موج
کدخبر : ۳۷۳۶۸۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-373682

دبیر اتاق مشترک ایران و عراق در گفتگو با خبرگزاری موج؛

حمید حسینی گفت: در حال حاضر صادرات مرغ و تخم مرغ به عراق نداریم، اما با توجه به اینکه قیمت هر کیلو مرغ در عراق ۸۵ هزار تومان و تخم مرغ ۵۰ هزار تومان است، قاچاق این کالاها به عراق وجود دارد، چراکه در یکسال گذشته حدود ۳ تا ۴ میلیارد دلار قاچاق کالا به عراق انجام شده است.

دبیر اتاق مشترک ایران و عراق در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در یک سال گذشته ارزش صادرات کشور کاهش یافته است، گفت: میانگین صادرات کشور ماهیانه در سال های گذشته ۳.۵ میلیارد دلار بوده و در سال گذشته به کمتر از ۳ میلیارد دلار در ماه رسید که به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش ارزش کالاهای صادراتی در دنیا بود، البته بخشی از کاهش ارزش صادرات کالاها هم مربوط به تغییر قیمت های پایه ارزش گذاری کالاهای صادراتی بود که به دلیل پیمان های ارزی اتفاق افتاده است، اما به طور کلی می توان ادعا کرد که توان صادراتی کشور کاهش پیدا نکرده است.

حسینی با تاکید بر اینکه امسال وضعیت بازارهای صادراتی بهتر شده است گفت: کشورهای منطقه مانند عراق و... که به درآمدهای نفتی وابسته هستند، در سال جاری شرایط بهتری پیدا کرده اند، از طرف دیگر در سال گذشته به دلیل بی ثباتی هایی که در بازار داخل کشور داشتیم با افزایش مصوبات و دستورالعمل های دولتی روبرو بودیم که منجر به اختلال در صادرات شده بود و همواره شاهد این بودیم که صادرات یک کالا در یک دوره زمانی ممنوع یا محدود می شد که در حال حاضر این مشکلات کاهش یافته است.

چگونگی پرداخت مطالبات ایران توسط عراقی ها

دبیر اتاق مشترک ایران و عراق  درباره چگونگی پرداخت مطالبات ایران توسط عراقی ها، گفت: در آخرین باری که عراقی ها برای دریافت معافیت از واردات برق به مقامات آمریکایی مراجعه کردند آنها معافیت سه ماهه برای همکاری با ایران را برای عراق تمدید کردند و همچنین مجوز لازم برای پرداخت درآمد صادراتی برقی ایران را هم داده اند به همین دلیل وزیر اقتصاد عراق هم به تازگی اعلام کرده است که نسبت به پرداخت بدهی های در بخش گاز و برق ایران اقدام خواهند کرد.

حسینی درباره اینکه آیا دولت عراق توان پرداخت بدهی هایش به ایران را دارد یا خیر؟ گفت: در سال گذشته دولت عراق توان پرداخت بدهی هایش را نداشت، زیرا کمتر از ۴ میلیارد دلار درآمد داشت اما بیش از ۴ میلیارد دلار حقوق به کارکنانش پرداخت می کرد. در حال حاضر این کشور درآمدهای بیشتری پیدا کرده و از بانک جهانی هم درخواست وام کرده اند به همین دلیل می تواند مطالبات ایران را پرداخت کند.

او درباره وضعیت ممنوعیت واردات کالا در عراق گفت: در حال حاضر دستورالعمل ممنوعیت واردات گوجه، مرغ و ... از ایران که سال گذشته توسط دولت عراق صادر شده بود لغو شده است، زیرا بعد از گرانی این محصولات در بازار عراق دولت این کشور دوباره مجبور شد مرزها را بدون اطلاع رسانی باز کند.

قاچاق مرغ و تخم مرغ به بازار عراق

دبیر اتاق مشترک ایران و عراق درباره اینکه آیا صادرات مرغ و تخم مرغ به بازار عراق از مبدا ایران انجام می شود یا خیر؟ گفت: در حال حاضر در عراق قیمت مرغ به بالای ۸۵ هزار و قیمت تخم مرغ به کیلویی ۵۰ هزار تومان رسیده است و در شرایط کنونی ایران صادرات مرغ به عراق ندارد اما با توجه به میزان جوجه ریزی در کشور، صادرات به عراق در آینده دوباره انجام می‌شود، زیرا بعد از ماه رمضان میزان مصرف گوشت در ایران کاهش یافته است.

او افزود: با توجه به اینکه در حال حاضر ۵۰۰ روستای مرزی داریم و بین ۳ تا ۴ میلیارد دلار قاچاق کالا به عراق انجام می شود، به همین دلیل با ایجاد ممنوعیت برای صادرات مرغ و ... بازهم کالاهای یارانه ای ایران از طریق مرزها به صورت قاچاق به کشورهای مانند عراق و افغانستان وارد می شود و تنها راه جلوگیری از این قاچاق جلوگیری از تخصیص یارانه به کالاهاست.

او درباره وضعیت اجرای پروژه ها در عراق گفت: این کشور در چند مرحله پروژه های پیمانکاریش را تعطیل کرده است، برای نمونه یکبار در زمان حضور داعش، یک مرحله با شیوع ویروس کرونا پروژه ها را تعطیل کرد و تنها در بخش ها خاص مانند پروژه های بیمارستانی و نفت و گاز فعالیتش را ادامه داده که بیشتر توسط شرکت های خارجی انجام می شود.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها