English

وزیر نیرو:

۱۴۰ اقدام راهبردی صنعت آب و برق کشور در دستور کار است

وزیر نیرو تاکید کرد: همه نیروگاه‌های کشور، با اتمام به‌موقع و مطابق برنامه‌های تعمیراتی اساسی و دوره‌ای پیش‌بینی شده، برای در مدار بودن کامل در تابستان ۱۴۰۲ آماده شوند.

۱۴۰ اقدام راهبردی صنعت آب و برق کشور در دستور کار است

به گزارش خبرگزاری موج، علی‌اکبر محرابیان در جریان بازدید از نیروگاه سیاه‌بیشه افزود: امسال بر اساس برنامه‌ریزی جامع در قالب ۱۴۰ اقدام راهبردی، سال پر باری برای صنعت آب و برق کشور خواهد بود؛ بنابراین در بخش برق، ضرورت دارد همه نیروگاه‌های کشور، با اتمام به موقع و مطابق برنامه برنامه‌های تعمیراتی اساسی و دوره‌ای پیش‌بینی شده، برای در مدار بودن کامل در تابستان ۱۴۰۲ آماده شوند.

وی در این بازدید که از نزدیک در جریان تعمیرات دوره‌ای واحدهای ۳ و ۴ نیروگاه تملبه ذخیره‌ای سیاه‌بیشه قرار گرفت با اشاره به نقش مهم این نیروگاه در تأمین برق پایتخت و استان‌های همجوار در ساعات اوج مصرف روز افزود: با اتکا به توان متخصصان داخلی و استفاده از تجهیزات ساخت داخل، با اتمام روند تعمیرات برنامه‌ریزی شده این نیروگاه با تمام توان در تابستان پیش رو در مدار خواهد بود.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: نیروگاه تملبه ذخیره‌ای سیاه‌بیشه بدون نیاز به مصرف سوخت و یا خروج جریان آب ذخیره شده در پشت سد و در یک چرخه بسته در ساعات اوج مصرف، بیش از ۱۰۰۰ مگاوات برق شبکه را تامین می‌کند و در ساعات کم باری شبکه از طریق پمپاژ مجدد آب به مخزن بالای سد برای ساعات اوج مصرف روز آتی آماده می‌شود و به لحاظ فنی نقش بسزایی در پایداری شبکه برق و تنظیم بار شبکه دارد.

محرابیان گفت: در حوزه برق کشور، با تلاش و عزم همه بخش‌های تولید، انتقال و توزیع برق و البته با همراهی مردم گران‌قدر کشور تلاش خواهیم کرد همچون سال گذشته، برق پایدار و قابل اتکایی برای همه مصارف خانگی، تجاری، صنعتی و کشاورزی تامین کرده و از تابستان پیش رو با سربلندی عبور کنیم .

وی عزم بالای متخصصان داخلی در ساخت و بهره‌برداری از سد و نیروگاه سیاه‌بیشه را به عنوان افتخار و سرمایه ملی کشور ارزیابی کرد و ابراز امیدواری کرد با تجربه ارزشمند کسب شده در احداث و بهره‌برداری از این پروژه ملی، دانش تخصصی ساخت پروژه‌های مشابه در کشور وجود داشته و متناسب با برنامه‌های بالادستی کشور حداکثر تلاش لازم برای توسعه ظرفیت نیروگاهی کشور به عمل خواهد آمد .

«حبیب قراگوزلو» مدیرعامل برق منطقه‌ای تهران نیز در باره نقش حیاتی نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سیاه‌بیشه در حفظ پایداری شبکه برق و تنظیم فرکانس از تلاش شبانه‌روزی برای اتمام تعمیرات اساسی واحدهای ۳ و ۴ خبر داد.

وی گفت: بر اساس برنامه مدون، در حال حاضر واحد ۱ و ۲ نیروگاه سیاه‌بیشه در مدار کامل است و واحدهای ۳ و ۴ در حال انجام تعمیرات اساسی و آمادگی برای دوره اوج بار امسال است در همین راستا تجهیزات سیل رینگ واحد ۴ تهیه شده و توسط پیمانکار داخلی در حال تعویض است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران افزود: مسئولیت تامین برق استان‌های تهران، البرز و قم با این شرکت است و با توجه به مصرف بالای برق در این سه استان با تراکم بالای جمعیت و تمرکز صنایع، نیروگاه سیاه‌بیشه نقش تاثیر گذاری در جلوگیری از افت ولتاژ این سه استان داشته و ظرفیت تولید خود را از طریق کلیدخانه ۴۰۰ کیلوولت GIS به شبکه سراسری برق کشور منتقل می‌کند.

قراگوزلو گفت: در دوره‌های قبل، بازکردن واحد و انجام تعمیرات اساسی صرفاً با حضور سوپروایزر خارجی و کارشناسان شرکت سازنده انجام می‌شد که این موضوع ضمن هزینه‌های بالا، مشکلاتی را برای برنامه‌ریزی به هنگام تعمیرات ایجاد کرده بود که با روحیه خودباوری و استفاده از تلاش و دانش متخصصان داخلی در حال حاضر همه مراحل ساخت قطعات و انجام تعمیرات توسط شرکت‌های متخصص داخلی با بالاترین استاندارد جهانی انجام می‌شود .

وی افزود: یکی از تجهیزاتی که در نیروگاه تملبه ذخیره‌ای همواره تحت فشار و تنش ناشی از جریان آب است بخش شیروهای کوروی و موتورهای بازوبسته کردن جریان آب موسوم به سروو موتور است که در حال حاضر تجهیزات آب‌بند آن توسط متخصصان داخلی در حال بازسازی است که منجر به کاهش چشمگیر زمان خروج از مدار واحد و افزایش ظرفیت قابل اتکای آن است.

قراگوزلو تاکید کرد: با تلاش شبانه‌روزی و نظارت کامل متخصصان این شرکت واحدها قبل از آغاز دوره اوج بار تابستان ۱۴۰۲ با همه ظرفیت در مدار تولید قرار خواهد گرفت که نقش مهمی در تامین برق ساعت اوج مصرف برق خواهد داشت.

نیروگاه تملبه ذخیره‌ای سیاه‌بیشه در مسیر رودخانه چالوس قرار داشته وبا تولید انرژی برق‌آبی با ظرفیت ۱۰۴۰ مگاوات، دارای ۴ واحد ۲۶۰ مگاواتی است و نخستین واحد آن در بهار ۱۳۹۲ به شبکه سراسری متصل شد.

این نیروگاه تنها نوع از نیروگاه‌های تلمبه ذخیره‌ای در ایران است که می‌تواند در مواقع لزوم برق تولید و یا در زمان‌های مورد نیاز به مصرف‌کننده برق تبدیل شود.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه