موج
کدخبر : ۳۹۵۳۷۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-395376

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در نشست ارتباط صنعت و دانشگاه‌های علوم پزشکی؛

فرید نجفی گفت: چه بخواهیم چه نخواهیم برای ورود دانشگاه‌ها به نسل‌های سوم و عرصه‌های جدید چاره‌ای نداریم جز اینکه نقش فناوری و ارتباط با صنعت پررنگ‌تر شود.

به گزارش خبرگزاری موج، دومین نشست مدیران ارتباط با صنعت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با حضور معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور دوشنبه 15 شهریور ماه برگزار شد. معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ابتدا ضمن تشکر از دانشگاه علوم پزشکی کرمان که میزبان نشست نخست بودند از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم که نشست دوم را برگزار کردند، قدردانی کرد و از دکتر منظم که به رغم حضور کوتاه مدت در دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت نقش موثری در حوزه فناوری داشتند، به صورت ویژه تشکر کرد.

فرید نجفی با اشاره به اینکه انتظار نداریم در بازه زمانی کوتاه تغییرات بزرگی رخ بدهد، گفت: مسئله توجه و نگاه ویژه‌ای است که در مدیران صنایع و در دانشگاه‌ها باید ایجاد شود. زمان آن رسیده تا بررسی کنیم چه مشکلاتی در ارتباط میان دانشگاه، صنعت و جامعه وجود دارد و باید دید چه فرصت‌ها و راهکارهایی داریم.

نجفی با بیان اینکه یکی از مسائل به ماهیت دانشگاه‌های علوم پزشکی بازمی‌گردد، گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی عمدتا با رشته‌های دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، پزشکی و غیره شناخته می‌شوند که خروجی اغلب فارغ‌التحصیلان آن ارائه خدمات است نه محصول، بنابراین در مقوله ارتباط با صنعت جای نمی‌گیرد حتی شاید این تفکر در وزارت علوم هم وجود دارد. این در حالی است که بخش تحقیقات و فناوری در دانشگاه‌های علوم پزشکی کاملا با این مقوله مرتبط است.

به گفته وی، چه بخواهیم چه نخواهیم برای ورود دانشگاه‌ها به نسل‌های سوم و عرصه‌های جدید چاره‌ای نداریم جز اینکه نقش فناوری و ارتباط با صنعت پررنگ‌تر شود.

نجفی با بیان اینکه خوشبختانه از زمان حضور دکتر منظم در دفتر فناوری سلامت وزارتخانه جنب و جوش محسوسی در حوزه فناوری ایجاد شده است و سعی شده تا پتانسیل‌های موجود فعال شوند. افزود: 16 ماموریت به دانشگاه‌های علوم پزشکی سپرده شده که 8 ماموریت در حال حاضر آماده است و در اختیار وزارتخانه قرار دارد. در واقع اینها لوایحی است که باید طی جلسات فشرده گفت‌وگو و تبادل نظر به قانون تبدیل شود.

او گفت: بسترهای قانونی کافی وجود ندارد و باید تمام روال‌ها و متدها را استانداردسازی کنیم.

اعطای گرنت‌های تشویقی برای ارتباط صنعت با دانشگاه

او با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت اگر نگاهش این است که اعضای هیات علمی با صنعت و جامعه ارتباط داشته باشد باید سازوکار تشویقی را هم در نظر بگیرد، خاطرنشان کرد: همانطور که یک محقق برای چاپ مقاله پاداش دریافت می‌کند باید برای دانشگاه و آن عضو هیات علمی که درآمدسازی می‌کند هم گرنت‌های تشویقی در نظر گرفت. خوشبختانه این نکته در برنامه موسسه نیماد قرار گرفته است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: ارزشیابی دانشگاه‌های علوم پزشکی به زودی به روزرسانی می‌شود و عامل فناوری که یکی از بخش‌های مهم آن کسب درآمد دانشگاه است لحاظ شده است و به طور قطع تغییرات اساسی را در رتبه‌بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور شاهد خواهیم بود.

او با بیان اینکه ارتباط با صنعت در بحث ارزشیابی مورد سنجش قرار می‌گیرد، گفت: باید دانشگاها توجه کنند که از این پس تنها تعداد مقالات، اعضای هیات علمی، پژوهشگران، کوهورت یا زیرساخت‌های پژوهشی آنها شمرده نمی شود بلکه ارتباط با صنعت در بحث ارزشیابی مورد سنجش قرار می‌گیرد و دانشگاه‌هایی که درآمدهای ناشی از ارتباط با صنعت داشتند در رتبه‌های بالایی قرار خواهند گرفت.

او افزود: در بحث مراکز تحقیقاتی همکار که یکی از کانال‌های ارتباط با دانشگاه با صنعت است، دعوت می‌کنم مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها این برنامه را با دقت بررسی کنند.

پیوند سیستماتیک صنعت و دانشگاه عامل بالندگی

نجفی با بیان اینکه در این دوره همگرایی خوبی میان معاونت تحقیقات و فناوری و معاونت آموزشی برقرار شده است، گفت: اکنون ساختارها در دانشگاه‌ها آماده است تا از مدیران مجرب در صنعت در برخی از دروس دعوت کنیم اگر بخواهیم ارتباط مستمری داشته باشیم باید احترام متقابل داشته باشیم.

او با اشاره به اینکه قرار نیست در قدم اولیه پله آخر را طی کنیم نیازمند اعتمادسازی است، گفت: ارتباط با صنعت و دانشگاه با عقد قرارداد یا پروپوزال شروع نمی‌شود؛ حضور یک عضو هیات علمی یا محقق به عنوان یک فرد تاثیرگذار در صنعت قدم اول می‌تواند باشد.

به گفته وی، یکی از نکاتی که در این نشست‌ها باید مدون شود چگونگی اجرای این درهم آمیختگی سیستماتیک صنعت و دانشگاه است. که نتایج آن بالندگی صنعت و دانشگاه باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها