موج
کدخبر : ۳۶۳۳۹۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-363394

عضو کمیسیون عمران مجلس؛

اسماعیل حسین زهی گفت: کشتیرانی ایران به دلیل اینکه کشتی های غول پیگیری داشته و در بحث مبادلات کالا و نفت نقش بسیار مهمی برای تامین نیازهای کشور داشته از این رو همین توانمندی کشتیرانی در مبادلات کالا و دور زدن تحریم ها دلیل تحریم های آمریکا بوده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از مانا، اسماعیل حسین زهی عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه ۴۲ سال از پیروزی انقلاب می گذرد و از همان زمان تا الان تحریم هایی از سوی آمریکا علیه افراد حقوقی و سازمان های ایرانی بوده است، گفت: کشتیرانی ایران از همان زمان در منطقه غرب آسیا مقتدر بوده است و به دلیل اینکه کشتی های غول پیگیری داشته در بحث مبادلات کالا و نفت بسیار نقش مهمی داشته و همین توانمندی کشتیرانی در مبادلات کالا و دور زدن تحریم ها دلیل تحریم های آمریکا بوده است.

اسماعیل حسین زهی با بیان اینکه تحریم ها با هدف فلج کردن اقتصاد ایران اعمال شده افزود: از آنجایی که ایران به آبهای آزاد هم دسترسی داشته نقش کشتیرانی در بخش صادرات نفت و کالا بسیار اثرگذار بوده است. از طرف دیگر بخشی از کالاهای اساسی ایران هم از این طریق تامین می شده و تحریم ها با هدف محدود کردن واردات این کالاها بوده و تامین کالاها آنها را عصبانی کرده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه حمل و نقل از طریق دریا هزینه کمتری نسبت به سایر بخش های حمل و نقلی دارد، اظهار کرد: تحریم های این بخش با رویکرد محدود کردن اقتصاد ایران بوده است.

شرط و شروط مذاکرات

او با تاکید بر اینکه تحریم هایی که ترامپ در اواخر دولتش علیه چند شرکت ایرانی وضع کرد تاثیر چندانی بر اقتصاد ایران ندارد، اظهار کرد: به طور قطع تحریم ها نتوانسته اند اقتصاد ایران را زمین گیر کنند به همین دلیل آمریکا باید رویکرد خود را عوض می کرد و از این رو دولت جدید این کشور هم به دنبال مذاکره است.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه در صورت مذاکره و رفع تحریم ها، همه تحریم هایی که علیه اشخاص حقوقی هم ایجاد شده برطرف می شود، اظهار کرد: در حال حاضر شرط و شروط مذاکرات این است که درصورت ورود مجدد آمریکا به برجام تحریم ها علیه شرکت ها و اشخاص ایرانی برطرف شود و به طور قطع در صورتی که این فرایند مذاکره انجام شود تحریم پس از حصول نتیجه یکباره برطرف می شوند.

او با نگاهی به دلیل تحریم کشتیرانی ایران توسط دولت آمریکا اظهار کرد: به طور قطع در بحث بنادر و تخلیه بارگیری کالا کشتیرانی کشورمان در دوران تحریم ها خوب عمل کرده است، به همین دلیل دشمن نتوانسته به بسیاری از مقاصدی که در نتیجه تحریم ها دنبال می کرد برسد، به همین دلیل روی تحریم این بخش بسیار تمرکز داشته است.

عملکرد وزارت راه و شهرسازی و سازمان بنادر 

حسین زهی درباره عملکرد وزارت راه و شهرسازی و سازمان بنادر و دریانوردی در توسعه حمل و نقل دریایی کشور اظهار کرد: در حال حاضر بنادر چابهار تنها بندر ایرانی است که از تحریم ها معاف بوده و وزارت راه و شهرسازی و سازمان بنادر و دریانوردی هم اقدامات خوبی در این بندر انجام داده و زیرساخت های مناسبی استقرار یافته به گونه ای که امروز در بخش تخلیه و بارگیری کشتی های بزرگ می توانند در این بندر پهلو بگیرند.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر از بندر چابهار مبادلات کالا به افغانستان هم انجام می شود، اظهار کرد: هندی ها که در این بندر فعالیت های خوبی دارند و طبق تعهدات خود عمل کرده اند و سرمایه گذاری های مناسبی برای توسعه این بندر انجام شده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس با نگاهی به دیگر پروژه هایی که در بخش توسعه حمل و نقل بندر چابهار انجام شده است به توسعه راه آهن اشاره کرد و گفت: به تازگی بازدیدی از پروژ راه آهن چابهار به سیستان و بلوچستان داشته ام که تاکنون ۵۰ کیلومتر ریل گذاری انجام شده و امیدواریم تا پایان سال دولت به بهره برداری برسد، به طور قطع توسعه حمل و نقل ریلی در کنار حمل و نقل دریایی می تواند به سرعت ترانزیت کالا کمک کند.

پیشرفت های اخیر حمل و نقل دریایی

بنا بر این گزارش، دولت ترامپ چند روز مانده به پایان کارش مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرد تا به نوعی بتواند مقابل پیشرفت های اخیر  حمل و نقل دریایی و صنایع دریایی ایران بایستد؛ به عبارت دیگر در چند سال گذشته دولت آمریکا بارها کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را مورد تحریم قرار داد، در حالی که این شرکت متولی حمل کالاهای اساسی برای مردم ایران بود.

البته این محدودیت ها نتوانست تاثیر چندانی بر ماموریت این شرکت داشته باشد و همواره در دو سال گذشته مبادلات کالاهای اساسی به درستی انجام شده و حتی ایران دستاوردهای خوبی نیز در زمینه ساخت شناور هم کسب کرده و بیشتر شناورهای بزرگ هم در ایران تعمیر و تامین قطعه می شوند و این از جمله اقداماتی بوده است که به شدت دولت ترامپ را عصبانی کرده بود.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها