موج
کدخبر : ۴۵۱۵۷۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-451571

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به خبرگزاری موج:

علی اکبر صفایی گفت:مذاکره برای سرمایه گذاری روسیه در بنادر جنوبی در حال انجام است تا تجارت خود با هندی ها که هم اکنون در بندر سرخ در حال انجام است را به چابهار تغییر دهد و این مسأله با سرمایه گذاری روس ها در بخش لجستیک امکان پذیر است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، معاون وزیر راه و شهرسازی  با اشاره به اینکه روز جهانی دریانوردی هر ساله از طرف ایمو اعلام می شود و در ایران هم این مراسم با حضور دریانوردان برگذار می شود، گفت: شعار امسال فناوری های جدید برای دریانوردی سبزتر است که در سه ماوریت ایمنی دریایی، امنیت کشتیرانی، محیط زیست است.

علی اکبر صفایی در پاسخ به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج با اشاره به اینکه همکاری با روسیه بلندمدت است، گفت: مذاکره برای سرمایه گذاری روسیه در بنادر جنوبی در حال انجام است تا تجارت خود با هندی ها که هم اکنون در بندر سرخ در حال انجام است را به چابهار تغییر دهد و این مسأله با سرمایه گذاری روس ها در بخش لجستیک امکان پذیر است که البته بخشی از این کالاها قرار است به صورت ریلی از طریق قزاقستان منتقل شود و امروز ترانزیت کالا بین ایران و روسیه زیاد نیست اما روندی رو به رشد خواهد داشت.

او با اشاره به اینکه تولید سوخت کم سولفور برای نخستین بار در راستای حفظ محیط‌زیست تولید شد، افزود: امروز در بخش حمل و نقل دریایی بیش از ۴۸ تریلیون دلار دلار را شامل می شود که از نظر تناژ ۸۰ درصد از تجارت جهانی در این بخش انجام می شود و پیش بینی می شود سال ۲۰۲۳ رشد سه درصدی در حمل و نقل دریایی داشته باشیم.

او با تاکید بر اینکه سفارش ساخت کشتی در شرکت های کشتیرانی در حال اجرا است، تصریح کرد: تقاضا برای حمل در برخی مناطق رشد داشته و در ۶ ماهه امسال در بنادر ایران ۱۰۵ میلیون تن کالا بارگیری و تخلیه شده که رشدی ۶ درصدی داشته که ۶ میلیون و هشتصد چهل هزار تن کالای اساسی هم اکنون در بنادر ذخیره شده است.

صفایی با تاکید بر اینکه بیش از ۵۳ هزار فروند کشتی در بنادر ایران تردد داشته اند، اظهار کرد: حدود ۷ میلیون و ۴۲۰ هزار مسافر هم در بنادر جابه جا شده اند.

او با بیان اینکه سازمان بنادر در بخش بین المللی نقش فعالی داشته است، تصریح کرد: یکی از موضوعات پر اهمیت بازگردان بار کشتی نفتی لانا بود و امروز کشتی تحت کنترل است که کشتی ایرانی هم به آبهای کشور باز می گردد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر اینکه ترانزیت کالا بین کشورهای شمال و جنوب انجام می شود، تصریح کرد: امسال رشد ترانزیتی ۱۵۰ درصدی در برخی از بنادر کشور داریم و زیرساخت برای ترانزیت ده میلیون تن کالا با روسیه در حال انجام است.

صفایی با بیان اینکه خط لاینر بین ایران، قزاقستان و روسیه ایجاد شده است، گفت: در حال حاضر بیش از بیست کشی بین بنادر این سه کشور در حال تردد است.

او با اشاره به اینکه مطالعات بندر مکران در حال انجام است، گفت: بعد از واگذاری زمین های بنادر توسط وزارت نفت، بندر استراتژیک جدیدی به بنادر کشور اضافه خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه از سه بندر مسافری و دریایی کشور توسعه گردشگری اجرایی می شود، گفت: در حوزه ملی نجات خلیج گرگان در دستور کار است که بعد از کاهش تراز آب دریای خزر رخ داده بود یک و نیم متر کانال خلیج گرگان بسته شده بود و امکان گردش آب دریا هم میسر نبود و هم اکنون لایروبی در دست اجرا است.

او با اشاره به اینکه ۶۲ پروژه با اعتبار ۲۳ هزار میلیارد ریال انجام شده است، گفت: در شرایط کنونی ۶۳ پروژه برای جذب سرمایه گذاری هم معرفی شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها