موج
کدخبر : ۳۸۰۳۸۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-380381

معاون وزیر نفت در گفتگو با خبرگزاری موج؛

بهزاد محمدی گفت: تمام درآمدهای صادراتی بخش پتروشیمی به کشور برگشته و به سامانه نیما تحویل داده شده و هم اکنون هیچ پولی از صادرات پتروشیمی در کشورهای دیگر بلوکه نیست.

معاون وزیر نفت در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج با اشاره به اینکه مقاصد صادراتی پتروشیمی ایران تغییر کرده اما میزان فروش تغییر نکرده است، گفت: در چند وقت اخیر که تحریم بوده امکان جذب بازارهای دیگر کمتر شده و بیشتر معطوف به صادرات به کشورهایی بوده ایم که قبلا با آنها کار می کرده ایم.

محمدی با تاکید بر اینکه اگر فضای تحریم نباشد عرضه به کشورهای که با ایران تجارت داشته‌اند بیشتر خواهد شد، افزود: در زمان تحریم ها هزینه های صادرات به دلیل سخت شدن صادرات و جابه جایی کالا و ... هزینه صادرات هم بالاتر رفته است.

او با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ پولی از صادرات پتروشیمی بلوکه نشده است، اظهار کرد : تمام درآمدهای صادراتی بخش پتروشیمی به کشور برگشت و به سامانه نیما تحویل داده شده است و هم اکنون  هیچ پولی از صادرات پتروشیمی بلوکه نیست.

مدیرعامل صنایع ملی پتروشیمی با اشاره به استراتژی کشور در بخش پتروشیمی، گفت: در سال ۱۴۰۴ جای عربستان در محصولات پایه خواهیم گرفت و عربستان در جایگاه دوم در منطقه قرار خواهد گرفت.

او با نگاهی به وضعیت تامین مواد اولیه در بخش پایین دستی پتروشیمی گفت: در سال گذشته ۱۰ میلیون تن محصول پتروشیمی معادل ۵ میلیارد دلار در اختیار ۱۵ هزار بنگاه اقتصادی قرار گرفت تا در مسیر رونق تولید و اشتغال گام بردارند.

۳۴۰ گرید محصول پلیمری تولید می شود

محمدی با تاکید بر اینکه در کشور ۳۴۰ گرید محصول پلیمری تولید می شود، تصریح کرد: تا سه سال آینده با اجرای طرح های جدید ۲۰ محصول دیگر به سبد تولیدات داخلی کشور در صنعت پتروشیمی اضافه خواهد شد.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه تا پایان امسال ۱۰ پروژه ای دیگر در راستای برنامه جهش دوم صنعت پتروشیمی اجرا خواهد شد، گفت: در شرایط کنونی طرح های این بخش پیشرفتی ۸۴ درصدی داشته اند و با اجرای این پروژه ها ظرفیت صنعت پتروشیمی به ۱۰۰ میلیون تن می رسد که به معنای تحقق هدفگذاری برنامه ششم توسعه برای صنعت پتروشیمی است.

مدیرعامل صنایع ملی پتروشیمی با تاکید بر اینکه در ادامه توسعه صنعت پتروشیمی ۴۰ طرح دیگر در غالب برنامه جهش سوم تولید اجرایی می شوند، اظهار کرد: در حال حاضر این طرح ها حدود ۳۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارند، در بخش سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی تاکنون ۷۹ میلیارد دلار سرمایه در این صنعت جذب شده و تا پایان امسال میزان سرمایه گذاری های این صنعت به ۸۲ میلیارد دلار می رسد و در نهایت در پایان برنامه جهش سوم که ۴۰ طرح در دست اجرا به بهره برداری می رسند میزان سرمایه گذاری این صنعت به ۱۰۵ میلیارد دلار می رسد.

او با اشاره به اینکه ۳۳ طرح در صنعت پتروشیمی در ۶ زنجیره تعریف شده اند، گفت: این طرح ها با سرمایه گذاری ۳.۵ میلیارد دلاری ظرفیت تولیدی ۳.۳ میلیون تنی برای کشور ایجاد خواهند کرد و با بهره برداری از آنها ۱۸ نوع محصول جدید و خاص برای نخستین بار به سبد محصولات دارای ارزش افزوده افزوده می شود و حدود ۷۰ درصد از محصولات وارداتی پتروشیمی که ارزشی ۱.۳ میلیارد دلاری دارند کاهش پیدا می کند.

وی با اشاره به اینکه یکی از بخش های که در طرح های ارزش افزوده صنعت پتروشیمی دنبال می شود توسعه زنجیره پروپیلن است، اظهار کرد: در حال حاضر برنامه این است که کمبود این محصول در کشور جبران شود و در گام دوم توسعه این زنجیره با تبدیل متانول به پروپیلن دنبال می شود و در مناطقی که متانول وجود ندارد از گاز طبیعی برای تامین این محصول استفاده شود و در نهایت برنامه این است که ظرفیت تولید این محصول تا سال ۱۴۰۴ به ۴ میلیون تن برسد که بر مبنای این برنامه باید در سه سال آینده حدود ۳ میلیون تن به ظرفیت تولید این محصول افزوده شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در حال حاضر میزان درآمدهای حاصل از صادرات نفت به شدت کاهش یافته و دولت به دنبال جبران درآمدهای این بخش از طریق توسعه صادارت صنایع پایین دستی و فرآورده های صنعت پتروشیمی است، از این رو در سال های اخیر سرمایه گذاری گسترده ای در این بخش انجام شده تا بتواند در بازار خاورمیانه عربستان را پشت سر بگذرد و میزان وابستگی بودجه کلان کشور به درآمدهای نفتی را هم به حداقل برساند.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها