موج
کدخبر : ۳۸۶۸۱۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-386816

حجت الاسلام کریمی تبار:

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام گفت: ایلام دارای ظرفیت های عظیم خدادادی نظیر نفت و گاز، پتروشیمی، کشاورزی، داشتن 430 مرز مشترک با کشور عراق و مزیت گردشگری است اما به دلیل اینکه از این ظرفیت ها تاکنون بخوبی استفاده نشده است همچنان شاهد حفره‌ های محرومیت در استان هستیم.

به گزارش خبرگزاری موج ایلام، حجت الاسلام الله نور کریمی تبار نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام در نشست شورای اداری استان که با حضور رئیس قوه قضائیه برگزار شد،خواستار ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی در استان شد وافزود:اگر چنانچه این مهم تحقق یابد شاهد رونق اقتصاد و اشتغالزایی خواهیم بود.

وی اظهار داشت:ایلام از استان های بود که در جنگ تحمیلی به زیرساخت های آن خسارت های زیادی وارد شد و در 8 سال پس از جنگ نیز تلاش شد به حد اولیه و مطلوب خود برسد به همین دلیل از توسعه عقب ماند و در حال حاضر نیازمند توجه ویژه دولتمردان ملی و استانی برای توسعه و پیشرفت است.

امام جمعه ایلام خاطرنشان کرد:مردم ایلام در جنگ هشت ساله هیچگاه میدان را خالی نکردند و مجاهدانه در مقابل دشمن بعثی تا مرز شهادت مقابله کردند که این نشانگر سلحشوری و ایثارگری مردم این دیار است و امروز در زمینه های مختلف بایستی به آن توجه ویژه شود.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام،بهبود وضعیت معیشت و اشتغالزایی جوانان به ویژه نیروهای تحصیلکرده را مهم ترین خواسته مردم استان دانست و گفت:برخی از نخبگان تحصیلکرده این استان به دلیل نداشتن شغل به سایر استان ها و خارج از کشور مهاجرت می کنند که این موضوع باید بررسی و برای آن راهکارهای لازم اتخاذ شود.

حجت الاسلام کریمی تبار با اشاره به سامانه گرمسیری، آن را جزو مهم ترین پروژه های اشتغالزای استان ذکر کرد و افزود:برای سامانه گرمسیری در استان ایلام تاکنون بیش از6 هزار میلیارد هزینه شده اما حدود 4 هزار میلیارد دیگر نیاز دارد تا به اتمام برسد که امیدواریم با رایزنی مسئولان کشوری از صندوق توسعه ملی این میزان اعتبار تامین شود و در اسرع وقت این پروژه اشتغالزا ملی در استان به بهره برداری برسد.

وی به گرانی برخی اقلام در بازارایلام اشاره و تصریح کرد:گرانی جزو لاینفک مشکلات مردم است که بر اساس آمار و ارقام ایلام جزو استان های است که از نظر گرانی و تورم رتبه برتر را دارد که رفع این مشکل اهتمام و توجه جدی مسوولان ذی ربط را می طلبد.

امام جمعه ایلام در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات املاک برخی از ساکنان نواحی حاشیه شهر ایلام نیز اشاره کرد و اظهار داشت:برخی از مردم ایلام قبل و پس از انقلاب در مناطق حاشیه ای شهر ایلام زمینی را خریداری کرده و در آن خانه بنا کرده اند اما پس از سال ها به دلیل مشکلات اداری توانسته سند ثبتی ملک خریداری شده که شرعی و قانونی مالک آن هستند را اخذ کنند و منابع طبیعی و اداره مسکن و شهرسازی باید این مشکل را برطرف کند.

حجت الاسلام کریمی تبار تاکید کرد: برخی از مردم ایلام که قبل از انقلاب در عراق ماندگار شدند و در حال حاضر به کشور بازگشته اند شناسنامه برای آنان صادر نشده است و از برخی حقوق شهروندی محروم شده اند که خواستاریم اقدامات لازم برای رفع این مشکل نیز در دستور کار قرار گیرد.

امام جمعه ایلام حضور پرشور مردم ایلام در انتخابات 28 خرداد را حماسه تاریخی ذکر کرد و گفت: حضور 63 درصدی مردم ایلام با وجود تحریم، شیوع کرونا و مشکلات اقتصادی لبیک به ندای رهبری و نمایش ولایت مداری آنان در کشور بود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها