موج
کدخبر : ۴۸۸۱۴۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-488147
خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

حمایت از کسب و کارها با افزایش ضمانت نامه های بانک کشاورزی

حمایت از کسب و کارها با افزایش ضمانت نامه های بانک کشاورزی

بانک کشاورزی برای تسهیل در امور تجاری و ... صدور انواع ضمانت نامه بانکی را افزایش داده تا با شرایط ویژه برای معامله و اعتبار بخشی به شرکت‌ها و کسب و کارهای کوچک اقتصاد رونق بگیرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، بانک کشاورزی برای تسهیل در امور تجاری و ... صدور انواع ضمانت نامه بانکی برای مشتریان را افزایش داده به طوری که در سال ۱۴۰۱ صدور ضمانت نامه به ارزش ۷ هزار میلیارد تومان رسید  که نسبت به سال قبل تر رشدی ۱۱۰ درصدی داشته است، اما اهمیت صدور این ضمانت نامه ها چیست؟

ضمانت نامه بانک کشاورزی نوعی سند تجاری است که بر اساس آن بانک نسبت به پرداخت تعهدات متقاضی متعهد می‌شود و بانک کشاورزی با هدف ارائه خدمات بانکی کامل طیف وسیع و متنوعی از انواع ضمانت نامه های ریالی و ارزی بانکی را با امکان استعلام اصالت ضمانت نامه های صادر شده از طریق تارنمای بانک ، صادر می کند. ضمانت نامه های  بانک کشاورزی به لحاظ کاربردی انواع  مختلفی دارند که از آن جمله می توان به ضمانت نامه شرکت در فرآیند ارجاع کار، مناقصه یا مزایده، انجام تعهدات، پیش پرداخت، استرداد کسور حسن انجام کار، ارزی، گمرکی و تعهد پرداخت اشاره کرد.ضمانت نامه‌های بانکی  قراردادهای مستقل هستند که باید ذی‌نفع درخواست وصول آن را بدهد و غیر قابل انتقال هستند یعنی دو طرف قرارداد نمی‌تواند ضمانت نامه را به شخص دیگری انتقال دهند.

همچنین فرد درخواست کننده باید انواع وثایق قابل قبول برای صدورضمانت نامه ارایه دهد که شامل وجه نقد، طلا، اسناد خزانه، اوراق قرضه دولتی یا اوراق مشارکت منتشره براساس مجوز بانک مرکزی یا سپرده سرمایه گذاری مدت دار، اوراق قرض الحسنه یا حساب های ارزی شامل حساب های سپرده سرمایه گذاری نزد بانک کشاورزی باشد.

 

نقش ضمانت نامه های بانک کشاورزی در اقتصاد 

این ضمانت نامه ها مبادلات اقتصادی جامعه را تسهیل کرده و به رشد و توسعه اقتصادی نیز کمک می‌کنند، برای نمونه واردکنندگان ادوات کشاورزی به منظور ترخیص کالا از گمرک، در صورتی که نتوانند سود بازرگانی و حقوق ورودی گمرک را به صورت نقدی پرداخت کنند باید معادل مبلغ آن ضمانت نامه‌های بانکی ۶ یا ۹ ماهه به گمرک ارائه کنند که بانک کشاورزی با صدور ضمانت نامه گمرکی متعهد می‌شود که در سر رسید معین و در تاریخ مشخص مبلغ آن را به گمرک پرداخت کند.

همچنین در ضمانت نامه تعهد پرداخت، برای پرداخت دیون یا تعهدات مالی فرد در سررسید معین از طرف بانک صادر می‌شود و برای  قراردادهای ساخت، فروش، اجاره، وام و… می‌تواند کارایی دارد.

ضمانت نامه‌های مناقصه یا مزایده یکی از انواع ضمانت‌های بانکی است که سازمان‌ها و مؤسسات دولتی از شرکت کنندگان برای شرکت در مناقصه دریافت می‌کنند و در ضمانت نامه پیمان هم بانک ضمانت شخص را در رابطه با انجام تعهدات به عهده می‌گیرد و در صورت عدم انجام به موقع تعهدات، بانک مبلغ تعهد را در وجه ذی‌نفع پرداخت می‌کند. همچنین بعد از امضای قرارداد، کارفرما به منظور تجهیز و تکمیل لوازم موردنیاز کار، درصدی از مبلغ مشخص شده را به پیمانکار پرداخت می‌کند و در مقابل از پیمانکار ضمانت نامه‌ای با عنوان پیش پرداخت می‌گیرد. از طرف دیگر در حین انجام پروژه کارفرما مبلغی را از پیمانکار به منظور تضمین حسن انجام کار دریافت می‌کند. این مبلغ ۱۰ درصد از صورت‌وضعیت قرارداد پیمانکار است. این مبلغ می‌بایست در حسابی نزد کارفرما نگهداری شود.

بنابراین یکی از مهم‌ترین کاربرد ضمانت‌نامه بانک کشاورزی ایجاد شرایط ویژه برای معامله و اعتبار بخشی به شرکت‌ها و کسب و کارهای کوچک است و بانک به عنوان یک شریک تجاری در کنار متقاضی یا صاحب کسب و کار برای ایجاد اطمینان خاطر و امنیت در معامله حضور دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
کلمات کلیدی: بانک کشاورزی
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه