موج
کدخبر : ۳۷۷۳۸۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-377386

عباس حاجی زاده در گفتگو با خبرگزاری موج مطرح کرد؛

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران گفت: شرایط بازار به دلیل واردات مناسب نهاده های دامی در سال گذشته و آغاز ثبت سفارش و تخصیص ارز برای واردات این اقلام در سالجاری مناسب است. برای سال ۱۴۰۰ طبق برنامه وزارت جهاد کشاورزی باید بیش از ۹ میلیون تن ذرت، بیش از ۳ میلیون تن جو، بیش از ۲ میلیون تن کنجاله سویا و ۴ میلیون تن دانه روغنی وارد شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، در سال ۹۹ به ویژه در شش ماهه نخست آن به دلیل عدم تخصیص ارز برای واردات نهاده ها، قیمت این محصولات در بازار به دلیل کمبود به شدت افزایش یافت و همین مساله روی جوجه ریزی مرغداری ها هم تاثیر منفی گذاشت. به منظور آگاهی از جزئیات برنامه ریزی های کلان برای واردات نهاده های دامی در سال جاری با عباس حاجی زاده دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام وطیور ایران گفتگو کرده ایم، در ادامه متن کامل این گفتگو را می خوانید؛ 

در حال حاضر شرایط بازار نهاده های دامی را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا فرآیند ثبت سفارش و تخصیص ارز برای واردات نهاده های دامی در سالجاری آغاز شده است؟

به دلیل واردات خوب پایان سال گذشته، موجودی های کشور پاسخگو است و مشکل و تنش غیرعادی در بازار ایجاد نشده است.در هفته های گذشته نیز خوشبختانه بسیاری از بارهایی که وارد شده بود و اظهارنامه گمرکی هم داشت و منتظر تخصیص ارز بودند، تخصیص شده‌اند و در حال ترخیص و عرضه به بازار می باشد.

همچنین برای بخشی از ثبت سفارش هایی که در سال جاری انجام شده نیز طبق اعلام متولیان امر در وزارت جهاد کشاورزی تخصیص ارز صورت گرفته است، بنابراین شرایط بازار نهاده های دامی در حال حاضر کاملا طبیعی است.

وضعیت قیمت نهاده ها در بازار چگونه است؟

با توجه به توزیع خوب نهاده ها در پایان سال و ماه جاری، وضعیت عرضه خوب و افزایش قیمت مصوب نهاده های دامی نیز بر مبنای مستندات بالا رفتن قیمت نهاده های دامی در بازارهای جهانی صورت گرفته است.

چه میزان ثبت سفارش برای واردات نهاده های دامی در دو ماه گذشته رخ داده است؟

آماری از ثبت سفارش انجام شده از ابتدای سال تاکنون توسط وزارت جهاد کشاورزی در اختیار ما قرار نگرفته و اطلاعی از آن ندارم.

در اسفند ماه سال گذشته تخصیص ارز برای واردات نهاده های دامی متوقف شده بود. دلایل عدم تخصیص ارز چه بوده است؟

عدم تخصیص ارز توسط بانک مرکزی به دلیل شروع سال و عدم مشخص بودن بودجه سال جدید و تا حدی عدم تحقق درآمدهای ارزی بوده است.

برای تخصیص و تامین ارز مورد نیاز واردات نهاده های دامی در سال جاری بانک مرکزی شیوه ۹۰ روزه اعتباری را اعلام کرده است؛ بدین ترتیب واردکنندگان پس از طی روند اداری و تجاری واردات و ترخیص کالا می توانند بعد از ۹۰ روز ارز خود را از بانک مرکزی دریافت کنند.

به طور کلی سالانه به واردات چه میزان نهاده نیاز است و برای سه ماهه نخست امسال باید چه میزان واردات انجام شود؟

طبق برنامه وزارت جهاد کشاورزی در سال ۱۴۰۰ ، نهاده ها به میزان زیر باید وارد شوند:

           ذرت :                   9.360.000    تن

           جو :                      3.200.000   تن 

          کنجاله سویا :         2.000.000    تن

          دانه روغنی :          4.000.000     تن

آیا میزان نهاده های موجود در کشور پاسخگوی نیاز داخلی هست؟

فعلا در بازار شرایط کاملا طبیعی است و نیازها پوشش داده شده و تا یک ماه دیگر نیز این وضعیت ادامه دارد اما لازم است روند ثبت سفارش ها و معرفی آنها به بانک مرکزی برای تخصیص ارز تسریع شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در چند ماه گذشته به دلیل اینکه میزان تولید مرغ در کشور کاهش یافته بود میزان تقاضا برای خرید نهاده ها هم در بازار کمتر شده بود، حال با توجه به اینکه دولت در سال جاری سیاست افزایش تولید مرغ را در دستور کار قرار داده است و در ابتدای همین سال بیش از ۱۰۰ میلیون قطعه جوجه ریزی در کشور انجام شده، به نظر می رسد تقاضا برای نهاده ها بار دیگر افزایش می یابد و دولت باید در راستای تعادل بخشی به نیاز بازار واردات این محصول را متعادل کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها