English

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

هر ایرانی ۱۵۰ کیلوگرم گندم مصرف می کند/ایران قوی‌ترین بانک ژن گندم را در دنیا دارد

خیام نکویی گفت: قوی‌ترین بانک ژن گندم در دنیا را در ایران داریم و در شرایط اضطراری می‌توانیم به رقم‌های جدید گندم برسیم.

هر ایرانی ۱۵۰ کیلوگرم گندم مصرف می کند/ایران قوی‌ترین بانک ژن گندم را در دنیا دارد
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج

، معاون وزیر جهاد کشاورزی، مجتبی خیام نکویی در پنجاهمین سال تاسیس سازمان تات با اشاره به نامگذاری  روز گندم و نان در کشور اظهار کرد: سرانه مصرف گندم ۱۵۰ کیلو گرم برای هر ایرانی است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به نیاز ۱۳.۵ میلیون تن نیاز سالانه گندم کشور، گفت: ایران ظرفیت دارد تا علاوه بر خودکفایی گندم به صادرکنندگان این محصول قرار گیرد. اگر یک تن به محصول آبی گندم و ۵۰۰ کیلو گرم به محصول دیمی آن افزوده شود امکان صادر محقق می‌شود.

خیام نکویی عنوان کرد:تولید گندم در سال اول دولت بیش از سه میلیون تن افزایش یافت و در سال دوم دولت 6 میلیون تن افزایش تولید داشتیم و برای سال جاری نیز پیش‌بینی می‌شود حداقل 6 میلیون تن افزایش تولید داشته باشیم تا به‌طور کامل نیاز سالانه گندم را تأمین کند و خودکفا شویم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اهمیت تولید گندم در کشور گفت: زنجیره تولید گندم با تولید نان کامل در کشور باید شکل گیرد و سبوس و جوانه نباید از آرد جدا شود.

خیام نکویی گفت: قوی‌ترین بانک ژن گندم در دنیا را در ایران داریم و در شرایط اضطراری می‌توانیم به رقم‌های جدید گندم برسیم.

وی تصریح کرد: در سال قبل 6 میلیون تن افزایش تولید گندم، بدون افزایش سطح داشتیم و امکان افزایش بهره‌وری گندم در کشور وجود دارد.

خیام نکویی با اشاره به ضایعات 30درصدی گندم از برداشت تا سفره گفت: این رقم در کشور باید کاهش یابد که برای تحقق آن نیازمند فرهنگ‌سازی برای مصرف‌کنندگان و اصلاح کمباین‌های برداشت گندم در کشور هستیم.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با تأکید بر کیفیت گندم تولیدی داخل، خاطر نشان کرد: گندم تولیدی ایران از سالم‌ترین محصولات کشورهای توسعه یافته به لحاظ عناصر سنگین مانند سرب و… است. ضمن اینکه به لحاظ عناصر غذایی مانند روی، منیزیم و… غنی است.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه