English

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

پیش بینی قیمت مرغ در سال ۱۴۰۱

دولت در ابتدای سال ۱۴۰۱ با چالش حذف ارز ترجیحی برای قیمت برخی نهاده های دامی مواجه است، اما به گفته برخی مسئولان طبق بودجه فصل بهار ارز ترجیحی حذف نمی شود و قیمت مرغ هم تغییر چندانی نخواهد داشت، مگر اینکه قیمت جهانی نهاده ها بالا رود.

پیش بینی قیمت مرغ در سال ۱۴۰۱

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، پس از اینکه دولت موضوع حذف ارز ترجیحی برای سال آینده را مطرح کرد بسیاری از کارشناسان نگرانی های خود را درباره قیمت کالاهای اساسی و تورم عمومی اعلام کردند و در نهایت کمیسیون های تخصصی مجلس طی بررسی های خود اعلام کرد که ارز ترجیحی قرار نیست برای همه کالاها حذف شود و در نهایت ملاحظاتی هم برای کنترل تورم در نظر گرفته خواهد شد؛ اما مساله اینجاست که دولت سیاست های خود را شفاف نکرده است و از طرف دیگر ماه رمضان را در پیش داریم که در این مدت تقاضا برای خرید کالا بیشتر از سایر ماه های معمولی است و در ادامه نیز فصل بهار و تابستان به دلیل مراسم هایی که برگزار می شود، تقاضا برای گوشت مرغ و... افزایش می یابد.

دبیر کل فدراسیون طیور ایران با اشاره به اینکه طبق اعلام مسئولان فعلا قرار نیست ارز ترجیحی برای نهاده های مرغ در ابتدای سال ۱۴۰۱ حذف شود، تصریح کرد: موضوع حذف ارز در دولت و مجلس اصلاح شده و به نظر نمی رسد به صورت یکباره برای نهاده ها حذف نمی شود و تا زمانی که دولت برنامه زمانبندی برای تغییر نرخ ارز برای تولیدکننده ها و مصرف کننده های نهاده ها و گوشت مرغ و... ارائه ندهد، تخصیص ارز ترجیحی  اجرایی خواهد شد.

فرزاد طلاکش با بیان اینکه  پیش بینی می شود تا پایان فصل بهار ۱۴۰۱ ارز ترجیحی طبق روال گذشته برای واردات پرداخت شود، افزود:  تغییری در نرخ ارز اتفاق نمی‌افتاد و ممکن است بعد از آن با مصوبه یا متممی در مجلس طرح موضوع شود.

هیچ کمبودی در تولید مرغ وجود ندارد

دبیر کل فدراسیون طیور ایران با اشاره به اینکه در شرایط کنونی هیچ کمبودی در تولید مرغ وجود ندارد، اظهار کرد: با توجه به افزایش جوجه ریزی که در ماه های گذشته انجام شده است، تا پایان سال ۱۴۰۱ تولید مرغ و تخم مرغ ایران نیاز داخلی را تامین می کند؛ هر چند نباید فراموش کرد قیمت گوشت مرغ تحت تاثیر نرخ دان و تقاضا قرار دارد و البته به تازگی نیز با بالا گرفتن سطح تنش های بین روسیه و اوکراین، قیمت نهاده ها و مواد غذایی تحت تاثیر قرار گرفته و ادامه آن می تواند روی بازار مرغ هم تاثیر منفی بگذارد.

او درباره اینکه ماه رمضان و فصل بهار که تقاضا بالا می رود چقدر می تواند روی قیمت گوشت مرغ تاثیر بگذارد، اظهار کرد: به طور قطع در ماه هایی مانند رمضان و ربیع الاول که جشن های عروسی در کشور بیشتر می‌شود، میزان تقاضا برای مرغ هم بالا می روند و این مساله روی قیمت تاثیر می گذارد، هرچند تولیدکننده ها هم برای این ماه ها جوجه ریزی بیشتری انجام می دهند اما ممکن است تقاضا بیش از پیش بینی ها باشد.

دبیر کل فدراسیون طیور ایران با اشاره به اینکه هم اکنون مرغداری ها از نظر مرغ اجداد برای تولید مشکلی ندارند، گفت: پرورش مرغ هم اکنون چالشی ندارد مگر اینکه تقاضا یا قیمت نهاده ها در مدت کوتاهی با تغییراتی همراه شود و منجر به بالا رفتن قیمت تمام شده مرغ شود و برای تولیدکننده ها با قیمت مصوب صرفه اقتصادی نداشته باشد و روی تولید آنها هم تاثیر بگذارد.

او افزود: به عبارت دیگر وقتی قیمت نهاده ها یا جوجه یک روزه بالا می رود، قیمت تمام شده هر کیلو گوشت مرغ نیز بالا می رود و در آن صورت دیگر قیمت مصوب برای مرغدارها به صرفه نخواهد بود و اگر دولت اصرار داشته باشد قیمت مرغ و تخم مرغ را ثابت نگه دارد، به طور قطع مرغدار جوجه ریزی نخواهد کرد و بنابراین کاهش تولید رقم می خورد و از این رو دولت باید همواره سیاست متعادل سازی را اجرایی کند.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه