موج
کدخبر : ۴۸۸۱۶۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-488167
وزیر نفت خبر داد:

سرمایه گذاری ۱۶۰ میلیارد دلاری در نمایشگاه بین المللی صنعت نفت

سرمایه گذاری ۱۶۰ میلیارد دلاری در نمایشگاه بین المللی صنعت نفت

به گفته وزیر نفت نمایشگاه بین المللی صنعت نفت حدود ۲۰۰ قرارداد داخلی و خارجی با حدود ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری موج، وزیر نفت از تکمیل ۱۲ میلیارد دلار پروژه نیمه تمام در سال گذشته خبر داد و گفت: فاز ۱۱ پارس جنوبی تا ۳ ماه دیگر به بهره برداری می رسد.

جواد اوجی در خصوص بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت گفت: بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت بزرگترین نمایشگاه در منطقه و خاورمیانه بوده است؛ در این نمایشگاه ۱۵۰۰ شرکت داخلی و حدود ۲۰۰ شرکت خارجی حضور داشته‌اند و شعار این نمایشگاه تولید فناورانه و مصرف بهینه بوده است.

وی در ادامه افزود: دولت مردمی تا کنون توانسته حدود ۴۰ میلیارد دلار تفاهمنامه را به امضا برساند و در این نمایشگاه حدود ۲۰۰ قرارداد داخلی و خارجی به امضا رسانده است که حدود ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری صورت گرفته است.

وزیر نفت گفت: طرح‌های افزایش تولید نفت و گاز از مهمترین رخ داده بوده است که با توجه به بهره برداری رسیدن طرح فاز ۱۱ پارس جنوبی افزایش تولید صورت خواهد گرفت این پالایشگاه ۲۰ است که به صورت کاغذی بوده و در دولت مردمی به بهره برداری رسیده است..

وی در ادامه افزود: استفاده از میادین مشترک برای افزایش تولید و به تحقق رسیدن شعار سال است چرا که افزایش تولید می‌تواند تورم را مهار کند.

جواد اوجی گفت: در سال گذشته حدود ۳۶ میلیارد دلار عقد قرارداد داشتیم که حدود ۱۲ میلیارد دلار پیمان‌ها طرح‌های نیمه کاره بوده که در سال ۱۴۰۱ به اتمام رسیده است و حدود ۳۰ میلیون متر مکعب به تولید در بخش نفت و گاز اضافه شده است و از سوی دیگر نزدیک به ۱۵ میلیارد دلار طرح افتتاح خواهد شد.

جواد اوجی در خصوص بهینه سازی مصرف سوخت گفت: در خصوص بهینه سازی باید ۱۴ دستگاه همسو باشد. دولت در برنامه هفتم توسعه برنامه‌ای برای بهینه سازی در نظر گرفته است به طور مثال کاهش مصرف سوخت در بخش حمل و نقل می‌تواند به صورت برقی باشد که از حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار ارز بری جلوگیری شود از سوی دیگر بهینه سازی مصرف خانگی که بدون مشارکت مردم امکان پذیر نخواهد بود و این بهینه سازی در بخش خانگی اقتصاد خانواده را درگیر خواهد کرد.

وی در ادامه از استفاده از فناوری در بخش پالایشگاهی گفت: شعار نمایشگاه تولید فناورانه بوده است و با استفاده از شرکت‌های دانش بنیان از تولید سنتی خارج خواهیم شد، در دولت‌های قبل با ۱۵۰ شرکت دانش بنیان همکاری داشته‌ایم که امروزه به ۵۵۰ شرکت رسیده است که در راستای فناورانه شدن نفت کمک خواهند کرد.

وزیر نفت در خصوص خام فروشی گفت: با به بهره برداری از پالایشگاه قاسم سلیمانی حدود ۳۰۰ هزار بشکه به شبکه اضافه خواهد شد و صادرات را نیز افزایش می‌دهد برای جلوگیری از خام فروشی مشوق‌هایی در نظر گرفته است.

وی در ادامه افزود: فروش سال گذشته حدود ۱۴ هزار میلیارد دلار بوده است که حدود ۷۰ درصد آن خام فروشی بوده که با برنامه‌های در نظر گرفته شده سال آتی خام فروشی به این شدت نخواهد بود

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه