موج
کدخبر : ۳۸۰۹۲۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-380925

حمیدرضا جانباز در گفتگو با خبرگزاری موج؛

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اینکه در شرایط کنونی در حدود 200 شهر در کشور میزان مصرف و تولید آب برابر است، گفت: امسال با افزایش دما احتمال اینکه تعادل عرضه و تقاضای آب بهم بخورد و تعداد شهرهای قرمز اضافه بشود وجود دارد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج با اشاره به اینکه جلسات هفتگی پایش برای عبور از تابستان ۱۴۰۰ برگزار می کنیم، گفت: در شرایط کنونی همه توجه ما این است که علاوه بر توجه به مسئله اقلیم، با کمبود شدید آب در نقاط جمعیتی کشور روبرو نشویم.

حمیدرضا جانباز با اشاره به اینکه تامین اعتبارات از محل های مختلف در سال های گذشته باعث شد که ۹ میلیون روستایی از نعمت آب آشامیدنی  برخوردار شوند، گفت: در حال حاضر با سازمان برنامه و بودجه در حال مذاکره برای تکمیل مجتمع های آبرسانی روستایی هستیم تا روستاها هم مانند شهرها از آب پایدار برخوردار شوند و یکی از راه های تامین اعتبار برای این پروژه ها تخصیص اعتبارات از محل منابع توسعه مناطق محروم به بخش آب روستایی است که به دنبال اجرای آن هستیم.

او با بیان اینکه در سال های گذشته در سال جاری اعتبارات ارزی از محل صندوق توسعه ملی برای پروژه های روستایی در نظر گرفته نشده است، گفت: از آنجایی که امسال معادل ریالی اعتبارات ارزی صندوق توسعه ملی در بودجه ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است توسعه آبرسانی به روستاها  همچنان در دستور کار خواهد بود.

جانباز با اشاره به اینکه اعتبارات ویژه برای طرح های تنش آبی ابتدای خرداد ماه امسال ابلاغ شده است، گفت: در شرایط کنونی بحث کیفیت آب هم خط قرمز ماست و اگر در یک منطقه کیفیت آب مناسب نباشد، آب رسانی از طریق روش های دیگر اجرایی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اینکه احتمالا امسال در ۴ استان خراسان، کرمان، فارس  و خوزستان با مشکل کمبود آب مواجه شویم، اظهار کرد: در تابستان امسال براساس پیش بینی ها بیش از ۷ هزار روستا باید به صورت سیار آبرسانی شوند که بیشتر در همین چهار استانی هستند که با مشکل کمبود آب مواجه هستند.

۲۷ هزار تاسیسات آب وجود دارد

او با تاکید بر اینکه در کشور ۲۷ هزار تاسیسات آب وجود دارد و چند صد هزار کیلومتر شبکه آب و فاضلاب کشور وجود دارد، اظهار کرد: از این رو احتمال قطعی آب در کشور وجود دارد، هرچند از ۵ سال پیش از طریق مدیریت فشار تامین آب یکنواخت مشترکان را دنبال می کنیم و در شراط کنونی هم بحث جیره بندی و قطعی آب در دنیا وجود ندارد، به دلیل اینکه شبکه آب تخلیه می شود و برخی نقاط می تواند آب بدهد و قطعی مشکل ساز می شود، به همین دلیل ایجاد قطعی آب چالش ساز است، و بیشتر مدیریت آب مطرح است.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اینکه احتمال قطعی آب در بخش شهری امسال برای همان ۱۱۰ شهری که در منطقه وضعیت قرمز قرار دارند وجود دارد، گفت: این شهرها در صورت مشکل در تامین آب با قطعی آب مواجه می شوند، در واقع شهرهای که بیش از ۲۰ درصد کمبود تولید آب در مقابل مصرف آب دارند در منطقه وضعیت قرمز قرار دارند و حدود ۲۰۰ شهر هم در کشور میزان تقاضا و تولید آب برابر دارند اما با افزایش دما احتمال اینکه تعداد شهرهای قرمز اضافه بشود وجود دارد.

شناسایی مشترکان پرمصرف در کشور

جانباز با اشاره به اینکه وصل شدن مخازن به شبکه و حفر و تجهیز چاه‌های جدید تا حدودی مشکلات آبی سال های قبل را کم کرده است، گفت: امسال هرچند میزان بارندگی کمتر از سال های گذشته بوده است، اما به دلیل همین اقدامات، آب بیشتری برای مردم تامین شده و این مساله باعث شده که شرایط کمی پایدار تر از گذشته باشد.

جانباز درباره روند شناسایی مشترکان پرمصرف در کشور اظهار کرد: همه اطلاعات مصرف آب مشترکان در سیستم قرار دارد و هرگونه انحراف از روند مصرفی گذشته قابل شناسایی است و کسانی که رعایت نکنند مشترک پرمصرف می شوند و براساس تعرفه پرمصرف باید هزینه آب را بپردازد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در یک سال گذشته برخلاف پیش بینی ها میزان بارندگی ها به شدت کاهش یافت و میزان ذخایر سد ها هم نسبت به قبل افت داشت به همین دلیل چالش تامین آب را برای تابستان ۱۴۰۰ پیش روی کشور قرار داده و ۱۰۰ شهر کشور در وضعیت قرمز قرار دارند که ممکن است در صورت تشدید گرمای هوا با مشکل قطعی یا جیره بندی آب مواجه شوند هرچند شرکت آب و فاضلاب کشور تاکید دارد که بحث تامین آب از طریق جیره بندی و قطعی آب در دستور کار قرار ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها