English

در گفت‌وگو با خبرگزاری موج مطرح شد؛

پیش‌بینی افزایش قیمت خودرو تا پایان سال

یک کارشناسی صنعت خودرو گفت: پیش‌بینی ها گویای این است که تا پایان سال ما در بازار خودرو چشم‌انداز صعودی خواهیم داشت.

پیش‌بینی افزایش قیمت خودرو تا پایان سال

مرتضی مصطفوی کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج در رابطه با گرانی اخیر بازار خودرو اظهار کرد: به طور کلی قیمت خودرو متاثر از چند فاکتور است که نخستین آنها نوسانات قیمت دلار است که فاکتور اصلی افزایش و کاهش قیمت خودرو در نظر گرفته می‌شود. فاکتور دوم شرایط اقتصاد سیاسی کلان کشور است که این مورد هم روی دلار تاثیر می‌گذارد و به طبع قیمت دلار هم بر قیمت خودرو در بازار خودرو تاثیرگذار است. مورد سوم جو روانی حاکم بر خودروسازی است که هر چقدر این جو روانی به سمت ثبات،  تولید بیشتر و خبرهای خوب باشد قاعدتاً در ثبات قیمت خودرو تأثیرگذار است.

وی ادامه داد: حال اینکه که سهم هر یک از این سه فاکتور چقدر است بسته به این دارد که فضای کدام یک از این سه فاکتور منفی‌تر است و هر کدام که منفی‌تر باشد عوامل دیگر هم به سمت آن سوق پیدا می‌کند و در واقع عاملی که منفی‌تر است، تاثیرگذارتر خواهد بود چرا که لیدر اصلی بازار خودروی ما مانند تمام بازارهای غیر مولد دلال است و دلال به دلیل سرمایه‌ای که در بازار آورده، با کوچکترین واکنش منفی در یکی از این سه مولفه به دنبال افزایش قیمت و افزایش سرمایه خود است و قاعدتاً این دلال‌ها به راحتی اجازه نخواهند داد که قیمت پایین بیاید.

 

بیشتر بخوانید:

رکود بازار خودرو تا زمان تعیین و تکلیف واردات ادامه خواهد داشت/ تک نرخی شدن خودرو راهکار کاهش قیمت‌ها در بازار

 

این کارشناس با بیان اینکه متأسفانه دولت به عنوان سیاستگذار و ناظر بازار خودرو، نظارت و اشرافی بر بازار ندارد، گفت: در روزهای اخیر هم فضای اقتصاد سیاسی کشور ما به دلیل تنش‌هایی که در منطقه وجود دارد و افزایش قیمت ارز ناشی از همین فضا و همچنین جو روانی منفی که متاثر از کاهش تولید خودرو و عدم رفع نیاز بازار ایجاد شده، قیمت‌ها در بازار خودرو صعودی بوده است.

مصطفوی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی ها گویای این است که تا پایان سال ما در بازار خودرو چشم‌انداز صعودی خواهیم داشت مگر اینکه یک عامل تعیین کننده بسیار مثبتی در بازار اتفاق بیفتد که جلوی افزایش قیمت را بگیرد و یا برعکس آن یک عامل منفی خیلی تاثیرگذار غیر قابل پیش‌بینی اتفاق بیفتد که این شیب ملایم صعودی را بسیار تند کند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه