English

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

سیاست بانک کشاورزی برای مهار تورم و رشد تولید / تسهیلات خرد به کشاورزان در اولویت

بانک کشاورزی در یک سال گذشته بخشی از تسهیلات اعطایی را به وام های زیر 100 میلیون تومان اختصاص داد تا با تامین نیاز کشاورزان خرد، در مسیر تحقق هدف رشد تولید و مهار تورم گام بردارد.

سیاست بانک کشاورزی برای مهار تورم و رشد تولید / تسهیلات خرد به کشاورزان در اولویت

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، هدایت نقدینگی و منابع بانکی به سمت رشد تولید در سال جاری برای تحقق شعار مهار تورم و رشد تولید اهمیت ویژه ای دارد و تنها راهکار این مساله فعالسازی بخش های مولد اقتصادی کشور بدون افزایش نقدینگی است.

در این مسیر بانک کشاورزی سال گذشته بیش از یک میلیون و ۵۰ هزار فقره تسهیلات  به ارزش حدود ۱۸۸ هزار میلیارد تومان پرداخت کرده که متقاضیان خرد ۷۷۰ هزار میلیارد تومان دریافت کرده اند که نشان دهنده حمایت این بانک از بهره برداران و کشاورزان بوده است و در واقع با هدایت منابع به سمت تولید در بخش کشاورزی به دنبال تحکیم پایه های امنیت غذایی کشور  است.

برنامه‌های بخش کشاورزی به عنوان یکی از بخش‌های اقتصادی و تولیدی در راستای افزایش تولید موثر خواهد بود. در واقع رشد کشاورزی مثل بخش دام و طیور از طریق افزایش عملکرد در واحد سطح و هم با افزایش ضریب نفوذ در بخش کشاورزی به اضافه تامین سرمایه در گردش اتفاق می تواند بیفتد که به طور واضح وزارت جهاد کشاورزی در کشاورزی قراردادی مشارکت خواهد داشت، زیرا در سال جاری ۱.۴ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به صورت قراردادی کشت شده یعنی کشاورزان ما با بخش خصوصی و یا بعضاً با بخش دولتی قرارداد می بندند که نیازهای نقدینگی و نهاده ای آنها را تامین می‌کند و موجب افزایش محصول خواهد شد، از این رو بررسی ها نشان داد اعتبارات بانک کشاورزی در کوتاه مدت علاوه بر افزایش تولید و اشتغال و در درازمدت بر سرمایه گذاری و تامین پایدار محصولات استراتژیک تاثیر مثبت داشته است. به عبارت دیگر افزایش یک درصدی اعتبارات اعطایی توسط بانک کشاورزی به بخش کشاورزی موجب افزایش 16/0 درصدی ارزش افزوده این بخش خواهد شد. لذا این ضریب نشان‌دهنده اثر مثبت و معنادار تسهیلات بانک کشاورزی بر تولید بخش کشاورزی است. 

 

چشم انداز کشاورزی ایران با تامین مالی

کشاورزی ایران در مقایسه با رقبای منطقه‌ای خود، توانایی رساندن کشور به اهداف چشم‌انداز را دارا است. بخش کشاورزی با داشتن زیر بخش‌های چهارگانه زراعت، دامپروری، شیلات و جنگلداری یکی از مهمترین بخش‌های اقتصاد کشور ایران است. بخش کشاورزی با توجه به اهمیت اقتصادی، اجتماعی و امنیتی فراوانی که دارد؛ اما به اندازه لازم مورد توجه قرار نمی‌گیرد. کشاورزی در کشور ایران با داشتن ویژگی‌های بسیار از جمله چهار فصل بودن، توانایی زیادی برای تبدیل شدن به موتور محرکه اقتصاد در چارچوب اقتصاد مقاومتی و جایگزینی نفت را دارد.

در فرآیند تأمین اعتبار بخش کشاورزی در ایران، بانک کشاورزی اهمیت ویژه‌ای داشته و بخش عمده تسهیلات و سرمایه در گردش بخش کشاورزی و دام و طیور کشور توسط این بانک کاملاً تخصصی تأمین می‌ شود، به طوری که این بانک در سال های اخیر نسبت به پرداخت تسهیلات به فعالیت‌هایی مانند تولید محصولات استراتژیک کشاورزی، اشتغال پایدار روستایی و عشایری، توسعه مکانیزاسیون، توسعه کشت گلخانه‌ای، توسعه سامانه‌های نوین آبیاری و تأمین مالی خرید گندم اقدام کرده است. با این حال اعتبارات این بانک برای تامین تمام تقاضاها کافی نیست، از این رو دولتمردان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی اگر به طور جدی خواستار دستیابی به خودکفایی در تولید محصولات اساسی کشاورزی می‌باشند، می‌بایست نسبت به تأمین و تقویت هرچه بیشتر منابع بانک کشاورزی اقدام نمایند تا توان اعطای تسهیلات بانک افزایش پیدا کند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه