English

رایتل روی خط شفافیت/ صفر تا صد ماجرای فروش فرکانس

یاسر رضاخواه به حواشی منتشر شده درباره فروش فرکانس رایتل به اپراتورهای دیگر، پایان داد.

رایتل روی خط شفافیت/ صفر تا صد ماجرای فروش فرکانس

به گزارش خبرگزاری موج، مدیرعامل رایتل ضمن تشریح واگذاری فرکانس رایتل به همراه اول و ایرانسل، گفت: «اقدامی تحت عنوان فروش فرکانس وجود ندارد و دو قراردادی که رایتل با اپراتورها دارد، قرارداد انتقال موقت منافع طیف است که انتقال موقت یا اجاره یک قرارداد موقت سه ساله محسوب می‌شود.»

یاسر رضاخواه با بیان وضعیت درآمد رایتل، افزود: «76درصد درآمد رایتل از محل عملیات و سرویس‌ها است و 24درصد آن از محل اجاره‌ فرکانس. ضمن اینکه رشد درآمد در حوزه‌ی عملیاتی در سال گذشته 40درصد بوده است و رشد اجاره‌ فرکانس‌ 18درصد.»

رضاخواه مدت زمان مانده قراردادها را رو به پایان اعلام کرد و گفت: «قرارداد رایتل با همراه‌اول پایان شهریور سال آینده تمام می‌شود و با ایرانسل پایان آذر سال آینده به اتمام می‌رسد. یعنی ما دوسال از مدت سه ساله قرارداد را طی کرده‌ایم.»

وی اشتراک‌گذاری زیرساخت‌‌های ارتباطی را در اغلب کشورهای دنیا مرسوم دانست و ادامه داد: «این قرارداد، منحصر به رایتل نیست. یعنی اپراتورهای زیادی در کشورهای مختلف هستند که زیرساخت‌‌ خود را به اشتراک می‌گذارند. مثلا به راحتی می‌شود با یک جستجوی ساده در اینترنت این اشتراک‌گذاری امکانات را در اپراتورها مورد نظر قرار داد. اغلب اپراتورها از سایت مخابراتی گرفته تا کل شبکه رادیو یا قسمتی از شبکه خود را به اشتراک می‌گذارند. در کل دنیا این کار را به دلیل منافع اقتصادی انجام می‌دهند. بعضی مواقع توسعه در مناطق کمتر برخوردار برای برخی از اپراتورها چندان به صرفه نیست. یک اپراتور از نظر زیر ساخت در این مناطق رشد می‌کند و زیرساخت را با اپراتور دیگر به اشتراک می‌گذارد.»

مدیرعامل رایتل با اشاره به قوانینی که در کشور برای این منظور تدوین شده است، گفت: «در کشور ما هم برای این موضوع قوانین وجود دارد. مصوبه 245 کمیسیون تنظیم مقررات تحت عنوان انتقال موقت منافع طیف یا قوانین مربوط به تجارت ثانویه طیف، این امر را قانونمند کرده است.

رضاخواه از افزایش ترافیک مصرفی مشترکین رایتل خبرداد و تشریح کرد: «وضعیت عملیاتی شرکت نشان می‌دهد در آبان 98 متوسط ترافیک روزانه رایتل در شبکه 400 ترابایت بوده است. یعنی مشترکین رایتل 400هزار گیگابایت در روز دیتا مصرف می‌کردند. امروز و در آبان 1400 متوسط ترافیک روزانه ما یک و دو دهم پتابایت یا یک میلیون و 200هزار گیگابایت است. یعنی در عرض 2سال ترافیک مشترکین رایتل در شبکه‌ سه برابر شده است.»

وی افزود: «رضایتمندی مشترکین ما بیشتر شده است. علاوه بر این تعداد مشترک فعال ماهانه و مشترک فعال سه ماهه‌ ما در طول این مدت با یک شیب خیلی خوبی رشد کرده است. مثلا مشترک اینترنت همراه ما از زیر یک میلیون و ششصد-هفتصدهزار مشترک، امروز به سه میلیون مشترک رسیده است. کل مشترکین اینترنت همراه روزانه و کل مشترکین فعال ماهانه ما درحال حاضر بیش از 5 میلیون است.»

رضاخواه با اشاره به روند افزایش سهم بازار در رایتل، تاکید کرد: «سازمان تنظیم مقررات به صورت سه‌ماهه گزارشی را درباره سهم بازار اپراتور‌ها در بازار موبایل ایران منتشر می‌کند. گزارش سه‌ماهه‌ی تابستان سال 1400 نشان می‌دهد که رایتل چهارمین سه‌ماهه‌ای بود که سهم بازار صعودی را تجربه کرد. ما یک مسیر بسیار کند و پیوسته را شروع کردیم و انتظار داریم تا پایان سال 1404 به سهم بازاری بین 12 تا 15 درصد در صنعت موبایل کشور دست یابیم.»

وی وضعیت ضریب نفوذ استفاده از تلفن همراه را در ایران قابل توجه برشمرد و ادامه داد: «ضریب نفوذ موبایل در کشورمان بالای 150درصد و حدود 156درصد است. ایران بیش از 80 میلیون نفر جمعیت دارد درحالی‌که نزدیک 135میلیون سیم‌کارت موبایل در کشور فعال است و همین‌طور که جلو می‌رویم این عدد بیشتر خواهد شد. بسیار محتمل است که تا سال 1404 ما در کشور 160-170میلیون سیم‌کارت موبایل داشته باشیم. ما انتظار داریم 12 تا 15درصد این 160-170میلیون را در شبکه رایتل داشته باشیم. شاید یک عددی نزدیک به بیش از 20 میلیون مشترک.»

رضاخواه در پایان گفت: «درحال حاضر بیش از 65 درصد ترافیک‌ در شبکه خودمان است و ما امیدواریم تا پایان سال 1404 بالای 95 درصد ترافیک در شبکه خودمان مورد استفاده قرار گیرد.»

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه