موج
کدخبر : ۴۰۱۸۴۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-401842

ناظر گمرکات استان هرمزگان خبر داد؛

ابوالفضل اکبر پور گفت: عمده اقلام صادرات قطعی در شش‌ماهه نخست سال 1400 به کشورهای چین، امارات متحده عربی، تایلند، هند، عمان و غنا بوده است

ناظر گمرکات استان هرمزگان و مدیر کل گمرک شهید رجایی با اشاره به اینکه بر اساس آمار کالاهای صادراتی خروجی از نظر ارزشی نسبت به سال قبل 61 درصد  و از نظر وزنی 21 درصد افزایش داشته است، اظهار کرد:  از ابتدای امسال 16 میلیون تن از کالای صادراتی مربوط به کالاهای صادراتی غیر نفتی با ارزش بالغ بر  5 میلیارد و861 میلیون دلار می باشد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 16 درصد و از نظر ارزش دلاری 47 درصد افزایش داشته ایم .  

ابوالفضل اکبر پور  با بیان اینکه عمده اقلام صادراتی به کشورهای چین ، امارات متحده عربی و ... صادر شده است گفت :   عمده اقلام صادرات قطعی در شش‌ماهه نخست سال 1400 به کشورهای چین،  امارات متحده عربی، تایلند،  هند،  عمان و غنا بوده است که شامل سنگ آهن و کنسانتره های آن ، پلیمرهای اتیلن،  کودهای معدنی و شیمیایی و .... می باشد .

ناظرگمرکات استان هرمزگان در خصوص میزان کالاهای وارده به کشور از گمرکات استان گفت: میزان کالاهای وارده در شش ماه نخست  4 میلیون تن با ارزش بالغ بر 9 میلیارد و 907 میلیون دلار که در مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش دلاری 73 درصد افزایش داشته و عمده کالاهای وارداتی از کشور های چین ، هند ، امارات متحده عربی. ایتالیا و آلمان بوده است که بیشترین حجم این کالاها مربوط به کالاهای اساسی است. 

وی  اذعان داشت: کالاهای اساسی که به گمرک اظهار شده است بالغ بر  2میلیون 429 هزار تن می باشد که حدود 398 هزار تن آن مربوط به شهریور ماه 1400 بوده است . این کالاها پس از اظهار و انجام تشریفات گمرکی در کمترین زمان ممکن از گمرکات استان ترخیص و روانه بازار شده اند.

اکبر پور درباره واردات برنج گفت:  زمانی که کالا ثبت سفارش و کد رهگیری بانک دریافت می کند در کمترین زمان ممکن پس از اظهار؛  کالا ترخیص خواهد شد و در خصوص محموله 16 هزار تنی برنج وارداتی اخیر، این کالاها پس از دریافت کد رهگیری به محض اظهار به گمرک در سریعترین زمان ممکن از گمرک ترخیص خواهند شد. 

شایان ذکر است میزان برنج وارداتی به گمرکات استان در نیمه نخست حدود 540 هزار تن بوده که روانه بازار شده است.

به گفته اکبرپور تا روز 20 مهر ماه بیش از 2 میلیون و 850 هزار تن انواع کالای اساسی از جمله برنج، گوشت، گندم جو، ذرت، روغن، قند و شکر و...تنها از طریق گمرک شهید رجایی ترخیص شده است.

بر این اساس، حدود 4500 تن گوشت از این گمرک ترخیص شده که نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش 38 درصدی داشته است. 

از سوی دیگر 539 هزار تن برنج از این گمرک ترخیص شده که نسبت به سال قبل 5 درصد افزایش ثبت شده است. درباره ترخیص انواع روغن نیز باید تاکید کرد که ترخیص این کالا حدود 30 درصد افزایش داشته است. البته میزان ترخیص جو حدود 133 هزار تن بوده که ترخیص این کالای اساسی نسبت به سال قبل کاهش داشته است.

وی افزود، طی این مدت حدود 657 هزار تن گندم از گمرک مذکور ترخیص شده که نسبت به دوره مشابه سال قبل بیش از 130 درصد افزایش ثبت شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها