English

خبرگزاری موج گزارش می هد؛

تورم سال ۱۴۰۲ به سیاست های کمیسیون تلفیق بودجه بستگی دارد

برخی از نماینده های مجلس تورم عمومی در سال 1402 را به سیاست های کمیسیون تلفیق بودجه مجلس مربوط می دانند زیرا ممکن است پیش بینی درآمدها و هزینه ها را در لایحه بودجه بالا ببرد و این مساله به عدم تحقق درآمدها و در نهایت رشد تورم دامن بزند.

تورم سال 1402 به سیاست های کمیسیون تلفیق بودجه بستگی دارد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، با توجه به اینکه در هفته اخیر بار دیگر قیمت دلار روی 46 هزار تومان رفته و در همین محدوده در حال نوسان است، بسیاری از کارشناسان اقتصادی نگران افزایش تورم ناشی از هزینه ها در کشور هستند و به شدت سیاست های بودجه ای دولت را دبنال می کنند، زیرا اگر کسری بودجه در سال آینده هم اتفاق بیفتد بر پایه پولی و همچنین تورم عمومی اثر منفی زیادی می گذارد.

برخی معتقدند که پیش بینی درآمدهای دولت در لایحه بودجه 1402 ممکن است محقق نشود، زیرا اقتصاد کشور با رکود همراه شده و این مساله روی بنگاه های اقتصادی و حتی درآمد مالیاتی دولت اثر می گذارد و در نهایت دولت مجبور به استقراض و ... می شود، البته برخی از نماینده های مجلس این مساله را به سیاست های کمیسیون تلفیق بودجه مربوط می دانند زیرا ممکن است پیش بینی درآمدها و هزینه ها را در  لایحه بودجه بالا ببرد و احتمال تایید سیگنال های تورمی در اقتصاد کشور را تقویت کند.

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در لایحه بودجه 1402 پیش بینی درآمدهای دولت از محل صادرات نفت و حتی مالیات غیر واقعی نیست، اظهار کرد: اگر این لایحه به همان شکلی که ارائه شده تصویب شود درآمدهای پیش بینی شده محقق می شوند، اما اگر در کمیسیون تلفیق هزینه های جدیدی را به بودجه تحمیل کنند و از طرف دیگر برای جبران آن محل های درآمدی را تغییر یا افزایش دهند این مساله احتمال کسری بودجه را بیشتر می کند.

جعفر قادری با بیان اینکه بیشتر مالیات هایی که دولت در بورجه پیش بینی کرده بر نقل و انتقالات، مالیات بر ارزش افزوده و ... مربوط است، افزود: به همین دلیل می توان ادعا کرد که مشکلی برای تحقق درآمدهای مالیاتی هم وجود ندارد و حتی می تواند نسبت به سال جاری هم رشد داشته باشد چون در کنار افزایش هزینه تولید کالاها، قیمت آنها هم بالا رفته است.

او درباره تاثیر قانون مالیات بر عایدی بر افزایش درآمدهای مالیاتی دولت نیز اظهار کرد: مالیات بر عایدی سرمایه قرار نیست به عنوان یک منبع درآمدی باشد بلکه به عنوان یک نوع سیاست گذاری تعریف شده که بتواند مانع از سفته بازی در بازار مسکن شود و نقدینگی را به بخش های مولد انتقال دهد، از این رو پیش بینی چندانی برای درآمدهای حاصل از عایدی سرمایه نشده است.

 

درآمد دولت از مالیات شرکت ها تغییر می کند؟

همچنین یک کارشناس امور مالیاتی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در سال 1401 درآمدهای مالیاتی طبق برنامه محقق شده اند به همین دلیل احتمالا سال آینده هم، همین روال ادامه داشته باشد، اظهار کرد: دولت تخفیف مالیاتی طبق ماده 105 مالیات بر درآمد شرکت ها ایجاد کرده است، اما در درآمد مالیاتی دولت تغییری ایجاد نمی کند.

سیاوش غیبی با بیان اینکه سیاست مالیاتی دولت برای سال 1402 بر مبنای افزایش رصد فعالیت های اقتصادی بود تا مانع از فرار مالیاتی شود، تصریح کرد: به عبارت دیگر دولت در حال حاضر نه تنها صورت های مالی شرکت ها را بررسی می کند و آنها مکلف هستند به تایید برسانند، بلکه وضعیت تراکنش های بانکی حساب های تجاری و حتی حساب های غیر تجاری مشکوک هم توسط دولت مورد ارزیابی قرار می گیرد، به همین دلیل پیش بینی می شود که درآمد مالیاتی دولت در سال آینده رشد داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری موج، با توجه به فشار تحریم ها و همچنین رشد هزینه ها در کشور تنها بخشی که دولت می تواند روی درآمد آن حساب ویژه ای باز کند مالیات و البته واگذاری دارایی های دولت در طرح مولدسازی دارایی هاست که با توجه به اینکه هنوز طرح واگذاری دارایی ها در ابتدای راه است.

براساس این گزارش، تا زمانی که لایحه بودجه 1402 نهایی نشود نمی تواند ادعا کرد که این بودجه می تواند اقتصاد کشور را در سال آینده به حالت تثبیت برساند، زیرا احتمال تغییراتی در محل درآمدها و هزینه های بودجه از سوی کمیسیون تلفیق مجلس وجود دارد و به طور خوشبینانه اگر تصور شود که این بودجه بدون تغییر محقق می شود قطعا اگر هرگونه هزینه ای اضافه شود همان تبدیل به کسری بودجه خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه