیریت کنید.  همچنین برای مشاهده موارد بیشتر درمورد نوشیدنی های مناسب افراد دیابتی این مطلب را نیز مطالعه کنید.

کلام آخر

در نهایت، برای کنترل دیابت و حفظ سلامتی، باید به مواد غذایی و سبک زندگی خود توجه کنید. باید برای کنترل دیابت به صورت منظم به پزشک مراجعه کنید و رژیم غذایی و ورزش مناسب خود را با او در میان بگذارید و رژیم غذایی کنترل شده‌ای داشته باشید.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه