موج
کدخبر : ۳۴۴۲۱۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-344218

موج گزارش می دهد:

دزدی خرد به واسطه افزایش مشکلات اقتصادی در اردبیل رواج یافته است؛ پدیده‌ای مخرب که می‌تواند منجر به شکل گیری آسیب‌های جدی شود.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، در ماه های اخیر با شیوع بیماری کرونا به اذعان مسئولان بیش از ۲۰ هزار موقعیت شغلی نیازمند حمایت شناسایی شده است. استاندار اردبیل نیز در آخرین نشست خود با اصحاب رسانه از بیکاری حدود ۷ هزار نفر به واسطه بیماری کرونا در این استان خبر داد.

این خبر البته مربوط به دو ماه قبل بوده و رقم بیکاران، امروز به مراتب با افزایش بیشتری مواجه شده است.

نه تنها بیکاری این افراد منجر به بروز مشکلات اقتصادی، بدهی و حتی ناتوانی در تامین معیشت خودشان شده بلکه خانواده تحت پوشش آن‌ها را نیز با مشکلات اساسی مواجه کرده است.

تا جایی که پایش میدانی از سطح شهر نشان می‌دهد، قدرت خرید مردم با کاهش چشمگیر مواجه شده و برخی خانواده‌ها در تامین خرد و خوراک روزانه خود نیز با مشکل مواجه هستند.

در نتیجه مشکلات اقتصادی، دزدی های خرد در اردبیل با افزایش همراه است. تا جایی که سرقت ها به تامین اقلام ضروری و فاقد ارزش شاخص مادی مربوط است.

سرقت وسایل خرد از فروشگاه‌ها

یکی از مغازه داران با بیان اینکه برخی افراد دست به سرقت وسایل خرد می‌زنند، تصریح کرد: در صورتی که مغازه دارها مراقبت نکنند، عموما چنین سرقت‌هایی دیده می‌شود.

رحمانی با اشاره به اینکه در پی سرقت‌های خرد مجبور شده از دزدگیر و دوربین مداربسته استفاده کند، اضافه کرد: متاسفانه گاهی خانم ها وسیله کوچک را در کیف خود انداخته و از مغازه خارج می‌شوند که با نصب دزدگیر این مشکل را حل کردیم.

یکی دیگر از مغازه داران تصریح کرد: متاسفانه دزدی از مواد غذایی به کررات مشاهده می شود و گاهی در شلوغی مغازه ممکن است فرد جنسی را برداشته و قبل از پرداخت پول خارج شود.

معصومی با اشاره به اینکه عموما در بقالی ها و سوپرمارکت ها اجناس دزدگیر ندارند، اضافه کرد: بارها پیش آمده که بعد از بررسی مشاهده شده از اجناس مغازه برداشته‌اند و رفته‌اند و حتی نمی‌توان شکایت کرد و یا فرد خاطی را پیدا کرد.این اظهارات در حالی است که سرقت از خودروها و حتی وسایلی که در دست مردم هنگام گذر از خیابان و کوچه است، نیز بارها شنیده می‌شود.

تا جایی که یکی از شهروندان گفت: بعد از خرید از بازار نایلون‌های خرید را کناری چیدم تا چند دقیقه استراحت کنم اما وقتی برگشتم نایلون گوشت سرجایش نبود.

کش رفتن پول از حساب‌های بانکی

در اظهارات شنیدنی شهروندان اردبیلی از کسر شدن مبالغ ناچیزی از حساب بانکی خود گلایه دارند.

یکی از شهروندان در این خصوص گفت: از حساب بنده ۱۰۰ هزار تومان پول کسر شد و بعد از پیگیری مشخص شد که این فرد ساکن این شهر نیست و بنده برای اثبات تخلف وی باید مدت ها دوندگی می‌کردم که به همین دلیل از پیگیری آن منصرف شدم.

محمدی تصریح کرد: در مدت زمان کوتاهی که پیگیر این ماجرا بودم به نظر می‌رسید این افراد از حساب چند نفر پول برداشت کرده و افراد به دلیل سختی کار رسیدگی و دوندگی پیگیری این جرم، از انجام آن منصرف شده اند.

شهروند دیگری نیز گفت: از حساب بنده ۱۰۰ تومان کسر شده است و از چند نفر از آشنایان هم شنیده‌ام که مبالغ ناچیزی از حسابشان کسر می‌شود اما به دلیل اینکه این پول ارزشی ندارد و پیگیری شکایت زمان بر است، حاضر به شکایت و انعکاس آن به پلیس فتا نشدم.

با توجه به تعدد گزارشات مردمی در خصوص دستبرد از حساب های بانکی، خبرگزاری موج اردبیل از تریبون خود درخواست می‌کند این موضوع به صورت جدی مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

سرقت منجر به کاهش امنیت است

موضوع سرقت های خرد همواره از سوی نیروی انتظامی استان اردبیل نیز مورد تائید قرار گرفته است و فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه سرقت‌های مسلحانه در اردبیل مشاهده نمی‌شود، بخشی از سرقت‌های خرد را مربوط به مشکلات اقتصادی و اعتیاد عنوان کرده است.

در عین حال سرپرست معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل با تائید بروز و ظهور سرقت‌های بار اولی در اردبیل تصریح کرد: گاهی سرقت از کفش کهنه، لوازم کوچک و جزئی خودروها، وسایل خرد و ریز از مغازه‌ها و حتی مواد غذایی در پرونده‌ها مشاهده می‌شود.

سبحانعلی فروزنده با تاکید به اینکه بخشی از سرقت به دلیل اعتیاد فرد و بخشی به دلیل مشکلات اقتصادی است، نکته کلیدی رواج سرقت خرد را، کاهش امنیت در جامعه عنوان کرد.

وی گفت: این چنین دزدی‌هایی موجب افزایش حس ناامنی می‌شود و بیشتر در بین جوانان و افراد نیازمند متداول شده است.

این اظهارات نشان می‌دهد مراقبت مردم از یک سو و حمایت گروه‌های نیازمند از سوی دیگر به منظور کاهش سرقت‌های خرد ضروری است و مهمتر از همه برخورد قاطع با سارقانی که به صورت هدفمند به مال مردم تعددی می‌کنند می‌تواند در کاهش بار سرقت موثر باشد.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها