موج
کدخبر : ۳۹۰۷۱۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-390713

فرشاد یاسمی:

مدیرکل امورعشایر استان ایلام با بیان اینکه در سهمیه مرحله اول 65 هزار راس دام خریداری می شود،گفت:خرید دام حذفی مازاد عشایر از شهرستان بدره آغاز شده و به صورت چرخشی در مدت 3 ماه تمام شهرستان های استان احشام حذفی بز و گوسفند خریداری می شود.

به گزارش خبرگزاری موج ایلام، فرشاد یاسمی مدیرکل امورعشایر استان ایلام با بیان اینکه: برای گوسفند به ازای هر کیلوگرم گوشت 26 هزار تومان و برای بز نیز 25 هزار تومان توسط ستاد تنظیم بازار کشور در نظر گرفته شده است، افزود: سه کیلوگرم جو به نرخ دولتی نیز به ازای هرکیلوگرم وزن دام به دامدار پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه در بازار آزاد هر کیلوگرم دام زنده حذفی و یا مازاد به قیمت 18 هزار تومان توسط دلالان و واسطه ها خریداری می شد اما باتوجه به قیمت بالای نرخ دولتی، عملا دست دلالان برای خرید دام عشایر با نرخ پائین کوتاه شده است، اظهار داشت: برای استان ایلام خرید 65 هزار راس دام حذفی شامل 60 هزار راس گوسفند و 5 هزار بز به مدت سه ماه در نظر گرفته شده است که در صورت وجود متقاضی از سوی عشایر، تعداد خرید دام و همچنین مدت زمان خرید آنها افزایش می یابد.

مدیرکل امورعشایر استان ایلام  با اشاره به اینکه جلوگیری از قاچاق یا خروج دام از استان، خرید ارزان دام توسط واسطه ها و افزایش درآمد عشایر از محل فروش این دام ها از اهداف اصلی این طرح است که با استقبال عشایر همراه بوده است،تصریح کرد: یک هیات متشکل از نمایندگان دامدار، دامپزشکی، امورعشایر، پشتبانی امور دام و اتحادیه تعاونی عشایری هر شهرستان است که با بررسی هر دام اقدام به خرید آن می کنند.

یاسمی با بیان اینکه حذفی به احشامی اعم از نر و ماده سبک و سنگین گفته می شود که عمر مفید یا باروری و مولد این دام به اتمام رسیده و قابلیت ماندن در گله را ندارد،خاطرنشان کرد:به احشامی که دامدار برای تامین هزینه های زندگی خود اعم از دام حذفی یا احشام پرواری، قابل آبستنی و مولد می فروشد، دام مازاد محسوب می شود.

وی اظهار داشت: استان ایلام دارای 300 هزار راس دام مازاد است که بخشی از این تعداد را احشام حذفی تشکیل داده که بعد از خرید دام حذفی در صورت وجود متقاضی و کسب مجوز از ستاد تنظیم بازار، خرید دام مازاد از عشایر نیز انجام خواهد گرفت.

مدیرکل امورعشایر استان ایلام با اشاره به اینکه جامعه عشایر استان ایلام با 9 هزار و 736 خانوار و 60 هزار نفر جمعیت حدود 11 درصد جمعیت استان و 5 درصد جمعیت عشایر کشور را تشکیل می‌دهند.،گفت: عشایر استان ایلام دارای یک میلیون و 400 هزار راس دام سبک و سنگین هستند که از این رقم 700 هزار راس آن را گوسفندان تشکیل می دهند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها