موج
کدخبر : ۳۸۷۲۱۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-387219

سهیلا ملکشاهی:

مدیرکل تامین اجتماعی استان ایلام گفت: 288هزارنفر معادل 48.5 درصد جمعیت استان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار دارند که بیشترین تعداد مربوط به ایلام به 136 هزارنفر و کمترین بیمه‌شده ها نیز مربوط به شعبه ملکشاهی با 7هزارنفر است.

به گزارش خبرگزاری موج ایلام،سهیلا ملکشاهی مدیرکل تامین اجتماعی استان ایلام در نشست مجازی با خبرنگاران استان افزود:تعهدات بلند مدت و کوتاه مدت این سازمان نیز به خصوص پس از اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان 72 میلیارد تومان ماهانه هزینه می شود و 100 درصد کارفرمایان از طریق خدمات غیر حضوری لیست بیمه شده های خود را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌کنند.

وی به طرح 3070 این سازمان اشاره کرد و اظهار داشت:این طرح یک انقلاب بزرگ الکترونیکی در سازمان تامین اجتماعی ایجاد کرد و تعداد 30 خدمت پرتکرار در شعب سازمان تامین اجتماعی به صورت غیر حضوری انجام می‌شود و بر اساس محاسبات انجام شده با اجرای این طرح 70 میلیون مراجعه بیمه‌شدگان از شعب سازمان کاهش پیدا کرده است.

مدیرکل تامین اجتماعی استان ایلام با اشاره به اینکه این 30خدمت از لحاظ اقتصادی و تکریم ارباب رجوع بسیار استثنایی است،تصریح کرد:بیمه شدگان می‌توانند از طریق تلفن همراه در منزل از خدمات اصلی سازمان از جمله خرید خدمت سربازی، سوابق بیمه‌ای، دستمزد،شغل و همه آنچه در ارتباط با سازمان تامین اجتماعی است با مراجعه به این سامانه برخوردار شوند.

ملکشاهی با بیان اینکه بکارگیری بازنشستگان و استثنایی بودن ایثارگران به این منظور نیست که فرد ایثارگر هم بازنشسته باشد و هم بتواند کار کند، خاطرنشان کرد:ایثارگران با وجود بازنشسته شدن می توانند تحت شرایطی که  بخشنامه شده مجددا از مزایای شاغلی استفاده کنند و چنانچه بخواهند بازنشسته شوند طبق شرایط جدید خود را بازنشسته کنند اما اینکه ایثارگر همزمان هم حقوق بازنشستگی دریافت کند و هم شاغل باشد، وجود ندارد.

وی اظهار داشت:با اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان هیچ مستمری بگیری وجود ندارد که از اسفند 98 تاکنون کمتر از 1.5 برابر حقوق دریافتی خود دریافت کند و پرداخت هزینه های مستمری بگیران قبل از اجرای همسان‌سازی یک و نیم برابر مبلغ جمع کل پرداختی های سازمان شده است.

مدیرکل تامین اجتماعی استان ایلام با بیان اینکه یکی از اعتراضاتی که به همسان سازی و متناسب سازی شده، خواست تعدادی از مردم اجرای همسان‌سازی است اما سازمان نمی‌تواند متناسب سازی اجرا کند،گفت:بر اساس قانون عدالت اجتماعی و اقتصادی افرادی که 10 سال حق بیمه دارند نمی توانند ازمزایای بازنشستگانی که 30 سال خدمت کرده برخوردار باشد و این یک امرعادلانه است.

ملکشاهی درخصوص بیمه شده های بیکاری نیز افزود:بیمه‌شده های بیکاری تامین اجتماعی استان ایلام 900 نفرهستند که ماهانه توسط سازمان مرکزی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیمه آنها پرداخت شده این افراد به استثنای کسانی هستند که از طریق وزارت تعاون و مشاغلی که بر اثر کرونا بیکار شده اند،هستند.

وی با اشاره به اینکه تعدادی از کارفرمایانی که در واحدهای تولیدی مشغول فعالیت هستند انتظار دارند از کمک دولت استفاده کنند که سازمان تامین اجتماعی نمی تواند به این موضوع ورود کند،اظهار داشت:سازمان تامین اجتماعی متناسب سازی را بر اساس عدالت اجتماعی اجرا کرده و بازنشستگان بر مبنای سوابقی که در پرونده آنها وجود داشته به حقوقش اضافه گردیده و برای هر کدام از آنها بر اساس پرونده موجود افزایش حقوق اعمال شده است.

مدیرکل تامین اجتماعی استان ادامه داد:در خصوص همسان سازی حقوق بازنشسته ها سیاست سازمان تامین اجتماعی به عنوان یک نهاد اقتصادی بر این بود که افرادی که مدت زمان بیشتری مبلغ بیشتری بابت حق بیمه به سازمان پرداخت کرده بودند، بتوانند از افزایش بیشتری برخوردار باشند،این یعنی عدالت اجتماعی و اقتصادی و ایجاد انگیزه برای کسانی که بخواهند در این سازمان اقتصادی سرمایه‌گذاری کنند.

مدیرکل تامین اجتماعی ایلام با اشاره به حمایت تامین اجتماعی از واحدهای تولیدی استان،گفت:تاکنون تامین اجتماعی استان ایلام باعث تعطیلی هیچ کارگاه تولیدی نشده و در دوران کرونا نیز پرداخت حق بیمه واحدهای تولیدی مشکل دار امهال شده و به دوره‌های بعدی منتقل شده است.

ملکشاهی افزود: ذینفعان این سازمان شامل بیمه شدگان، بازنشستگان، مستمری بگیران و کارفرمایان می توانند با مراجعه به سایت eservices.tamin.ir  در این سامانه ثبت نام و درخواست های خود را مطرح و پیگیری کنند.

وی ادامه داد: افراد دارای 50 سال و 30 سال سابقه کار می توانند تقاضای بازنشستگی کنند و افرادی که 60 سال سن و 30 سال سابقه دارند،می‌توانند به نسبت پرداخت سنوات بیمه از مزایای بازنشستگی استفاده کنند اما بر اساس ماده 111 قانون تامین اجتماعی که همواره نباید بازنشسته کمتر از حداقل دریافتی یک کارگر دریافت کند در خصوص این افراد اعمال نمی‌شود و صرفاً به تعداد سنوات پرداخت حق بیمه محاسبه مستمری می‌شوند و بازنشستگی به آنها پرداخت می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها