English

تحقق ۶۰ درصد قرارداد دو میلیارد دلاری معاونت علمی با وزارت نفت

با امضای موافقت‌نامه های بومی سازی لوله مغزی سیار و لوله های CRA چاه های نفت و گاز بین معاونت علمی، شرکت ملی نفت ایران و سه شرکت دانش بنیان به مبلغ 525 میلیون دلار در مجموع 60 درصد از تفاهم‌نامه دو میلیارد دلاری منعقده بین معاونت علمی و وزارت نفت محقق شد.

تحقق 60 درصد قرارداد دو میلیارد دلاری معاونت علمی با وزارت نفت
به گزارش خبرگزاری موج

، مراسم انعقاد این موافقت‌نامه ها بعد از ظهر امروز با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاددانش بنیان رئیس جمهور، وزیر نفت و جمعی از معاونان این وزارتخانه در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد.

امضای این دو موافقت نامه در راستای موافقت نامه همکاری ای که در بهمن ماه 1401 در زمینه بومی‌سازی فناوری ها و تجهیزات گلوگاهی مورد نیاز صنعت نفت بین معاونت علمی و وزارت نفت به امضا رسید صورت گرفت.

 

آغاز ساخت دو تجهیز راهبردی جدید در راستای موافقت نامه بومی سازی تجهیزات گلوگاهی صنعت نفت

موافقت نامه دو میلیارد دلاری مذکور شامل هفت قلم تجهیز راهبردی بود که ساخت دو تجهیز – دستگاه حفاری هدایت‌پذیر دورانی(RSS) و سیستم مایع سازی گاز طبیعی در مقیاس کوچک (Mini LNG) – از سال گذشته آغاز شده بود و بومی سازی دو تجهیز دیگر شامل لوله مغزی سیار و لوله های CRA چاه های نفت و گاز با امضای این دو موافقت‌نامه آغاز شد.

موافقت نامه «بومی سازی لوله مغزی سیار (Coiled Tubing) » به مبلغ 25 میلیون یورو بین مدیریت پشتیبانی، ساخت و تامین کالا شرکت ملی نفت ایران، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و شرکت دانش بنیان فالیز پژوهش فارس و موافقت نامه «بومی سازی لوله های CRA چاه های نفت و گاز » به مبلغ 500 میلیون یورو بین مدیریت پشتیبانی، ساخت و تامین کالا شرکت ملی نفت ایران، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و دو شرکت دانش بنیان بهشت کویر آریانا و لوله دقیق فولادی فورج پرند امضا شد.

لوله آلیاژ مقاوم در برابر خوردگی (CRA) از جمله تجهیزات پرمصرفی است که در عمر بیش از صد ساله صنعت نفت ایران، همواره از طریق واردات تامین شده است و امضای قرارداد با صاحبان فناوری در این زمینه با هدف انتقال فناوری، کسب دانش فنی و بی نیازی از واردات طی سال‎های آینده، از مصادیق اقتصاد مقاومتی است.

همچنین تکمیل چاه‌های نفت و گاز ترش نیازمند ادوات ضدخوردگی است و مهم‌ترین آن‌ها لوله‌های مورد نیاز برای تکمیل چاه با آلیاژ مخصوص موسوم به CRA است. هزینه‌های گزاف تأمین لوله‌های مذکور از خارج از کشور و نیز زمان‌بندی تحویل بسیار طولانی از زمان انعقاد قرارداد تا تحویل کالا و طرح‌های توسعه‌ای آتی میادین نفتی و گازی موجب‌شده است تا به ساخت این لوله‌ها در داخل کشور توجه شود.

 

افزودن دو حوزه جدید به موافقت نامه بومی سازی تجهیزات گلوگاهی صنعت نفت

با توجه به تجربه موفق موافقت نامه بومی سازی تجهیزات گلوگاهی صنعت نفت که طی 15 ماه گذشته، 60 درصد آن محقق شده است، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و وزارت نفت/شرکت ملی نفت همچنین امروز با امضای دو موافقت‌نامه دیگر دو زمینه جدید را به موضوعات هفت گانه موافقت نامه اولیه افزودند.

با امضای این دو موافقتنامه 250 میلیون دلار دیگر به حجم موافقت نامه دو میلیارد دلاری اولیه بومی‌سازی فناوری ها و تجهیزات گلوگاهی مورد نیاز صنعت نفت افزوده می شود.

یکی از این موافقتنامه ها با موضوع «توسعه اقتصاد دانش بنیان در صنایع پالایشی، انرژی های تجدیدپذیر و زنجیره مرتبط» و به مبلغ 200 میلیون دلار به امضای دکتر سلطانعلی زاده، دستیار معاون علمی رئیس جمهور در حوزه توسعه بازار دانش بنیان و فرهاد دهقان و نورالدین موسی، مدیرعامل و رئیس شرکت نفت سپاهان و موافقت نامه دیگر با موضوع «شکست هیدرولیکی» و به مبلغ 50 میلیون دلار به امضای سلطانعلی زاده و عذاری، مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان رسید.

 

امضای 11 قرارداد جدید تولید بار اول

علاوه بر موافقت نامه های مذکور، 11 قرارداد جدید تولید بار اول نیز مجموعا به مبلغ 57 میلیون و 927 هزار و 836 دلار با کارفرمایی شرکت مناطق نفت خیز جنوب، مهندسی توسعه نفت و شرکت نفت فلات قاره با 11 شرکت دانش بنیان امضا شد.

 بر این اساس شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب قرارداد طراحی و ساخت و رانش رشته تکمیلی با فشار کاری ۱۵ هزار پام (پوند بر اینچ مربع) را به ارزش ۱۳ میلیون دلار با شرکت خرد صنعت اروند امضا کرد. شرکت مناطق نفتخیز جنوب همچنین قراردادهای ساخت شیر فرازآوری با گاز و متعلقات آن با شرکت توسعه کسب و کار نیما انرژی(تکنا) به ارزش چهار میلیون دلار،‌ طراحی و ساخت چهار مجموعه HOT TAP فشاربالا برای ایمن‌سازی و تعمیر چاه‌های نفت و گاز به ارزش ۸۵۰ هزار دلار با شرکت اشتاو صنعت، طراحی و ساخت آسیاب‌کننده و ابزار بازیافت توپک لوله‌های بدون درز با شرکت همراه پوشش به ارزش ۲۶۶ هزار دلار، ساخت دستگاه اندازه‌گیری نقطه شبنم گازهای ترش با رطوبت بالا با سرمایه‌گذاری ۱.۱ میلیون دلار با شرکت مهندسی حسگرهای هوشمند پارس، طراحی و ساخت دستگاه ارزیابی افزایه اسیدی کف‌ساز تحت فشار و دما با شرکت آسای شریف به ارزش ۲۰۲ هزار دلار، طراحی،‌ نصب و راه‌اندازی چهار دستگاه پمپ چند فازی به ارزش ۱۰ میلیون دلار و با شرکت اکسین گاز پمپ، لوله‌جداری ۲۰ اینچ با سرمایه‌گذاری ۳.۳ میلیون دلار با شرکت لوله‌سازی اهواز  و طراحی و ساخت دستگاه دیسک‌گردان با سرمایه ‌گذاری ۱۱۸ هزار دلار با شرکت «انرژی آسای شریف» امضا کرد. شرکت مهندسی و توسعه نفت نیز با شرکت‌های بهشت کویر آریانا و فراسان قرارداد ۳۳.۵ میلیون دلاری را با هدف طراحی و ساخت لوله‌های ترموپلاستیک مقاوم شده امضا کرد.

آخرین مورد نیز امضای قرارداد تولید ماده ضدعفونی‌کننده بر پایه دی‌اکسید کلر بود که با ارزش سرمایه‌گذاری ۱۲۸ هزار دلار بین شرکت نفت فلات قاره ایران و شرکت مهرتاش سپاهان امضا شد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه