موج
کدخبر : ۴۰۲۷۸۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-402787

مدیرعامل اسبق سایپا در گفتگو با موج مطرح کرد؛

سعید مدنی گفت: آزادسازی واردات خودرو می تواند سهم عمده ای در ثبات بازار خودرو داشته باشد ، همچنین /تا زمانی که عرضه خودرو در بازار کم است امکان حذف قرعه کشی وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج؛ بسیاری کارشناسان معتقدند که بازار خودرو با آزادسازی واردات ساماندهی می شود به همین دلیل نمایندگان مجلس در تلاشند تا با متقاعد کردن شورای نگهبان بعد از چند سال مجوز واردات خودرو را اخذ کنند.

در همین خصوص مشاور خودرویی وزیر اسبق صنعت در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج درباره تاثیر آزادسازی واردات بر بازار خودرو گفت: به طور قطع این سیاست بر قیمت خودروها تاثیر خواهد گذاشت و برخی روایت ها حکایت از این دارد که قیمت خودرو بین 20 تا 30 درصد افت خواهد داشت.

سعید مدنی با تاکید بر اینکه تاثیر آزادسازی واردات خودرو بر بازار تنها بر خودروهای خارجی نخواهد بود، افزود: همانطوری که در سال 97 با اجرای ممنوعیت واردات خودرو قیمت خودروهای داخلی همپای خودروهای خارجی تغییر کرد در شرایط کنونی هم این مساله صادق است.

تاثیر آزادسازی واردات بر خودروهای خارجی

این کارشناس خودرو درباره اینکه میزان تاثیر گذاری این سیاست بر بازار خودروهای خارجی چقدر خواهد بود، نیز اظهار کرد: در حال حاضر  باید اننظار داشت که قیمت خودروهای داخلی افت کند، اما باید این مساله را هم در نظر داشت به دلیل اینکه تعداد خودروهای خارجی کمتر از میزان تقاضای موجود در بازار است به همین دلیل حباب قیمتی این خودرو بسیار بیشتر از خودروهای داخلی است.

مدنی با بیان اینکه دست به دست شدن خودروهای خارجی در سال های گذشته باعث شد که قیمت آنها بالا برود، گفت: وقتی طرح ممنوعیت واردات خودرو اجرایی شد، بیشتر خودروهای خارجی دست به دست می شدند و عده ای که دیگر نمی توانستند خودروهای چند میلیاردی خارجی را بخرند به خرید خودروهای مونتاژی در ایران تمایل نشان دادند.

وی افزود: همین مساله باعث شد که قیمت این خودروها های مونتاژی از 500 تا 700 میلیون تومان به یکباره به بالای یک میلیارد تومان برسند و همین مساله به افزایش تورم خودروهای داخلی دامن زد.

مدیرعامل سابق خودروسازی سایپا با اشاره به اینکه قیمت خودروهای خارجی به دلیل اینکه حباب زیادی دارند بعد از آزادسازی با شوک قیمتی مواجه می شوند، گفت: در شرایط کنونی دولت نگران است که وقتی نقدینگی ایرانی های خارج از کشور از طریق واردات خودرو به بازار داخلی راه پیدا کند، احتمال دارد این نقدینگی وارد بازارهای همچون ارز شود و شوک قیمتی هم در آن بازارها ایجاد کند.

تاثیر ورود نقدینگی ناشی از واردات خودرو

مدنی با تاکید بر اینکه در سال های گذشته و قبل از اینکه واردات خودرو در ایران ممنوع شود  به میزان 10 درصد از تولید داخلی، خودرو وارد کشور می شد، گفت: در بهترین حالت ایران بین 50 تا 100 هزار خودروی خارجی واردات کرده و بیش از ان کششی برای واردات این خودروها وجود نداشته است. 

وی با اعلام اینکه واردات خودرو از نظر ارز و تاثیر بر تولید نگرانی ندارد، گفت: به دلیل قیمت بالایی که این محصولات دارند در حال حاضر کشش خیلی بالایی برای خرید این محصولات وجود ندارد از این رو می توان گفت تاثیری هم بر تولید داخلی نخواهند داشت.

مشاور خودرویی وزیر اسبق صنعت درباره این سخن وزیر صنعت که اعلام کرده سال آینده قرعه کشی برای عرضه خودرو حذف می شود، گفت: این مساله زمانی رخ می دهد که قیمت خودرو به قیمت حاشیه بازار برسد، زیرا در شرایط کنونی بین قیمت کارخانه و بازار آزاد تفاوت وجود دارد، البته در شرایطی که میزان تولید و عرضه به حالت تعادل برسد می توان قرعه کشی را حذف کرد اما این مساله تحت تاثیر افزایش تولید است.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی امکان افزایش تولید نبستا بالایی برای خودروسازان وجود ندارد، گفت: این مساله زمانی رخ می دهد که توافق برجام حاصل شود و از این طریق شرکت های داخلی بتوانند مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز خود را با قیمت پایین تر و  راحت تر تامین کنند.

این کارشناس اقتصادی با بیان این که از هر ده نفری که در حال حاضر متقاضی خرید خودرو هستند تنها یک نفر مشتری واقعی است، گفت: بسیاری از کسانی که در قرعه کشی خودرو شرکت می کنند به دنبال حفظ ارزش پولشان هستند.

مشارکت 40 میلیون نفر در قرعه کشی خودرو

او افزود: در یک سال گذشته حدود 40 میلیون نفر در قرعه کشی خودرو شرکت کرده اند و این مساله ناشی از این است که بسیاری از آنها برای مصرف خودرو نمی خرند، بنابراین اگر قرعه کشی هم وجود نداشته باشد و قیمت ها یکسان شود این میزان تقاضا کاهش خواهد یافت.

مدنی با اعلام اینکه در بازار خودرو تقاضاهای انباشته از سال های گذشته باقی مانده است، گفت: به طور کلی می توان گفت در کشور تقاضا برای یک میلیون خودرو در کشور وجود دارد و ظرفیت خودروسازی های ایران هم در حال حاضر به این میزان رسیده است.

او با تاکید بر اینکه توافق برجام و از سرگیری مذاکرات باعث می شود تولید و تنوع خودرو و قطعات در ایران افزایش پیدا کند، گفت: هرچقدر میزان تولید و تنوع خودرو در ایران بالاتر برود قیمت خودرو هم تعدیل خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی درباره اینکه آیا حذف ارز 4200 تومانی بر بازار خودروی ایران تاثیر می گذارد یا خیر؟ گفت: از انجایی که فقط همان ابتدای اجرای ارز دولتی خودروسازان ارز دولتی دریافت کردند و بعد از آن این تخصیص ارز حذف شد به نظر نمی رسد که حذف ارز دولتی از اقتصاد کشور تاثیری بر بازار خودرو بگذارد زیررا خودروسازان و قطعه سازان ارز 4200 تومانی دریافت نمی کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها