موج
کدخبر : ۴۱۱۰۳۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-411031

مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه در گفتگو با خبرگزاری موج؛

محمدکاظم صباغ هرندی گفت: اینکه تبدیل برج های خشک به تر از یک تا ۵ سال اجرا می شود نخستین پیمانکار برای اجرای برج شماره یک انتخاب شده و ممکن است تا یک سال دیگر وارد مدار تولید شود و ۲ تا ۳ میلیون متر مکعب در کاهش مصرف آب فولاد مبارکه تاثیر داشته باشد اما اجرای تمام پروژه تبدیل برج ها حدود ۵ سال طول می کشد.

مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت  فولاد مبارکه در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در حال حاضر دو پروژه برای تامین انرژی در دست اجرا داریم، گفت: در حال حاضر مذاکره برای احداث نیروگاه های سیکل ترکیبی با شرکت های داخلی در حال انجام است که طبق این برنامه تا اردیبهشت سال ۱۴۰۳ پروژه های این بخش به طور کامل عملیاتی می شوند، اما در فاز اول پیش بینی می شود تا تابستان سال ۱۴۰۲ حداقل ۵۰۰ مگاوات نیروگاه گازی وارد مدار شود و بخشی از برق مورد نیاز فولاد مبارکه را تامین کند.

محمدکاظم صباغ هرندی با بیان اینکه در بخش نیروگاه خورشیدی در حال سرمایه گذاری هستیم، افزود: هم اکنون با ساتبا و توانیر مذاکراتی در دست انجام داریم تا برای نخستین بار در کشور نیروگاه بزرگ مقیاس  خورشیدی اجرا شود، به عبارت دیگر نیروگاه های خورشیدی که تاکنون در ایران راه اندازی شده اند، بین ده تا چهل مگاوات ظرفیت داشته اند و امیدواریم که با همکاری شرکت های داخلی بتوانیم نیروگاه ۵۴۰ مگاواتی خورشیدی روی دریاچه فولاد مبارکه اجرا کنیم.

او با تاکید بر اینکه بیشترین مصرف گاز در مجتمع فولاد مبارکه مربوط به احیای مستقیم و بخش نیروگاهی است، تصریح کرد: وقتی محدودیت های گازی اعمال می شود، متناسب با شرایط، ابتدا محدودیت برای بخش احیا ایجاد می شود و اگر برق کافی در شبکه وجود داشته باشد آنگاه نیروگاه ها از مدار خارج می شوند و در این حالت دوباره بخش احیا از مدار خارج و اگر محدودیت برق ایجاد شود، بازهم تغییر در بخش گاز رسانی به وجود می آید و بخش احیا از مدار خارج و نیروگاه ها دوباره وارد مدار تولید می شوند.

تاثیر محدودیت های گاز رسانی در فولاد مبارکه

مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه محدودیت های گاز رسانی در فولاد مبارکه بیشتر روی تولید گندله و آهن اسفنجی تاثیر می گذارد، گفت: به طور قطع میزان محدودیت ها به بازه زمانی بستگی دارد. در شرایط کنونی آهن اسفنجی به اندازه کافی در فولاد مبارکه ذخیره شده است و اگر محدودیت برق روی بخش های تولید اثر گذار شود روی تولید گندله و آهن سازی اثر بیشتری می گذارد.

صباغ هرندی با اشاره به اینکه هماهنگی با تولیدکننده ها در بخش قطعی گاز وجود ندارد، گفت: به طور قطع در شرایط کنونی به دلیل محدودیت های قطعی گاز، تولید آهن اسفنجی و گندله کاهش یافته است، هرچند ما بعد از قطعی برق تلاش کردیم خسارت ها جبران شود و بیش از ظرفیت اسلب تولید و ذخیره کردیم، اما با این حال محدودیت ها روی تولید اثر منفی می گذارند.

مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه با تاکید بر اینکه میزان تولید و عرضه محصول نهایی به وضعیت سهمیه بندی گاز رسانی بستگی دارد، گفت: در شرایط کنونی علاوه بر بحث ذخیر سازی گاز، طرح های بلندمدتی داریم که اثر سهمیه بندی گاز بر تولید صنایع را به حداقل می رساند. از طرف دیگر باید توجه داشت که راندمان تجهیزات و ماشین آلات ارتباط چندانی با مصرف گاز و بهینه سازی ندارد، زیرا مصرف گاز به فرآیندها بستگی دارد و نمی توان یک فرآیند را از مراحل تولید حذف کرد، البته درباره برق می توان با نوسازی و بهینه سازی مصرف را کاهش داد.

 پروژه های تبدیل برج خشک به برج تر 

صباغ هرندی افزود: در بخش مصرف آب هم استفاده از تجهیزات به روز می توان تاثیر گذار باشد، برای نمونه  پروژه های تبدیل برج خشک به برج تر مصرف آب را کاهش می دهد، به طوری که اگر این پروژه ها در فولاد مبارکه اجرا شود در ۵ سال آینده میزان وابستگی به آب زاینده رود را کاهش می دهد، در واقع در سال جاری مصرف آب فولاد مبارکه از زاینده رود حدود ۱۴ میلیون متر مکعب بوده است و اجرای پروژه ها کمک می کند تا مصرف آب فولاد مبارکه از زاینده رود به ۴ میلیون متر مکعب کاهش یابد.

مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه با تاکید بر اینکه تبدیل برج های خشک به تر از یک تا ۵ سال اجرا می شود، گفت: نخستین پیمانکار برای اجرای برج شماره یک انتخاب شده و ممکن است تا یک سال دیگر وارد مدار تولید شود و ۲ تا ۳ میلیون متر مکعب در کاهش مصرف آب فولاد مبارکه تاثیر داشته باشد اما اجرای تمام پروژه تبدیل برج ها حدود 5 سال طول می کشد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    صنایع آب مصرف کن در کنار دریاها تاسیس می‌شوند نه در کنار یک رودخانه که باید کشاورزان کشوری را آب دهد

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها